X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Başbakan Menderes'in rekorunu geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Başbakan Menderes'in rekorunu geçti

  • Giriş Tarihi: 19.3.2013 14:10

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün itibarıyla Adnan Menderes'in 10 yıl 5 gün süren kesintisiz başbakanlık yapma rekorunu kırarak, çok partili hayatın en uzun süreli başbakanı oldu.

3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından Siirt seçimlerinin yenilenmesiyle bu kentten milletvekili seçilerek Parlamento'ya giren Erdoğan, 14 Mart 2003'te 59. Hükümeti kurarak başbakanlık görevini Abdullah Gül'den devraldı.

Erdoğan'ın liderliğindeki AK Parti, kurulduktan 14 ay sonra girdiği 3 Kasım 2002 seçimlerinde yüzde 34 oy alarak iktidar oldu. 22 Temmuz 2007'de yapılan seçimlerde oylarını yüzde 47'ye çıkaran AK Parti, 12 Haziran 2011 seçimlerinde de yüzde 50 oy oranına ulaşarak üst üste girdiği 3 seçimi de kazanan Adnan Menderes'e ait rekoru da kırdı.

Adnan Menderes'in liderliğindeki Demokrat Parti, girdiği 3'üncü seçimde oy kaybederek iktidarda kalırken, Erdoğan'ın liderliğindeki AK Parti, yüzde 47 olan oy oranını 3. seçimde yüzde 50'ye çıkararak iktidarını korudu.

MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİNE KADAR İNÖNÜ VE DEMİREL'İ GEÇECEK

Başbakan Erdoğan, kurduğu hükümetlerdeki kesintisiz başbakanlık göreviyle Türk siyasetinde yeni bir rekora imza attı. Erdoğan, bugün, Adnan Menderes'in 22 Mayıs 1950-27 Mayıs 1960 tarihleri arasındaki 10 yıl 5 günlük kesintisiz görevde kalma süresini geçti.

Başbakanlık koltuğunda toplam 16 yıl 4 ay süreyle oturan İsmet İnönü, bu sürenin 12 yılını kesintisiz olarak geçirdi. Çok partili hayatın başladığı 1950 seçimlerinin ardından da merhum Adnan Menderes'in başbakanlığı 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi'yle sonlandırıldı.

Çok partili dönemde Turgut Özal, 5 yıl 11 ay, Süleyman Demirel ise 5,5 yıl kesintisiz başbakanlık yaptı. Erdoğan, toplam görev süresi bakımından başbakanlık yapan 25 isim arasında İsmet İnönü, Süleyman Demirel'den sonra üçüncü sıraya yükseldi.

Başbakan Erdoğan, 2015 Mart'ında yapılacak milletvekilliği genel seçimlerine kadar bu görevi sürdürmesi halinde İsmet İnönü'ye ait 12 yıl kesintisiz başbakanlık yapma rekorunu da geride bırakmış olacak.

Erdoğan, 2014 yılının Ocak ayına kadar başbakanlık görevine devam etmesi durumunda, toplam 10 yıl 10 ay süre başbakanlık koltuğunda oturan Süleyman Demirel'i de geride bırakacak.

ÇOK PARTİLİ DÖNEMİN EN ÇOK HÜKÜMET KURAN İSMİ DEMİREL

İsmet İnönü, 7'si tek parti döneminde olmak üzere toplam 10 hükümet kurdu. İnönü, hem başbakanlık süresi hem de hükümet kurma sayısı bakımından listelerin başında yer alıyor. Süleyman Demirel ise 7 hükümetle çok partili dönemin ''hükümet kurma rekoru''nu elinde bulunduruyor.
Türkiye Cumhuriyeti başbakanları ve görev süreleri şöyle :

İsmet İnönü: 10 farklı hükümet kuran İnönü, 12 yılı kesintisiz olmak üzere toplam 16 yıl 4 ay başbakanlık yaptı.

Süleyman Demirel: Toplam 10 yıl 10 ay başbakanlık yaptı. Demirel'in, kurduğu 7 hükümette kesintisiz başbakanlık süresi 5,5 yıl oldu.

Recep Tayyip Erdoğan: 14 Mart 2003'te milletvekili seçilerek 59'uncu Hükümet'i kuran Erdoğan, 60 ve 61'inci Hükümet'leri de kurarak başbakanlık görevini kesintisiz 10 yıl 5 gündür sürdürüyor.

Adnan Menderes: 1950-1960 yılları arasında 10 yıl 5 gün süreyle kesintisiz başbakanlık yaptı. 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi'yle iktidardan indirilene kadar 5 ayrı hükümet kurdu.

Turgut Özal: 1983 seçimlerinin ardından iki hükümet kurdu, kesintisiz ve toplam 5 yıl 11 ay başbakanlık görevinde kaldı.

Bülent Ecevit: Kesintili 5 yıl 7 ay başbakanlık yaptı.

Şükrü Saraçoğlu: Çok partili hayata geçilmeden önce tek parti döneminde 4 yıl 1 ay başbakan oldu.

Bülent Ulusu: 3 yıl 3 ay.

Refik Saydam: 3 yıl 1 ay.

Tansu Çiller: 2 yıl 9 ay.

Mesut Yılmaz: 2 yıl 3 ay.

Yıldırım Akbulut: 1 yıl 8 ay.

Cemal Gürsel: 1 yıl 6 ay.

Şemsettin Günaltay: 1 yıl 4 ay.

Hasan Saka: 1 yıl 3 ay.

Celal Bayar: 1 yıl 2 ay.

Nihat Erim: 1 yıl 2 ay.

Recep Peker: 1 yıl 1 ay.

Necmettin Erbakan: 1 yıl 2 gün.

Ferit Melen: 11 ay.

Suat Hayri Ürgüplü: 8 ay.

Naim Talu: 7 ay.

Fethi Okyar: 7 ay.

Sadi Irmak: 5 ay.

Abdullah Gül: 4 ay.