X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ekselansları tekrarlamayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ekselansları tekrarlamayın

  • Giriş Tarihi: 8.2.2013

"Türk yargısı yavaş çalışıyor" diyen ABD Büyükelçisi Ricciardone'yi Dışişleri Müsteşarı Sinirlioğlu, diplomatik dille uyardı: Bu tür eleştiriler kabul edilemez. Benzer ifadeler tekrarlanmamalı

Türkyargı sistemini eleştiren ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone'ye önce AK Parti tepki gösterdi, ardından da bu tepki diplomasi koridorlarına taşındı. Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, 2 saat 15 dakika süren görüşmede, "Bu tür eleştiriler kabul edilemez. Benzer ifadelerin olmamasını bekliyoruz. İki ülke arasında bu tür hadisenin bir daha olmamasını istiyoruz" derken, ABD Büyükelçisi'nden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'e jet hızıyla izahat mektubu gitti.

ELÇİ, DIŞİŞLERİ'NDE
İki ülke yetkilileri arasında bir haftadır süren söz düellosu dün Dışişleri Bakanlığı'nın Balgat binasına taşındı. 1 Şubat'ta ABD Büyükelçiliği'ne yönelik bombalı saldırıdan bu yana yüz yüze görüşemeyen Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve ABD Büyükelçisi Ricciardone, dün saat 15.30'da buluştu. Görüşme beklenenden uzun sürdü ve 2 saat 15 dakikada tamamlandı.

TEKRARLAMAYIN!

Büyükelçi Ricciardone görüşmeye elinde mavi bir dosya ile geldi. Görüşmede Sinirlioğlu, Büyükelçi'nin Türk yargı sistemine yönelik eleştirilerine, "Bu tür eleştiriler kabul edilemez. Yargı bağımsızlığı olan bir ülkenin içişlerine yönelik bu tip ifadeleri kullanmanız kabul edilemez. Benzer ifadeler tekrarlanmamalı. İki ülke arasında bu tür bir hadisenin bir daha olmamasını istiyoruz" dedi.

'HAYAL KIRIKLIĞI'
Görüşmede, Sinirlioğlu, "Türk hükümeti içişlerine müdahale niteliğindeki sözlerinizden dolayı hayal kırıklığı yaşamaktadır" ifadesi kullanırken, Büyükelçi Ricciardone'nin, "Dostumuz ve müttefikimiz Türkiye'nin hukukun üstünlüğünü güçlendirmesini ve insan haklarını korumasını destekliyoruz. Açıklamalarımın dikkatli bir şekilde okunmasını rica ederim" dediği öğrenildi.

GÜNDEM: TERÖR

Uzun görüşmenin asıl gündemini terörizmle mücadele oluşturdu. ABD'li kaynaklar da Büyükelçi'nin canlı bomba saldırısının ardından Türk kurumlarına gösterdikleri dayanışma ve işbirliği için teşekkür ettiğini belirterek, asıl gündemi terörizmle mücadelede işbirliğinin oluşturduğunu söyledi. Edinilen bilgiye göre görüşmede, DHKP-C ve PKK'nın yanı sıra El Kaide ve diğer terör örgütlerine karşı ortak mücadele de ele alındı. Ayrıca, iki ülkenin terörizmle mücadelesi çerçevesinde ABD Büyükelçisi, Terörün Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı'na yönelik beklentisini aktardı.


#Sayfa#

6 GÜN BULUŞAMADILAR
Edinilen bilgiye göre, Ricciardone, Sinirlioğlu'ndan 6 gün önce randevu istedi. Sinirlioğlu da önceki gün Erdoğan ile birlikte Ankara'ya döndü ve döner dönmez randevu verdi. Dün Ricciardone'nin bakanlığa çağrıldığı yönünde haberler basına yansıyınca, ABD Büyükelçiliği, "Çağrılmadık, biz talep ettik" bilgisini paylaştı. SABAH'a konuşan bir ABD'li diplomat, "Çağrılma söz konusu değil. Büyükelçi görüşmeye kendi talebi üzerine gidiyor. Bu rutin bir görüşme" dedi.

