X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sevenleri Mehmet Ali Birand'ı anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sevenleri Mehmet Ali Birand'ı anlattı

  • Giriş Tarihi: 19.1.2013 14:57 Güncelleme Tarihi: 19.1.2013 19:00

Tedavi gördüğü hastanede önceki gün hayatını kaybeden Gazeteci Mehmet Ali Birand'ın cenazesi; medya, siyaset, spor, iş dünyasının önemli isimlerini bir araya getirdi. Birand'ı son yolculuğunda, yakınları, arkadaşları ve sevenleri yalnız bırakmadı.

Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazına; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Fatih Terim, Erdoğan Demirören ve Adnan Polat'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda isim katıldı. Hüzünlü anlara sahne olan cenaze namazı öncesi sevenleri Mehmet Ali Birand'ı anlattı.

TULUHAN TEKELİOĞLU

Bugün Birand'a veda ederken, takımımızın coach'unu kaybetmiş öğrenciler gibiydik. Çünkü biz onu üniversite talebesiyken tanıdık. Cüneyt Özdemir, Serdar Cebe, Işın Gürel, Tuba Atav aynı sınıftaydık. Cüneyt 32. Gün'e başladı Birand'la. Onun herşeyi oldu zamanla...gözde muhabiriydi. Ben ilk stajımı Demirkırat belgeselinde yaptım. Bülent Çaplı, Can Dündar hocalarımızdı. Mehmet Ali Birand hepimizin hayatına dokundu."Kameraların en güzel gülen yüzü" dedi, beni TV haberciliğine başlattı. "Olmaz, yapamam" laflarını sevmez, "önümüze bakalım" derdi. 2005 yılıydı. Birand'ın Kanal D anchorman koltuğuna oturacağı ilk gündü. Benim de sabah haberlerini sunacağım ilk gün. Sabah 06.45'de yayına girmeden stüdyonun kapısında onu gördüm. Şok oldum. "Niye şaşırdın? İlk yayınında seni yalnız mı bırakacaktım?" dedi. İşte böyle biriydi Mehmet Ali Birand. Başka türlü..zarif, sıradışı, iyi kalpi, can, insandı. Biz bu meslekteki yol göstericimizi, ağabeyimizi kaybettik.

ALİ KIRCA

Gazeteci Ali Kırca "Ben Mehmet Ali Birand'a kırgınım. Dün bir görüntü yayınlandık. Bizim kanala geldiğinde bir arkadaşımız çekmiş onu. Çay içerken, sohbet ederken konuştuğumuz bir şeydi. Bir arkadaşımız çekmiş görüntüyü, "Sen gidersen ben de giderim" demişti. Biz birbirimizle konuşacaktık bunu. Bana hiç danışmadan, konuşmadan gitti.İki gündür onun haberlerini ekranda biz sunarken ve başka kanallarda izlerken, görüntüleri ekrana gelirken hep o sunuyormuş gibi, yaşıyormuş da kendi ölümünün haberlerini sunuyormuş gibi geliyor. Ama işte bu gün artık onu toprağa veriyoruz. Hatıralarımızda yaşayacak onu çok özleyeceğiz." şeklinde duygularını dile getirdi.

#Sayfa#

HALİT KIVANÇ

Halit Kıvanç, "Bu ay 88 yaşına basıyorum. 50 sene önce Milliyet gazetesi binası yetmiyordu. Ben dış haberlere bakan Sami Kohen'in odasında oturuyoruz. Bir genç geldi. Masayı getirdiler masa sığmadı, daha küçük bir masa geldi. O masaya Mehmet Birand oturdu. Öz evladım gibiydi. Sonra o odaya bir genç hanım geldi. En özel ve güzel yanı daima güler yüzlü olmasıydı. Çok çalışkandı."

CAN DÜNDAR

Gazeteci Can Dündar ise, kendini eksik hissettiğini belirterek, 'Eksik hissediyoruz kendimizi. Onsuz başlamak bir güne, bir haftaya, bir yıla çok zor. Mehmet Ali Birand ile birlikte belgesel çekmiştik. Aşağı yukarı hazırlamıştık zaten, kitabı çıkartmıştık. Birkaç yurt dışı seyahatlerimiz kalmıştı, onlara gidecektik ama nasip olmadı' diye konuştu.

