X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Atatürk Malatyalı mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Atatürk Malatyalı mı?

  • Giriş Tarihi: 20.8.2012 10:16 Güncelleme Tarihi: 20.8.2012 10:19

Geçen günlerde kaybettiğimiz manevi kızı Ülkü Adatepe de Atatürk'ün Malatyalı olduğunu 2007'de doğrulamış. Yeni Haber gazetesine verdiği demeçte, ailesinin Malatya'dan göç ettiğini Ata'nın evinde duyduğunu aktarmış.

Atatürk 'ün Selanik'e küçük yaşlarda Malatya 'dan gittiği, anne ve babasının da farklı kişiler olduğuna ilişkin Radikal 'de yer alan iddialar, gündeme bomba gibi düştü.

Atatürk 'ün hayat öyküsüne dönük tartışma doğuracak yeni bilgiler de ortaya çıktı. Bunlardan en çarpıcı olanı, geçen günlerde trafik kazasında hayatını kaybeden Atatürk 'ün 'manevi kızı' Ülkü Adatepe'nin sözleri. Adatepe'nin yılda iki kez Malatya 'ya gittiği söyleniyor. Bu gidişlerin birisi de 2007 yılı ekim ayına denk geliyor. Malatya 'da protokolün katıldığı bir 'Cumhuriyet Balosu' düzenleyen Adatepe, dikkat çekici bir açıklama yapıyor. Adatepe, " Atatürk 'ün ailesi Malatya 'dan Selanik'e gitti. Ata'nın evinde bu konuşmayı duydum" diye demeç veriyor. Bu açıklama, 10 Ekim 2007 tarihinde Malatya Yeni Haber gazetesinde yayımlanıyor.

Yazar Fatih Bayhan, Atatürk ailesi üzerine 1997 yılından bugüne çalışma yapıyor. "Mustafa'dan Kemal'e: Atatürk 'ün Büyük Sırrı" adıyla hazırladığı kitabında, devletin resmi kayıtları ile ilk kez yayımlanacak belgeler yer alıyor. Kitapta, Atatürk 'ün anne ve babasının Mehmet Reşat Bey ile Ayşe Hanım olduğu, küçük yaşta babası şehit olunca Malatya 'dan halası Zübeyde Hanım'ın yanına götürüldüğü, annesinin ölümünden sonra da halası Zübeyde Hanım'ın nüfusuna kaydedildiği iddia ediliyor. Bayhan, Ali Rıza Efendi'nin Malatya 'dan Selanik'e gidiş belgesinin Kültür Bakanlığı'nın yayımladığı " Atatürk 'ün Soykütüğü Üzerine Bir Çalışma" adlı eserde olduğunu söylüyor "Ali Rıza Bey'in babası Kırmızı Hafız Efendi'nin torunu Salih Efendi şecerede 'oğul' olarak gösteriliyor. Salih Efendi'nin tam soyağacı Kültür Bakanlığı'nın çıkardığı kitapta var. Bu çalışma Akçadağ'daki aileyi açıkça ortaya koyuyor."

Atatürk 'ün kız kardeşi Makbule Hanım'ı biliyoruz. Araştırmacı Bayhan, bir de "Ömer" isminde şehit erkek kardeşi olduğunu söylüyor. Atatürk 'ün kardeşi olduğu iddia edilen Ömer Çakır, Çanakkale 'de şehit düşüyor. Ömer Çakır'ın iki oğlu Ahmet ve Mehmet. Malatya Akçadağ'da çiftçilik yapmış. İkisi de şu anda hayatta değil. Ancak, çocukları ve yakınları Akçadağ'da yaşıyor. Bayhan'a göre, Atatürk 'ün yeğenleri Ahmet ve Mehmet'ten olan ve Akçadağ'da yaşayan akrabalarının sayısı 50 civarında.

