5 günlük hava durumu
05 Mart 2013, Salı

() Timleri görüntülendi

  • Giriş Tarihi : 05.03.2013 13:21:33
  • Güncelleme Tarihi : 05.03.2013 14:31:49
  • AA
Jandarma Özel Harekat (JÖH) Timleri görüntülendi
Haberi Dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Terörle mücadelede etkin rol oynayan teröristlerin kabusu () Timleri'nin, Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı'ndaki zorlu eğitimini AA görüntüledi.

Jandarma Özel Harekat Timleri'nin yetiştirildiği Foça'daki Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı kapılarını Anadolu Ajansı'na (AA) açtı.

Temel komando eğitimini almış uzman erbaşlar burada ''planlayarak, yaşayarak ve yaparak öğrenme'' esasıyla, 10 haftalık eğitimden geçirilerek timleri arasına girmeye hak kazanıyor.

Binlerce askerin arasından seçilen komandolar, yorgunluk ve uykusuzluğa dayanabilme, stres altında doğru karar verebilme, özgüven, silah arkadaşlığı, iklim ve arazi şartları nedeniyle ortaya çıkan engelleri aşabilme ve mevcut silahları etkili şekilde kullanabilme eğitimleri alıyor.
Kondisyon ve fiziki dayanıklılığın arttırılmasına yönelik temel ve savaş beden eğitimi de alan JÖH timleri, eğitimleri sürecinde 260 kilometresi koşu, 675 kilometresi yürüyüş olmak üzere toplam 935 kilometre yol kat ediyor.

Görev yapacakları bölge özelliklerine uygun arazi şartlarında, gece ve gündüz manevra eğitimi alan timler, haritacılık bilgisi ve Küresel Konumlama Cihazı (GPS) kullanımı, arazi şartlarına uygun kamuflajla gizlenme, dağcılık, suda geçiş tekniklerini de öğrenerek, her türlü doğal ve suni engelleri aşma yeteneği kazanıyor.

JÖH timleri, Tim Dayanışma Parkuru'nda, tek başlarına geçemeyecekleri engelleri birlik ruhu içerisinde, yardımlaşma ve dayanışmayla geçmeyi
öğreniyor.

ÇATIŞMA ORTAMINI YAŞAYARAK ÖĞRENİYORLAR

Kurgulanan gerçeğe yakın operasyon ve çatışmalarla tecrübe kazanan timler, Ateş ve Manevra Parkuru'nda ''simülatörler'' yardımıyla çatışma ortamını yaşıyor.

Komandoların, kurgulanan çatışmalardaki atışları, isabetleri ve hareketleri simülatör aracılığıyla bilgisayar ortamına taşınarak eğitmenler tarafından değerlendiriliyor. Eğitmenler, eksik ya da hatalı davranışları belirleyip komandoları uyarıyor.

Silah seslerini tanıyarak ateş altında ilerlemeleri, fiziksel ve ruhsal dayanıklılık sağlamaları için eğitimlerinde çatışma ortamları canlandırılan JÖH timleri, şüpheli mağaraya ve eve yaklaşma-arama, pusu ve pusuya karşı koyma, hedefi ilk atışta etkisiz hale getirme senaryolarında başarılı bir performans ortaya koyuyor.

Her türlü silah teçhizatını kullanma eğitimi alan timlerin, mayın ve patlayıcı madde tespiti, teşhisi ve imhası konusundaki eğitimlerine de büyük önem veriliyor.

Oldukça zor eğitim parkurlarını aşmayı başaran Türk Silahlı Kuvvetleri'nin vurucu timleri JÖH'ler, doğal afet durumlarında da emniyet ve kurtarma faaliyetlerine de katılıyor.

JANDARMA KOMANDO OKULU VE EĞİTİM MERKEZ KOMUTANLIĞI

1963 yılında kurulan ve 50 yıldır operasyonel kadroları yetiştiren Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı'nda, JÖH timlerinin yanında, subay, astsubay, asteğmen, uzman, erbaşlara yönelik kursların yanında müttefik ülke askerlerine yönelik komando kursları veriliyor.

Okul bünyesinde 4 bölümden oluşan ''Komando Müzesi''nde ise okulun tarihi, geçmişte ve günümüzde eğitimde kullanılan malzemeler, Jandarma Komanda Özel Harekat birliklerinin fotoğrafları sergileniyor.

''Geri dönmeyi düşünmediler'' yazılı ''şehitlik'' bölümünde ise Jandarma Komando Okulu'nda kurs görmüş ya da görev yapmış şehit düşen personelin şahsi malzemelerine, resimlerine ve gazetelerde çıkan lere yer veriliyor.

kalan karakter 1000

fetih ekmen fetih ekmen

jöh olmak istiyorum ama kayıt yapamadım ne yapmam gerekır

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 28.11.2013 18:07
Jandarma Jandarma

Bu vatan sizinle gurur duyuyor. kahraman mehmetçik

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 22.10.2013 23:43
ahmet ahmet

slm ben özel harakatcı olmak istiyorum nasıl olurum

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır3
cevapla 18.04.2013 14:07
reflekse reflekse

Allah yardımcınız olsun. Ne kadar övünsek azdır. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır2
cevapla 09.03.2013 12:43
gazi gazi

seninle gurur duyoruz kahraman TURK MEHMETCIGI.

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır1
cevapla 05.03.2013 14:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.