ERTUĞRUL ÖZKÖK
Gazeteci Ertuğrul Özkök, 'Hoyrat bir toplumda yaşıyoruz. Bazı insanlar, bazı insanları sevilmiyormuş gibi gösteriyorlar ama o ölüm geldiği zaman arkasından bıraktığı iz gösteriyor ki biz yalan bir dünyada yaşıyoruz. Bize anlatılan insanlar, aslında toplumun kalbinde yaşayan insanlar değil. Bence Mehmet Ali, herkese bu dersi verdi. Sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılanları gördükçe çok içim burkuldu. Yollarını düzeltmeleri gerekiyor' diye konuştu.

#Sayfa#

CÜNEYT ÖZDEMİR

Cüneyt Özdemir, "Her şeyden öte bizim ağabeyimizdi. Onun yanında yetiştik. Türk basınında az olan bir şey yapıyordu. Gazetecilerin önünü açan ağabeyimizdi. Ama her şeyden öte Türkiye'nin en çalışkan, en iyi gazetecilerinden bir tanesiydi. Bu yüzden yıllarca başına gelmeyen de kalmadı. Türkiye'de gazeteciliği yapmanın ne kadar zor olduğunu da gösterdi. Sadece Türkiye'ye dünyayı değil, dünyaya da Türkiye'yi anlatan bir gazeteciydi. Allah Rahmet eylesin çok üzgünüz."


BEYAZIT ÖZTÜRK

Mehmet Ali Birand'ın kendisinin üzerinde çok büyük emeği olduğunu ifade eden Beyazıt Öztürk de, 'Öyle garip bir şekilde uyandım ki sabahleyin, böyle bir günü de mi görecektim diye düşündüm. 32. Gün'le büyüyen kuşaklar olarak, Türkiye'nin gündemini anlatan bir adamla televizyonculuğa başladım. Onun bende çok emeği vardır' diye konuştu.

TAYFUN TALİPOĞLU
Tayfun Talipoğlu, "Bu meslekte insanın bir yere gelebileceğini zaman ama orayı koruması gerektiğini söylemişti. Daha mesleğin başındayken TRT'de Show Tv adına Güneri Civaoğlu ile beraber program yapıyorlardı. Sevgili Cem Uzan o zaman dedi ki, 'TRT stüdyolarını nasıl kullanır git ve bir haber yap!' Biraz kelle koparan haber cinsinden. Ben de kapıda bekliyorum. İçeri girdim tam kapıdan beni gördü. Yanağımı okşadı ve dedi ki; 'çok iyi gidiyorsun çok başarılı gidiyorsun, dikkat et bu iş bıçak sırtıdır. Bir anda insanlar senden nefret edebilir, bütün sevgileri ters dönebilir' dedi ve yanağımı okşadı gitti. Ondan sonra dostluğumuz başladı, ağabeyimizdi bizim. Her gördüğü yerde zaman zaman küçük anekdotlarla der verdi. O bu bıçak sırtı işi çok iyi başardı ki 3 gündür televizyonları görüyoruz, burayı görüyoruz. Keşke biz de onun gibi başarabilseydik."

#Sayfa#

YILMAZ ERDOĞAN

Yılmaz Erdoğan, "Üzgünüm çünkü onu şahsen tanımış ve dostluğunu paylaşma şansına erişmiş bir insanım. Bu ülkenin kaderi için, her anlamda gidişatı için çok önemli bir denge unsurunu, barıştırıcıyı, uzlaştırıcıyı yitirmenin acısı var."

ABDULLAH GÜL

Gül, "Mehmet Ali Bey daima gündemde olan çok büyük bir gazeteciydi, televizyoncuydu. Mesleğinde hep her şeyin öncülüğünü yaptı. Ve ayrıca Türk demokrasisi için de daima bütün meslek hayatı boyunca hiç korkmadan mücadele etmiş bir insandı. Bu vasıflarıyla da eminim ki unutulmayacaktır. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Bütün basın camiasına ve alisine de başsağlığı diliyorum." ifadelerini kullandı.

