X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Devletin sır küpü Hakan Fidan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Devletin sır küpü Hakan Fidan

  • Giriş Tarihi: 22.1.2013 16:21

Türkiye’de en çok merak edilen kişilerden biri, belki de birincisi olan MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Ankara’da, şair Mehmet Âkif Ersoy’un, İstiklal Marşı’nı yazdığı evin yakınlarında büyüdü. Henüz 31 yaşında iken hazırladığı tezde Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu istihbarat konseptini anlattı, 42 yaşında da Türk istihbaratının patronu oldu.

Geleceğin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı, şimdilerde "devletin aklını" temsil eden gizemli kurumun başına geçmesinden 11 yıl önce, o zamanlar yüksek lisans öğrencisi olduğu Bilkent Üniversitesi'nde çok önemli bir tez hazırladı. Tezin başlığı, "İstihbarat ve Dış Politika: İngiliz, Amerikan ve Türk İstihbarat Sistemlerinin Mukayesesi" idi. Altı bölümden oluşan bu tez; istihbarat tarihinin, dış politika ve istihbaratın etkileşiminin, İngiliz, ABD ve Türk istihbaratlarının yapısının incelendiği ve son bölümde de istihbaratta çağın gereklerine uygun bir atılım için çeşitli önerilerin sunulduğu 86 sayfalık bir metindi.

Bu metnin içeriğinin detaylarına geçmeden önce (Malum, gerçeğin gizi ayrıntıda gizlidir) 14 yıl öncesinin, istihbarat alanında akademik çalışmalar yürüten master öğrencisi, bugünün MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın çok merak edilen, ama pek bilinmeyen yaşam ve kariyer öyküsünü kısaca anlatalım.

Hakan Fidan 1968 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Denizli'de bir yerel gazete, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Sır küpüm" dediği başarılı bir üst bürokratla hemşeriliğin kente karizma sağlayacağını düşündüğünden olsa gerek, "Hakan Fidan hemşerimizdir. Öğretmen olan babası Devlet Fidan, 1972-75 arasında Gazi İlköğretim Okulu Müdürüydü" diye yazdı. Bu bilginin yanlış olduğunu, Fidan'ın aslen Denizlili olmadığını söylemekle yetinelim ve bir özel bilgi verelim:

Hakan Fidan, Ankara'nın Ulus semtinde şair Mehmet Âkif Ersoy'un, İstiklal Marşı'nı yazdığı mekân olan Taceddin Dergahı'na yakın bir evde büyüdü. Dergah, şimdilerde Mehmet Âkif Ersoy Müzesi olarak anılıyor. Metnin başlığında "Yeni devletin sır küpü" olarak nitelendirdiğimiz Hakan Fidan'ın Türkiye Cumhuriyeti devletinin marşının yazıldığı evin yakınlarında büyümüş olması manidar. MİT Müsteşarı'nın, yine Ankara'da geçen ilkokul, ortaokul ve lise yıllarından sonraki yaşam öyküsü ise kısaca şöyle:

Hakan Fidan 1986 yılında, henüz 18 yaşında iken astsubay olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) girdi. Dış Politika ve İstihbarat'la ilgili yüksek lisans tezini yazdığı 1999 senesinde halen orduda görev yapıyordu. İstihbarat meseleleriyle bilimsel olarak o dönemde ilgilendiği düşünüldüğünde bugün, ilgi ve uzmanlık alanına uygun bir kariyere ulaştığı daha iyi anlaşılır.

AKTÜEL/FERHAT ÜNLÜ

kalan karakter 1000

Gülen Cemaatidir İranlının söylediği, çünkü orada Gülen Cemaatidir İranlının söylediği, çünkü orada

Hakan Fidan'ın MİT Müsteşarı olması, İsrail ve bizim malum çevreleri rahatsız etti. Bu normal demek ki atama isabetli.Anlamadığım bu çevrelerin dışında Müslüman! zırıltıların olmasıdır. Cape TOWN'da bir İranlı "sakın cemaatleri iktidara getirmeyin" dedi. Nerden çıktı? dediğimde. Bizim Hümeni de, karınca incitmez, iktidar istemezdi. Sonra İktidar oldu, bırak karıncayı milyonlarca insanımıza kıydı. Ektiği ayrılık şu anda Orta Doğuyu kasıp kavuruyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 01.05.2013 13:23
haydar haydar

Helal olsun takdir ediyorum Allah başarılarını daim eylesin

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır5
cevapla 22.01.2013 20:21
murat murat

kendisine başarılar diliyorum.iyi işler yapacağına inanıyorum. Allah muvaffak etsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır5
cevapla 22.01.2013 18:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.