'Malatya 'dan göç ettiler'

Geçen günlerde hayatını kaybeden Atatürk 'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'nin, 2007 yılında düzenlediği Cumhuriyet Balosu'nda yaptığı konuşmaya dair Malatya Yeni Haber gazetesinde yer alan haber de iddiayı güçlendiriyor. Adatepe gazeteye, Atatürk 'ün ailesinin de Malatya 'dan Selanik'e göç ettiğini ve buna dair konuşmalara Atatürk 'ün evinde tanık olduğunu söylemiş.

Tarihçiler ne diyor?

Atatürk 'le ilgili iddialarını tarihçilere sorduk. Prof. Dr. Cemil Koçak, şimdiye kadar bu yönde bilgiye rastlamadığını belirtirken, "Kitap çıktığında incelemek lazım" dedi. Diğer tarihçilerin konuya dair yorumları ise şöyle:

Tarİhçİ Ayşe Hür: "Belgeleri hiç görüp okuyamadığım için bilemiyorum ama olabilir. Atatürk 'ün geçmişi çok iyi bilinen bir konu değil. Muğlak, bulutlu bir hikâye var elimizde. 1930'larda aile kökenini, soyunu sopunu araştırmak için bir araştırma emri veriyor. O araştırmada nasıl bilgilere varıyor ya da bir bilgiye varılıyor mu bilemiyoruz, o çalışmadan bir şekilde vazgeçiliyor. Kitabı bekleyelim bence. Bu tür sorular gerçeğe ulaşmak için yapılıyorsa, faydalı."

Eskİ Türk Tarİh Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu: "Atatürk Malatyalı değil. Atatürk 'ün doğduğu eve kadar pek çok ayrıntıyı biliyorum. Selanik nüfus kayıtlarında da var. Kocacık Yörüklerinden. Kocacık Yörükleri Konya ile Ankara bölgesinde yaşarlar. Rumeli'ye nakledildiler. Rumeli'dekilerin yaşadıkları yer asıl Bulgaristan taraflarıdır. Fakat bir grubu Makedonya taraflarına yerleşti. Kocacık Köyü'nde dedesi Kırmızı Hafız Ahmet Efendi var. Onun zamanında Selanik'e göç ettiler."

(Ömer Şahin/Radikal)

kalan karakter 1000

Mehmet kocaman Mehmet kocaman

Böyle bu yıgıt anlamlı Malatya'dan çıkardı anlamalıydım ama bızden gızledıler gecte olsa bunları öğrenmek ıyı oldu

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır7
cevapla 13.01.2013 17:00
gogo gogo

malatyada 1 akp 2 chp 3 mhp diye gider kürtlükle malatyanın ne alakası var ? gidin yolda veya bi yerde kürtlük yapında noluyo bakalım bi görün noluyor. sorsalar new york u paris i herşeyini bilirler ama kendi şehirlerini tanımazlar önce bi gidin görün malatyayı sonra düşünün ben doğma büyüme ankaralıyım malatyada askerliği yaptım yüzlercede arkadaşım oldu.malatyada yolda 10 kişiyi durdurun rahat 5 veya 6 sı malatyalı çıkmaz çok göç alır malatya.

Aynı Görüşte misiniz?
evet41
hayır6
cevapla 13.11.2012 18:34
kemal kemal

Çok kolaydır tespiti DNA denilen bişey var. Ama ne gerek var bunlara yazık insanlar nelerle uğraşıyor.. Özle ilgilenelim sözle değil.. Ne olduğu değil neler yaptığıdır.. Ülkeyi kurtarmıştır.. Olmasaydı olmayacaktık belki aslında varlık sebebimiz.. Yattığı yer cennet olsun..

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır2
cevapla 27.08.2012 18:02
sen sen

60 yakın akrabası yaşıyor...akçadağ da

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır5
cevapla 25.08.2012 22:57
doğru doğru

Bir insan durup duruken atatürk malatyalı demez desede malatya milliyetçi bir ilimizdir malatyalı olması kimseyi rahatsız etmez zaten sadece kötü niyetle yorum yazanları rahatsız eder malatya hakkında kimse ileri geri konuşmasın ayıptır günahtır.. siz dua edin çıkıp birisi atatürk israilli demiyor.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır3
cevapla 24.08.2012 01:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.