İZAHAT MEKTUBU
Ricciardone, kendisini "haddini bil" diyerek eleştiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'e de dün bir izahat mektubu gönderdi. Mektubun ekinde gazetecilerle yapılan toplantının soru cevap bölümüne ilişkin bir tutanak da yer aldı. "Okuduğunuzda göreceksiniz ki sözlerim maksadından farklı yansıtıldı. Benim tüm gayretim Türk-Amerikan dostluğunun geliştirmesi üzerine" diyen Büyükelçi, izahat mektubu ile diplomatik bir dille özür dilemiş oldu. Diplomatik kaynaklar izahat mektubun, görüşmeden önce gönderildiğini belirtti.

"Clinton'ı tekrar etti"
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Ricciardone'nin açıklamalarıyla ilgili, "Büyükelçi, (eski) Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın söylediklerini sadece tekrar etti ve eminim bu konularda kamuoyu önünde konuşma fırsatı bulduğunda Dışişleri Bakanı John Kerry de aynısını söyleyecektir" dedi. Nuland, "Türkiye'nin dostları ve müttefiklerinin sorumluluğu, Türkiye'nin hukukun üstünlüğü ve insan haklarının korunmasının güçlendirilmesi, gazeteciler, blog yazarları için ifade özgürlüğünün korunmasında düzenli ilerleme göstermesinin önemine saygılı biçimde işaret etmeye devam etmektir" diye konuştu.

Çelik: Haddini bilmiyor
Ricciardone'ye "Büyükelçi haddini bilmiyor" diyerek tepki gösteren Çelik, Ricciardone'nin uyarılacağını dün resmen duyurdu: "Görüşme esnasında, benim aşağı yukarı açıkladığım ve gösterdiğim tepkiye benzeyen bir tepkinin gösterileceğini de tahmin etmeniz gerekiyor. Bu yönde dikkatinin çekilmesi ve uyarılması da söz konusudur. Bu sözlerin parti olarak arkasındayız." Açıklamanan büyükelçinin göreviyle bağdaşmadığını belirten Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da, "Ricciardone kendi işine baksın" dedi.

AYNI HATA
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, yaklaşık 2 yıl önce Ankara'da göreve başlar başlamaz yaptığı yanlışı tekrarladı. 2011'de Oda TV ve Balyoz davasına yönelik, "Tutuklamaları anlamıyorum" eleştirisini getiren ve basın özgürlüğü konusunda Türkiye'yi hedef alan Büyükelçiye, Başbakan Erdoğan, "Acemi elçi" yakıştırması yapmıştı. Erdoğan, helikopterle gideceği Yozgat mitingi öncesi Heliport'ta görüştüğü Büyükelçi Ricciardone'ye uyarılarda bulunmuştu. Ricciardone 2 yıl sonra bu tutumunu tekrarladı ve Türk yargı sistemi ile uzun tutukluluk sürelerini bir kez daha eleştirdi.

SÖZ DÜELOSU
Sitem dolu açıklama trafiği, İsrail'in Suriye'yi vurmasıyla başladı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İsrail'i "şımarık oğlan" sözleriyle eleştirmesinin ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, "Suriye niye İsrail operasyonuna yanıt vermedi? Kendi halkını bombalıyor ama İsrail'e bir taş bile atmıyor" dedi. Bunun üzerine ABD, Ankara'da girişimde bulundu. Bu girişimi ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, "Türk liderlerden gelen tahrik edici yorumlar, bizi açıkçası çok rahatsız ediyor" diyerek açıkladı. Ankara ise bu sözlere, "Biz Suriye'nin kendi halkına karşı işlediği zulme dikkat çektik" yanıtını verdi.