X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'PKK silah bırakıp çekilirken operasyona izin vermem'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'PKK silah bırakıp çekilirken operasyona izin vermem'

  • Giriş Tarihi: 11.1.2013

Senegal'de terörü bitirme konusunda hiçbir zaman umudunu yitirmediğini söyleyen Erdoğan, İmralı ile olan sürecin, müzakere edilen başlıklara sadık kalındığı müddetçe devam edeceğini belirtti. Erdoğan, Öcalan'a televizyon koydurttuğunu açıkladı

Başbakan Tayyip Erdoğan, Afrika gezisinin son durağı Senegal'in başkenti Dakar'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yeni İmralı süreciyle ilgili "Umudumu hiç yitirmedim" ve "Sınır dışına çekilmede operasyona kesinlikle izin vermem" diyen Başbakanın mesajları şöyle oldu:
İmralı ile görüşmelerde Türkiye nasıl bir adım atacaktır?
Yeni bir süreç yok. Seçimler nedeniyle kesintiye uğrayan mevcut süreç şimdi aynen devam ediyor. Bu süreç içerisinde de İmralı, dağ (Kandil) ve Avrupa'nın tesir alanları farklı. Eskiden dağ İmralı'nın elindeydi. Şu anda kendisine sorarsan o yine "dağ emrimde" diyor ama orada bir bölünme var. Bir taraf şiddet yanlısı bir taraf şiddeti farklı şekillerde değerlendirerek İmralı ile kontak içinde. Tabi bunların bir diğer ayağı da Avrupa. Siyasi ayağı orada. Eski siyasi olması hasebiyle öyle bir durum var. Malum bu işin bir de siyasi uzantısı var parlamentoda. Bölücü terör örgütüyle mücadele ederiz, siyasi uzantısıyla da müzakere ederiz demiştik. Bu son olayda da biz terör örgütüyle birşey müzakere etmedik. Siyasi uzantısıyla arkadaşlarımız görüştüler. Kendi aralarındaki mutabakat üzerine oraya 2 kişiyi (Ahmet Türk ve Ayla Ata Akat) gönderdiler. Şimdi eğer müzakere edilen başlıklara sadık kalırlarsa bu süreç devam eder. Silahlar bırakılmadığı müddetçe bunlarla mutabakat sağlamamız mümkün değil. Şu kadarı gitsin şu kadarı geride kalsın. Böyle birşey olmaz. Ha biz onlara neyi garanti edebiliriz. Bundan önce biliyorsunuz bazı denemeler oldu. Nedir? Sınır boylarında bunlara vurgun yapıldı. Biz buna elimizden geldiğince müsaade etmeyiz. Çünkü eğer böyle bir söz veriyorsa, silahlarını da bırakmak suretiyle ülkemizi tek ediyorlarsa, ülkemizin terörden arındırma noktasında böyle bir şeye bizler muvafakata ederiz. Daha önceki çıkışlarda bazı operasyonlar yapıldı. Silah bırakarak yapacakları çıkışlarda bu tür şeylere müsaade etmeyiz.
Bu ne karşılığında yapılacak?
Neyin karşılığı diye bir şey yok. Onlar çok ciddi bedel ödüyorlar. Uyuşturucu kaçakçılığı, insan ticareti, sürekli tehdide varıncaya kadar bu yollarla ayakta duruyorlar. Şu anda onların dağdaki hayatı çekilir bir hayat mı? Şimdi bu hayattan kurtulup belki normal bir hayata dönecekler. Kadınların yaşam koşullarını, ömürlerinin ne kadar olduğunu kendi ifadelerinden biliyoruz. Bunlar sadece Türkiye değil, Kandil ve Mahmur kampı için de geçerli. Kuzay Irak'la yaptığımız görüşmelerin de bir neticesidir. Bize Kuzey Irak'la niçin görüşüyorsunuz diyenler işin bu yanlarını düşünmüyorlar veya düşünmek istemiyorlar. Ülkemizi terör belasından kurtarmak, huzura kavuşturmak için ne gerekiyorsa yapalım istiyoruz. Şimdi batı, akil adamlar, vs'ler çıkıp çok daha ileri, garip şeyler istiyorlar. Bizim onların istediklerini vermemiz sözkonusu değil. Bizden bazı kişilerin adaya gönderilmesi isteniyor. Gönderemeyiz. Bizim herşeyden önce oraya müsaade ettiğimiz kimselere inanmamız ve güvenmemiz lazım. Onun ruh dünyası bu noktada karardıysa biz o insanları nasıl göndeririz. Ondan sonra gelecekler bölücü terör örgütüne çalışmaya devam edecekler. Bu olacak iş değil.
İmralı ile görüşülen başlıklar konusunda bilgi verebilir misiniz? Nasıl bir takvim işleyecek bu süreçte?
Bu tür şeylerde belirgin bir takvim olmaz. Ama yol haritası bizim belirlediğimiz hedefleri yakalamaya yöneliktir. Biz belirlediğimiz hedeflere ulaşıncaya kadar süreci devam ettireceğiz. Derdimiz odur ki bir an önce bir neticeye ulaşalım. Zaten neticeye ulaşırsak bunlar gündemden düşer.

