X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Esad artık iki kere düşünecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Esad artık iki kere düşünecek'

  • Giriş Tarihi: 18.1.2013

Albay Downie ve Yarbay Janzen, Türkiye'de Patriotların varlığının Beşar Esad rejimi üzerinde çok büyük etkisi olacağını belirterek, "Amaç tehditlere karşı net bir mesaj vermek" dediler

Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adana İncirlik'e Patriot füzelerinin konuşlandırılması çalışmaları sürerken, NATO'nun ana karargâhı SHAPE'den Medya Bölümü Başkanı Albay Marty Downie ve Yardımcısı Yarbay Jay Janzen ilk açıklamalarını SABAH'a yaptı. Downie ve Janzen, "Sadece resmi mührün basılması kaldı" dedikten birkaç saat sonra NATO yetkilileri,Patriotların yerleştirilmesi ile ilgili çerçeve anlaşması dün imzalandığını söyledi. Türk tarafı ise bu bilgiyi doğrulamadı. Downie ve Janzen Türkiye haritası önünde şu bilgileri verdi:
Patriotların Türkiye'ye tamamen taşınması ne zaman bitecek?
Janzen: Önümüzdeki hafta Hollanda ve Almanya'nın Patriotlarının gelmesini bekliyoruz. Şubatın başından itibaren Patriotlar Türkiye'de operasyonel hale gelecek.
İkili anlaşmalar ne zaman bitecek?
Janzen: Konsey karar aldı ve askeri planlama defalarca toplandı. Kalanlar yönetimsel ve lojistik detaylar. Önümüzdeki birkaç gün içinde bunların da halledilmesini bekliyorum.
Parayı kim verecek? Bu konuda NATO'da yerleşik prosedür nedir?
Downie: Bir ülkenin talebi üzerine gittiğimizde gönderilen her parça tartışmaya açıktır.
Janzen: Normal prosedür, Patriot gönderen her ülkenin katkı oranında masrafı karşılamasıdır. Ama bu defa evsahibi olarak Türkiye'nin de uygun katkıyı sağlamasını bekliyoruz. Yatacak yer, elektrik, güçlerin korunması gibi. Bunların üzerinde çalışılıyor. Askeri olarak mutabakat sağlandı, biz sadece resmi damgayı bekliyoruz.
Tehdidi hangi bölgeden bekliyorsunuz?
Downie: Bu bir istihbarat meselesi ama bizim sistemlerimiz tehdidi zamanında algılar ve füze tehdidini yok eder. Patriot sistemi füzeyi düşerken vurmak üzerine kuruludur. Bu da füzeyle saldırı olduğunda Türkiye hava sahasında vurulacağı anlamına geliyor.
Bu, Türkiye'de yaşayan insanlara kimyasal zarar vermeyecek mi?
Downie: Buna alternatif cevap kimyasal bir füzeyi vurmamak. Ama kimyasal tehdidin büyük kısmının patriotlar tarafından yok edilmesini bekliyoruz. Kimyasal silahın yüzde 100ü değil ama büyük kısmı Patriot sistemi ile bertaraf edilecek.
En büyük tehdit hangisi? Biyolojik, kimyasal, konvansiyonel?
Janzen: Biz oraya Türkiye'yi tehdit edecek herhangi birine karşı net mesaj vermek için gidiyoruz; Türk insanı, Türkiye toprağı veya altyapısına saldırı olması halinde NATO kararlılıkla Türkiye'yi koruyacaktır. Bizce bu karar, Esad rejimi üzerinde oldukça büyük etki yapacak ve mantıksızca davranmadan önce iki kez düşünecek.

#Sayfa#

'FÜZE ATILDIKTAN SONRA 6 DAKİKA VAR'
Üç şehir ve Ramstein arasında nasıl bir bağ olacak? Janzen: Şehirlerdeki Patriotlar birbirine ve diğer şehirdekilere bağlı olacak. Tamamen birbirine bağlı bir sistem.
Tetik kimde olacak?
Janzen: 6 Patriot birbiriyle bağlantılı ve aynı zamanda Türkiye'nin hava savunma sistemine de bağlı, hava üssü Ramstein ile doğrudan iletişim halinde olacak. Türkiye'yi çevreleyen hava savunma sistemi ile birbirine bağlı olacak. Ama Kürecik'i kastetmiyorum.
Mesela Eskişehir ile mi?
Janzen: Evet kesinlikle... Ve bu network birbirine bağlı olacak Patriotlarla. Ama komuta ve kontrol daha çok sürecin akışına bağlı olacak çünkü füzenin atıldığı zamandan yakalanacağı zamana kadar geçecek süre çok kısıtlı. Operasyonel komuta Saceur'a verildi. O otoritesini Ramstein'e ve zemindeki komutanlara devretti. Türkiye de komuta yapısının parçası, Ramstein'da komuta ve kontrol aşamasına katılıyor. Türkiye kesinlikle karar aşamasında yer alıyor.
Downie: Füzenin ilk atıldığı zamandan itibaren yakalanması yaklaşık 6 dakika. Averaj yaklaşık 6-8 dakika.

'KİMYASALA KARŞI HAZIRLIK' İDDİASI
ABD yönetiminin, Suriye'deki kimyasal silahların Esad rejiminin kontrolünden çıkması durumunda müdahale etmeleri için Türkiye ve Ürdün tarafına baskı yaptığı öne sürüldü. İddiaya göre Batılı hükümetler bu sebeple Türk ve Ürdün ordusuna kimyasal silahlara karşı kullanılacak malzemenin yanı sıra askeri eğitim vermeye başladı. Gerek görülmesi halinde acilen harekete geçecek birliklerin, kimyasal silahları kontrol altına alması hedefleniyor. Center of Public Integrity adlı internet sitesinin haberine göre, ABD yönetimi, Esad rejiminin çökmesinin ardından kimyasal silahların ülke dışına çıkarılması operasyonu için Irak ve Rusya ile de görüşüyor. Washington, bu silahların Amerikan ve İsrail karşıtı grupların eline geçmesinden endişe ediyor. CHA

Alman Patriot birliği pazar günü geliyor
Türkiye'ye konuşlanması kararlaştıran Alman Patriot bataryaları ile görevli ana birlik yola çıkıyor. Kahramanmaraş'ta görev yapacak Alman birliği, pazar günü Berlin Tegel Havaalanı'nda düzenlenecek törenle uğurlanacak. Almanya'nın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, "Öncü birliğinin Türkiye'ye gönderilmesinin ve malzeme sevkiyatının gemiyle yola çıkarılmasının ardından, Alman Ordusu 20 Ocak tarihinde Türkiye'nin korunması için öngörülen askerleri Kahramanmaraş'a gönderecektir. Ana birlik içerisinde lojistik uzmanları, kitle imha silahları uzmanları ve sıhhiyecilerin yanı sıra başka kollardan da destek güçleri yer almaktadır" denildi.