X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Teröre bulaşana asla af yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Teröre bulaşana asla af yok

  • Giriş Tarihi: 7.1.2013

Başbakan, Afrika gezisi öncesi gündemi değerlendirdi: Bu devam eden bir süreç, yeni değil. Asla genel af veya Öcalan'a ev hapsi söz konusu olamaz. En önemli enstrüman istihbarat teşkilatıdır. Herkes üzerine düşeni yapmalı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afrika ülkeleri Gabon, Nijer ve Senegal'i kapsayan temasları öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gündemi değerlendirdi. Erdoğan kendisine ziyaretlerinde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın yanı sıra geniş bir işadamı heyetinin eşlik ettiğini belirtti. Erdoğan, terörü bitirmeye yönelik son günlerde gündeme gelen süreçle ilgili olarak şu çarpıcı değerlendirmeleri yaptı:

BİR DEVLET VE BİR DE SİYASET AYAĞI

(Tek muhatap İmralı mı olacak sorusuna) Bu yeni başlamış bir süreç değil. Bizim buradaki gayretimiz terörle mücadelede başarılı olabilmek. Ülkemize huzur ve refahı tam manası ile getirebilmek. Olayın bizim açımızdan iki ayağı var. Bir devlet iki de siyaset ayağı. Biz burada inceliği koruyarak bir yol takip ediyoruz. Ve burada da daha önce başladığımız süreci devam ettirmenin gayreti içindeyiz. Konuyla ilgili yurt için yurtdışında daha önce hükümet ederken siyasetin enstrümanları vardır. Ve bu enstrümanlarını da kullanır. O da nedir? Devletin mekânizmaları içindeki enstrümanlardır. Bu konuda da en önemli enstrüman istihbarat teşkilatıdır.

MÜZAKERE SİYASETÇİYLE OLUR

İstihbarat teşkilatı, özellikle yürütmenin bu konuda en önemli ayağıdır. Bu dünyanın her yerinde böyledir. Bunu sadece terörle mücadelede kullanmaz. Asayişte de kullanır. Çok farklı alanlarda da kullanır. Nitekim bizler de bu adımı attık atıyoruz ve atacağız. Tabi bu esnada gelişmeler var.
Bakın bu gelişmeler esnasında da dikkat edilirse yine bizler şu anda siyasetçi olarak böyle bir görüşmenin içersinde olmadık olmuyoruz. Ben bir yoluculuğumda ifade kullandım. Terörle mücadele ederiz siyasetçi ile müzakere ederiz. Müzakere ile görüşmeler faklı şeylerdir. Bu görüşmeleri yaparsınız. Bu esnadaki gelişmelere göre de adımınızı atarsınız.
Bundan önce mesela bir Oslo olayı vardı. Ama şu anda bizim gündemimizde Oslo yok. Ha gelecekte buna benzer farklı gelişmeler olabilir mi olabilir. Bunun önünü kapamanın da bir anlamı yok. Bu Oslo olmaz da başka bir yerde olur.

MEDYADAN DESTEK ALAMIYORUZ

Biliyorsunuz Avrupa bölücü terör örgütünün siyasi ayağıdır. Ama nerede? Kendi içinde siyasi ayağıdır. Ve onlar şu anda İmralı'ya karşı farklı yaklaşmaktadır. Dağ farklı yaklaşmaktadır. Bu hassasiyetleri, bu incelikleri görmemiz lazım. Bunları iyi görürsek ve burada ülkemizdeki gerek STK'lar olsun gerek yazılı görsel medya olsun burada el ele verebilirsek başarılı oluruz. Biz ne yazılı- görsel medyadan gerekli desteği alıyoruz ne STK'lardan... Böyle bir bölücü terör örgütü ile mücadele olmaz. Bu konuda herkes üzerine düşeni yapması gerekir. Biz şu anda hükümet olarak üzerimize düşeni yapıyoruz.


#Sayfa#

İKTİDARIMIZDA EV HAPSİ OLAMAZ
(Yeni bir süreç mi sorusuna) Arkadaşlar bakın ben başka bir şey söylüyorum. Siz başka bir şey söylüyorsunuz. Ben başka bir süreçten bahsetmiyorum. Bu devam eden bir süreç. Niye buna yeni bir süreç diyorsunuz ki. Başlamış devam ediyor. Kesilmiş bir şey değil. Dolayısı ile şu anda yeni bir süreç söz konusu değil. Devam eden süreç var.
4'üncü yargı paketi ile ilgili çalışmalarım devam ediyor. Fakat şunu çok açık net söylüyorum. Teröre bulaşmış olanları burada bağışlayan böyle bir genel af bilmem ne böyle bir şey asla söz konusu değildir. Bunun da bilinmesini istiyorum. Örneğin İmralı için ev hapsi böyle şeyler uyduruluyor. Böyle bir şey asla söz konusu değil. AK Parti iktidarında asla böyle bir şey olamaz.

PROVOKASYON HER ZAMAN OLABİLİR

Provokasyonlar olabilir, bunlar her zaman olmuştur. Her zaman olabilir. İlla da böyle bir süreçte bu olur diye bir şey yok. Hiç böyle bir sürecin olmadığı yerlerde de provakatif eylemler olur. Ona göre de gerekli hazırlığınızı yapacaksınız. Bunları en az zayiatla atlatacaksınız.

'HER DETAYI PAYLAŞAMAM...'
Başbakan, "İmralı'dan somut talepler var mı" sorusu üzerine, "Her şeyi ben sizinle paylaşamam. Paylaşacağım şeyleri ifade ettim zaten. Ama bunların bir çoğunu da uygulamada görürsünüz" yanıtını verdi.

CHP'ye: Kendin krediye muhtaçsın
Başbakan Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "Kredi veriyoruz sorunu çözün" açıklamasına sert tepki gösterdi. Başbakan şunları söyledi: "Ana muhalefet partisi 'biz kredi veriyoruz' diyor. Kendisi 'muhtacı himmet dede nerede kaldı gayriye himmet ede' Ya sen nereye kredi vereceksin!.. Sen krediye muhtaçsın bir defa dur bakalım. Hangi krediyi vereceksin? 'Bu işin çözüm yeri Meclis'tir diyor. Meclis'te bu güne kadar çok bilgiler verildi. Ama dürüst olması lazım. Dürüst değil. Ama buna rağmen yine söylüyorum. Eğer samimi ise versin üç arkadaşına talimatı. Ben üç arkadaşıma hepinizi de şahit tutarak talimatı veriyorum. Bu çalışmayı başlatalım. Daha başka bir şey olabilir mi. İşte bir genel başkan, Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı bu sözü veriyor size. İşte başbakan yardımcım yanımda, genel başkan yardımcım yanımda. Hepsi hazır. Buyursunlar bu çalışmayı yapalım. Ama dürüst olalım."