MASADA NE VAR?

2013 sonuç yılı olabilir mi?
Matematik bir olay değil bu.
Mesela anadil var mı masada?
Açık söyleyeyim. Anadilde eğitim diye şu anda masamızda verilmiş herhangi bir şey söz konusu değil. Böyle bir gündemimiz de yok. Şu anda Türkiye'de ana dilini öğrenmek için bütün imkanları hazırladık. Üniversitede, lisede buyursun seçmeli ders olarak girsin ana dilini öğrensin. Ama biz ülkemizde bölünmeye vesile olabilecek bu tür fırsatları veremeyiz. Birileri bizimle farklı konuları tartışıyorlar ve konuları da bilmiyorlar. Avrupa'da bize örnekler veriyorlar. Bir eyaletteki uygulamayı Almanya'nın uygulanması diye veriyorlar. Almanya'da Türkçe anadilde eğitimi bir kenara bırak Türkçe öğrenmeyi Merkel'e kabul ettiremedim. Okullarda, bizim seçmeliye benzer bir şekilde bir fırsat verin, kendi ana dilini öğrenen Almanya'yı daha iyi öğrenir dedik. Kaldı ki Avrupa müktesebatında azınlıkların ana dil hakkı da var. Bizim Almanya'daki vatandaşlarımız azınlık konumundadırlar ve hala bu haktan yararlanamıyorlar.
Öcalan'ın ev hapsine alınıp alınmayacağı konuşuluyor? ABD seyahatinizden ne bekliyorsunuz?
Ev hapsi diye bir şey sözkonusu değil. Bu konuda herşey kesinleşmiştir ve Öcalan'ın konumu, yeri, herşey bellidir. İkide bir hücre hapsi falan. Arkadaşlar ben sizi bilgiledireyim. Şu anda Öcalan'ın kaldığı yer 12 metrekarelik bir odadır. Bugün 12 kişinin kaldığı yeri gösterdiler ya (Senegal Goree adasında) o 12 kişinin kaldığı yer 2.60'a 2.60'tır. Öcalan 12 metre karelik odada kalıyor, karyolası herşeyi var. Radyosu vardı, şimdi o radyoyu televizyon ile değiştirecekler. Ben talimatı verdim belki de değiştirdiler. Talimatı vereli epey oldu. Bir televizyonu oraya koyun dedim. Bir diğer konu da, orada biliyorsunuz 5 mahkum daha kalıyor. Hergün bir saat onlarla avluda voltasını atıyor, görüşüyorlar. Herhangi bir dış saldırıya, vs'ye karşı da devlete maliyeti çok yüksek bir bakımla orada besleniyor. Amerika seyahatin de ise Suriye sorununda geldiğimiz nokta başlıca konu olacaktır. Terörle mücadelede ortaklık yaptığımız konuları göreşeceğimiz gibi üzerinde ısrarla duracağımız konu Türkiye Amerika ilişkilerinin her alanda daha ileriye götürülmesi olacak. Amerika ile ekonimik ilişkilerimizi yeterli bulmuyoruz.