HÜSEYİN ÇELİK
Birand'ın Türk siyasi hayatı
na da önemli katkıları olduğunu dile getiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ''Mehmet Ali Birand, darbecilerin, vesayetçilerin sevmediği bir insandı. Totaliter rejim özlemcilerinin hiç bir zaman tutmadığı, itip kaktığı bir insandı. O ama her zaman hukuk devletinden ve demokrasiden ve özgürlüklerden yana oldu. Her insanın hatası eksiği vardır, ama Mehmet Ali Birand, bana göre, dolu tarafı çok daha fazla olan bir insandı. Zaten bugün insanların gözyaşı dökmesi, vefatından dolayı keder, hüzün yaşaması da bunu gösteriyor'' değerlendirmesinde bulundu.

KEMAL KILIÇDAROĞLU
"Türk medyasının başı sağolsun!" diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Hepimizin başı sağ olsun. Mehmet Ali Birand Türk gazeteciliğinin çok önemli bir ismiydi, simge bir ismiydi. Yazılarıyla kitaplarıyla bir döneme damgasını vurdu. Bazen olayların ayrıntılarını perde arkasını onun kitaplarından, yazılarından öğrendik. Heyecanlıydı. Doğru haber için çalışırdı. Halka doğru haber vermek için çaba harcardı. Onun haberlerini her zaman güven içinde izledik, dinledik. Allah Rahmet eylesin. Önemli bir kayıp. Hepimizin başı sağ olsun." ifadesini kullandı.

#Sayfa#

GÜRSEL TEKİN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Son Mehmet Ali Bey ile ilgili çok şey söylendi. Binlerce insanın akın ettiği bir cenaze. Bu tabloyu görseydi kendisi de çok mutlu olurdu. Demek ki çok seveni varmış. Ailesine, dostlarına, basın camiasındaki bütün arkadaşlarına baş sağlığı diliyorum. Büyük bir kayıp, umud ediyorum ki Sayın Birand'ın yeri doldurulacaktır."

KADİR TOPBAŞ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, "Medyamızdan bir yıldız daha kaydı. Güzel bir insan ve bir ekol olarak kabul ettiğimiz, bir çok öğrenci yetiştiren, medyamızın bu gün bu duruma gelmesinde önemli katkısı olan bir insan. Özellikleriyle, farklılıklarıyla anılacak bir insan. Ayrıca sadece Türkiye'de değil dünyada liderlerle yaptığı söyleşiler ve dünyayı Türkiye ile buluşturan bir anlayışa sahip bir insan." dedi.

DENİZ BAYKAL


CHP Milletvekili Deniz Baykal da şu ifadeleri kullandı: "Mehmet Ali Birand'ın ölümü toplumumuzu çok derinden etkiledi. Bunu görüyoruz. Aslında bunda şaşılacak bir taraf da yok. Müthiş bir insan öyküsü yatıyor. Olağan üstü bir insanlık macerasını yaşamış bir insan. Mesleğine katkı yapmış. Mesleğini yeniden tanımlamış. Ülkedeki alışılmış uygulamaların ötesine geçmiş, gerek televizyonculuğu, gerek gazeteciliği bu anlayışla sürdürmüş ve mesleğinin zirvesine geçmeyi başarmış bir insan. Yurt dışında görev yaptığı sırada, beraberliklerimiz oldu. Beraber eşiyle birlikte yemeklere gittik, sinemalara çıktık. Arkadaşlık da yaptık. Mehmet Ali artık aramızdan ayrıldı ama hepimizin ruhunda zihninde bir Mehmet Ali olayı var."

SIRRI SÜREYYA ÖNDER

BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, "Bütün ülkenin başı sağ olsun. Herkes her şeyi söyledi. Ama büyük bir bahtiyarlığın sahibiydi çünkü sağlığında da bu söylendi. Aslında sevenleri ve sevmeyenlerine baktığımızda bu ülkede demokrasiyi isteyenler ve istemeyenler ayrımını net olarak görebilirsiniz. Bir gazeteci ve aramızda düzgün bir demokrat olarak yaşadı ve aramızdan ayrıldı mekanı cennet olsun.

HASİP KAPLAN

BDP Milletvekili Hasip Kaplan, "Sayın Birand'ı 12 Eylül dönemindeydi, dayısı rahmetli Türkiye Barış Derneği Genel Başkanı olarak yargılanıyordu ve ben genç bir avukat olarak oradaydım. Sayın Birand ile ilk tanışmamız orada oldu. Ondan sonra siyaset hayatında hep olağanüstü dönemlerde beraber olduk. Yakın tarihimizin büyük bir üstadıydı. Özleyeceğiz."

#Sayfa#

FATİH TERİM

Fatih Terim, "Son 1,5 yıl beraberdik. Aynı zamanda yönetim kurulumuzdaydı. Braga maçında beraberdik. İyi bir Galatasaraylı, iyi bir Türkiye insanıydı. Allah rahmet eylesin! Mekanı cennet olsun! Ailesine de sabırlar diliyorum."

ABDURRAHİM ALBAYRAK

Galatasaraylı yönetici Abdurrahim Albayrak, "Büyük bir Galatasaraylıydı. Allah rahmet eylesin. Mehmet Ali ağabeyle Galatasaray Sporti A.Ş.'de de Yönetim Kurulu'nda beraber çalışıyorduk. 1,5 yıldır koltuklarımız yan yanaydı. Önümüzdeki Salı günü çok acı bir gün olacak ama biz onu hep yaşatacağız."

TUNCAY ÖZİLHAN

İşadamı Tuncay Özilhan, "Çok büyük bir gazeteciyi, çok önemli bir fikir adamını kaybettik. Hepimizin başı sağ olsun. Ailesine baş sağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin."

ALİ AĞAOĞLU

İşadamı Ali Ağaoğlu, "Hepimizin başı sağ olsun, Türkiye'nin yetiştirdiği içi en dolu, bilgi olarak en dolu insanlardandı. Türk insanının en büyük eksikliğinden birisi uzlaşmadır, Mehmet Ali Birand uzlaşmayı en iyi şekilde sağlayan, ülkeye örnek olacak bir insandır. Uzlaşmacı ve pozitif yönüyle yeri kolay kolay doldurulamaz bir insandı."

CEMİL ÇİÇEK

Cemil Çiçek, "Allah rahmet eylesin! Hepimizin başı sağolsun. Ailesine, sevenlerine, basın camiasına taziyelerimi sunuyorum. Gerçekten ülkemiz için önemli bir kayıp. Yaşadığı sürece çok önemli işler yaptı. Çalkantılı bir yakın tarih yaşadık. Bunun arka planını büyük ölçüde 32. Gün'den, yazdığı kitaplardan, röportajlardan, haberlerden öğrenmeye çalıştı. Bu manada basın camiasında ekol olan biriydi. Kendisiyle önemli çok güzel şeyler söylendi ben de bunlara katılıyorum. Bugün aynı zamanda sayın Toktamış Ateş de vefat etti. O da Türkiye için önemli bir kayıp. Medeni bir insan, herkesi sabırla dinleyen, sükunet içerisinde kendi görüşlerini ortaya koyan değerli bir gazeteci ve bilim adamıydı. Eşini aradım. Bu vesileyle onun sevenlerine de ailesine de başsağlığı diliyorum. Ölümde eşitlik var. Başka alanlarda olmasa da herkes ölümü tadacak. Mühim olan yaşarken hoş bir sada bırakmak. Zannediyorum ikisi de hoş bir sada bırakarak aramızdan ayrıldı." şeklinde konuştu.

#Sayfa#

BÜLENT ARINÇ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, "Büyük bir kayıp ama Allah'ın takdiridir. Ben kendisine rahmet diliyorum. Kalanlara sabır diliyorum. Tüm basın camiasının ve Türkiye'nin başı sağolsun." dedi.

