5 günlük hava durumu
16 Ekim 2012, Salı

Suriye'ye Caber Kalesi uyarısı

Suriye'ye Caber Kalesi uyarısı
Haberi Dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

İlişkili haberler
Suriye'ye Caber Kalesi uyarısı
Süleyman Şah'ın türbesi bulunuyor

Türkiye, sınır dışındaki tek tapulu toprağı Caber Kalesi için Suriye'yle temas kuruyor. Kaleye destek sağlanmadan önce "Asker gönderiyoruz, sakın dokunmayın" talimatı veriliyor

Şam yönetimiyle askeri ilişkilerini tamamen askıya alan Türkiye, sınır dışındaki tek tapulu toprağı Caber Kalesi'nin korunması için Suriye'yle temasta bulunuyor. 30 Türk askerinin koruduğu Caber Kalesi'ne lojistik destek sağlanmadan birkaç gün önce Suriye'deki yetkili makamlarla görüşülerek, "Bölgeye asker gönderiyoruz, sakın dokunmayın" talimatı verildiği öğrenildi. Süleyman Şah ve iki muhafızının mezarlarının bulunduğu 8 bin 797 metrekare alan üzerine kurulu türbenin muhafazası, Şanlıurfa'daki 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı'na bağlı askeri birlik tarafından sağlanıyor. Asker sevkıyatı ve lojistik destek zırhlı araçlarla yapılıyor.

ÜST DÜZEY ÖNLEM
Daha önce 15 civarında askerin bulunduğu türbede, Suriye'deki olaylar sonrası asker sayısı da 30'a çıkarıldı. Şanlıurfa'daki 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan gönderilen askerlerin nöbet değişimi 2 haftada bir oluyor. Daha önce helikopterlerle yapılan değişim güvenlik gerekçeleriyle karadan gerçekleştiriliyor. Helikopterin düşürülme ihtimali göz önünde bulundurulduğu için sevkıyat zırhlı araçlarla yapılıyor. Gecişten birkaç gün önce Suriyeli yetkililere asker sevkıyatı yapılacağı bildiriliyor. Suriye'nin inşa edeceği Teşrin Barajı'ndan da etkilenmemesi için kalenin fiziki dayanıklılığı da artırıldı. Çevre Bakanlığı tarafından duvarlarının altına fore kazık ve geçirimsiz tabaka konuldu. Türbenin çevresinde beton duvar örülerek taşlarla kaplandı. Mevcut karakol binası yıkılarak modern hale getirildi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.