#Sayfa#

'BEN UMUTLUYUM'
Terörü bitirme konusunda umutlu musunuz?
Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim. Umudumu devam ettiriyorum. Umarım medya da bu konuda gereken hassasiyeti gösterir ve bu sürece destek verir. Örgüt 2012'yi final yılı ilan etmişti ama aradıklarını bulamadılar. Güvenlik güçlerimiz bütün kararlılığıyla mücadelesini sürdürecektir. Kaldı ki güvenlik güçlerimiz son bir buçuk senede hiçbir dönem olmadığı kadar hassas. Askerimizi de, polisimizi de motive etmemiz lazım ama hala bazı medya organları lüzumlu lüzumsuz askere saldırıyorlar, motivasyon kalır mı? Kaldı ki şu anda askerin yönetiminde de hassasiyetler ileri derecede. En ufak bir yanlış görüldüğünde üzerine gidiyorlar.
Irak cumhurbaşkanının sağlık durumu bölgeyi nasıl etkiler?
Sağlığının iyiye gittiği söyleniyor. Normal seçimleri 2014'te fakat bu yıl için bir seçim kararı alırlar mı bilemem. Seçim yaklaşırken halkın da sabrı tükenmiş. Son dönemlerde, gerek şia, gerek sunni müşterek olarak ortaya koydukları eylemler bir arayışı gösteriyor. Temenni ederiz ki aklı selim hakim olur.

'MİT daha da güçlendi'
İmralı ile görüşmeler MİT'i ve Müsteşar Fidan'ı yıpratıyor mu?
Tam aksine MİT'in gittikçe güçlendiğini görüyoruz. MİT'i, yapılmak istenen operasyonlar karşısında sahiplenen bir başkaban olması güçlendirmiştir. Çünkü başarılı olan bürokratları, teknokratları bazı çevreler yemek isterler. Bağlı olduğu kişiler de onlara pek sahip çıkmazlar. Ama ben inandığım bir insanı sonuna kadar savunur, yanında ve arkasında dururum. Ortaya konulanlar gerçekten beni inandırıyorsa o zaman da kendisiyle çalışamayacağımı söylerim. MİT bana göre çok ciddi bir değişim yaşıyor. Artık bir statüko anlayışının hakim olduğu MİT'ten çıkıyor, fosil anlayışları bir kenara koyup dinamik yapıyı koruyan bir yapı var karşımızda. Ankara'da büyükşehir belediyesine ait olan bir yeri takasla alıp MİT'e devrettik. Orası ciddi bir eğitim kampüsüne dönüşüyor. MİT de artık ulusal olmaktan çıkıyor şimdi uluslararası konumu da olan bir istihbarat teşkilatına dönüşüyor. Yeni mahalledeki yere taşınıyoruz. Orada bir istihbarat örgütü için ne gerekiyorsa planlaması yapılacak.

'Esad hedef saptırıyor'
Suriye'ye müdahale olur mu?
Tabii müdahalenin birçok çeşidi var. Bir lojistik müdahale mi yaparsınız, yoksa faklı bir müdahale mi yaparsnız bunların takvimi de yol haritası da çok çok önemli. Ama İslam dünyasının, Arap dünyasının beklenen tavrı tam olarak ortaya koymadığını açıkça söylememiz lazım. Burada bana göre olumlu olan Suriye halkının şu anda kendi kaderini belirlemeye sahip çıkmasıdır. Şimdi Beşar Esad "Bunlar dışarıdan gelen teröristlerdir" diyor. Kısmen bizi de işin içine bulaştırıyor. Bu hedef saptırmaktan başka bir şey değil. Suriye'de bu mücadeleyi verenler Suriye halkının ta kendisidir. Bu adamın babası Hama Humus'ta 30 bin kişiyi öldürmüştü. Kaddafi için de ilk zamanlar kimse böyle son beklemiyordu. Ben de Kaddafi'nin sonuna üzülenlerdenim. Bunun da ne şekilde gideceği belli olmaz.