AYDIN DOĞAN

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan ise, "Mehmet Ali ile 35 yıla varan bir arkadaşlığım var. Mesleğe ilk başladığım günlerde Milliyet gazetesinde onunla başladım. Uzun süre Brüksel büromuzu yönetti. Sonra bir ara geldi kısa bir dönem Milliyet gazetesinin yayın kurulu başkanlığı da yaptı. Daha sonra CNN ve Kanal D'de çok başarılı işler yaptı. Mehmet Ali'nin yerini Doğan grubu kolay kolay dolduramayacak. Ne Posta gazetesi ne de Kanal D doldurabilecek. Ölen çok önemli bir haberciydi. Bana göre sizler hepiniz onu örnek almalısınız. 'Haberde duyduğunu değil gördüğünü haber yapacaksın' derdi. Çünkü televizyonlar çok azdı. Sizler de o düsturu edinmeniz lazım. Ben çok üzüldüm, ızdırabım büyük ama yapacağım bir şey yok. Emir çok yukarılardan geldi. Nur içinde yasın! Allah rahmet eylesin." şeklinde konuştu.

RICARDONE

ABD Büyükelçisi Francis Ricardone, "Çok samimi, çok cesur, çok sıcak kanlı bir dost olarak tanışmıştık. Üzüntünüzü paylaşıyoruz, başınız sağolsun."

#Sayfa#

MUSTAFA KAMALAK

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, "Öncelikle sayın Birand'ın mekanı cennet olsun. Başımız sağolsun. Rabbim aile fertlerine sabrı cemil ihsan eylesin. Bir gün önce aramıştım. Hasta olduğu için görüşme imkanımız olmamıştı. Şifa dileklerimizi ileteceklerdi. Ertesi gün ne yazık ki vefat haberini aldık, sürpriz oldu."

HAKAN ŞÜKÜR

AK Parti Milletvekili Hakan Şükür, "Ölüm tabi üzücü kimin başına gelirse gelsin. Yakınları başta olmak üzere Türk milletine başsağlığı diliyorum. Değerli bir büyüğümdü, iyi bir Galatasaraylı olduğu kadar Türk milletinin sevdiği değerli bir şahsiyetti. Yüzünden gülücükler eksik olmayan, her şeye pozitif bakan, o açıdan tabi üzüntü biraz daha derinleşiyor. Böyle değerli büyüğümüzü, başarılı bir gazeteciyi kaybetmenin eksikliğini mutlaka hissedeceğiz. Yetiştirdikleri var, çok değerli şahsiyetler var. Umarım yerini aynı çizgide, aynı sevecenlikte doldururlar."

SÜLEYMAN SARILAR

Kanal D Haber Direktörü Süleyman Sarılar, "Her gün sabah toplantısına geldiğinde, bir haber söylediğimde 'haber büyük mü?' derdi. Büyük haber oldun Mehmet Ali abi, hakikaten büyük haber. Ben 13 yıldır birebir çalıştım onunla. Yeri doldurulamayacak bir gazeteci, meslek büyüğümüz, duayenimiz. Ama ondan öte Türkiye'de gerçekten çok aydın, ileri fikirleri olan bir insandı. Bir fikir adamıydı. Türkiye'nin ne kadar tartışmaktan korktuğu netameli konular varsa hepsinde ilk önce o söyledi herşeyi. Bugün Türkiye'nin tartıştığı bir çok konuyu yıllar önceden söyledi. Çünkü hep ilk olmak isterdi. Öncü olmak isterdi, hep ilklerin adamıydı. Cenazesi de yine ilklerin adamı oldu. Çok heyecanlanırdı bir kere büyük bir haber olduğunda. Haber onun gıdası gibiydi. Her yerde haberci kimliğini hiç bırakmazdı. Yemek yediği yerde bile not alırdı. Haber onu çok severdi. O haberi çok sevdiği için, çok emek verdiği, çok çalışkan olduğu için haber de onu çok severdi."

BİRAND'IN SON SÖZLERİ

SOSYAL MEDYA BİRAND'A AĞLADI - KİM ARDINDAN NE DEDİ?

HAYATIN BİRAND'A ÖĞRETTİĞİ ACI GERÇEK

BİRAND, HASTANEYE YATMADAN SON YAZISINI GAZETEYE GÖNDERMİŞ - Tıklayın