Emniyet, gözünü Suriye'ye çevirdi

Emniyet kaynakları, AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı'na yönelik saldırıların emrini Suriye'de olduğu bilinen DHKP-C yöneticisi Hüseyin Fevzi Tekin'in verdiği görüşünde

Ankara'da AK Parti Genel Merkezi ile Adalet Bakanlığı ek binasına yapılan saldırının, terör örgütü DHKP-C yöneticilerinin "Bütün hücreler uyanın ve saldırıya geçin" talimatı üzerine gerçekleştirildiği kalydedildi. Saldırının ardındaki ismin ise 'Abi' kod adlı Hüseyin Fevzi Tekin olduğu belirtiliyor. SABAH'ın Emniyet kaynaklarından edindiği bilgiye göre AK Parti ve Adalet Bakanlığı'na yapılan saldırılar, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin son bir haftada yaptığı iki operasyona cevap olarak düzenlendi. Bu operasyonlara karşılık olarak tüm hücrelere saldırı emri verildi. Saldırı emrini veren DHKP-C yöneticisi 'Abi' kod adlı askeri kanat sorumlusu Hüseyin Fevzi Tekin, şu anda muhaliflerle ordu birlikleri arasında iç savaşın yaşandığı Suriye'de bulunuyor ve Esad ordusuna yakınlığıyla biliniyor.

YİNE AYNI İSİM

Uzun yıllar Yunanistan'da barınan Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan ile yaptığı görüşmelerin ardından bu ülkeden çıkmak zorunda kalmış, önce Belçika'ya ardından da Suriye'ye geçmişti. Tekin'in şu anda Suriye'nin Lazkiye şehrinde olduğu ve Acilciler olarak bilinen THKP/C mensupları ile aynı kampı kullandığı son istihbarat raporlarında yer alıyor. İstanbul'da 3 polisin şehit edildiği saldırı, Gazi Polis Merkezi'ne canlı bomba saldırısı ve ABD Ankara Büyükelçiliği'ne yapılan canlı bomba saldırısının emrini veren kişinin de Hüseyin Fevzi Tekin olduğu belirtilmişti. Emniyet istihbarat birimlerinin hazırladığı raporda, Tekin'den 'Karanlık Adam' olarak söz ediliyor.

KİMLİĞİ BELİRLENDİ
Ankara'daki patlamalara ilişkin Emniyet'te özel bir ekip kuruldu. Uzman ekip her iki saldırıya ilişkin hızla güvenlik kamera görüntülerini incelemeye aldı. Görüntülerde yer alan fotoğraflar arşivde tarandı. Zanlıların terör örgütü DHKP-C üyesi olduğu belirlendi. Kimliği belirlenen zanlıları yakalamak için çalışmalar hızlandırıldı. Genel Merkez'e 150 metre mesafeden lav silahıyla saldırı düzenleyen teröristin görüntüsüne ulaşıldı. Polis, parkı gören sitelerin iki ayrı güvenlik kamerasından saldırganın görüntüsünü tespit etti. Fotoğrafı İstihbarat ve TEM Şubesi ekiplerine dağıtılan militan sabaha kadar tüm Ankara'da arandı. Polis saldırırın son derece planlı ve profesyonel kişilerce yapıldığı sonucuna ulaştı. Terörle mücadele ekipleri Adalet Bakanlığı'na yapılan el bombalı saldırıda şüphelilerin geliş ve kaçış istikameti ile bombanın atılacağı yerlerin daha önce keşfinin yapıldığını değerlendirdi. Polis ekipleri aynı şekilde AK Parti Genel Merkezi'ne yapılan lav silahlı saldırıda da şüphelilerin daha önce keşif yaptığını belirtiyor. AK Parti Genel Merkezi'ne saldırıda kullanılan EM-72 A-2 seri numaralıw Anti Tank lav silahının LOT marka Norveç malı olduğu ortaya çıktı. Lav silahının 1993'den bugüne kadar DHKP-C, PKK, Atabeyler, Ergenekon terör örgütlerinde bulunan mühimmatla benzerlik taşıdığı tespit edildi. Lav silahının 1993-2012 yılları arasında 33 ayrı soruşturmada ele geçirilen silahlarla benzer özellikte olduğu belirlendi. Adalet Bakanlığı'na atılan Rus yapımı F-1 el bombalarının ise 1979'dan bugüne kadar 600'ü aşkın olayda ele geçen bombalarla benzerlik gösterdiği anlaşıldı.


ARKADAŞINA GÖNDER
Emniyet, gözünü Suriye'ye çevirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz