X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yakınına evde bakana sigorta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Yakınına evde bakana sigorta

Yaşlı ve engelli aile üyelerine evde bakanlara eğitim verecek olan hükümet, bu kişileri sigortalayarak maaşa da bağlayacak. Bakım yapanlar emekli olabilecek

Evinde yaşlısı, engellisi ve yatalak hastası olan binlerce vatandaş, devletin sigortalı "bakım elemanı" olacak. Hükümet, bu durumdaki yakınına baktığı için çalışamayan kişilere 'emeklilik' yolunu açacak dev bir çalışma başlattı. Hali hazırda sosyal yardım şeklinde alınan ve bir asgari ücret düzeyinde olan evde bakım paraları, devletten ödenen maaşa çevrilecek. Bakım yardımı sağlanan 400 bin kişi sigortalanarak, emeklilik hakkını elde edecek. Fırsattan yararlanabilmek için tek kıstas, yakınına "doğru ve düzenli" bakmak. Bunun için Eskişehir Anadolu Üniversitesi bir sınav yaparak, başarılı olanlara bakım sertifikası verecek. SABAH, düzenlemeyi ilk kez bir yıl önce "evde yakınına bakana emeklilik" başlığıyla manşetten duyurmuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Bakanlığının evde bakım yardımı sağlanan kişiler için gerçekleştireceği yasal çalışmanın alt yapısı belli oldu. Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile birlikte yürütülen düzenlemede, esas olan bakım yardımı alan kişileri hem eğitimle profesyonelleştirmek hem de gerçekten iyi bakanları sosyal güvenlik şemsiyesi altına almak. Evde hasta, yaşlı ya da engelli eşine, çocuğuna, anne, babasına bakan ve bu nedenle iş yaşamına katılamayan vatandaşlara sağlanacak "sosyal güvence" için "iyi bakma ve alınan parayı istismar etmeme" şartı bulunuyor. Bunun için Anadolu Üniversitesi "kas hastalıkları", "Alzheimer" gibi özel bakım alanlarında internetten de takip edilebilecek dersler başlatacak. Dersler sonrası yapılacak sınavı geçenler "bakım uzmanlığı" sertifikasını alacak. Sertifika sahibi kişiler de devlet tarafından sigortalanacak. Üniversite ilk dersleri Haziran ayında başlatmayı ve Eylül gibi de sertifika sınavını gerçekleştirmeyi planlıyor.

ESNEK ÇALIŞMA
Çalışma Bakanlığı, evde yakınına bakanların sosyal güvenlik hakkını "esnek çalışma modeli" içerisinde yerleştirmeyi planlıyor. Yakının bakımı bittiğinde sigortalılığın sürecinin de sona ereceğini dikkat çeken bürokratlar, bunun ancak "esnek çalışma" şeklinde uygulanabileceğini ifade ediyor. Sosyal güvence için sertifika kıstası getirilecek olmasının nedeni, evde yakınına bakan kişilerin bu hakkı istismar etmesinin önlenmesi. Yapılacak denetimlerle yakınına iyi bakmadığı tespit edilenlerin sigortasına son verilmesi de planlanıyor.

244 BİN DUL KADINA MAAŞ BAĞLANDI
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın, 2012'de başlattığı 'herhangi bir sosyal güvencesi olmayan eşi vefat etmiş kadınlara maaş bağlanmasını projesi'ne şimdiye kadar 359 bin kişi başvuru yaptı. Bakanlığın yaptığı incelemenin ardından, 244 bin kişinin başvurusu kabul edildi. Bakanlık, eşi vefat etmiş ve herhangi bir geliri olmayan bu kadınlara 2 aylık periyotlarla 500 TL düzenli yardım vermeye başladı. Yardım programı kapsamında, 2012'de ödeme oluşturulmuş sistemdeki hak sahibi 244 bin 108 kişiye, toplam 371 milyon 492 bin 750 TL ödeme yapıldı. Maaş bağlanan kadın sayısının giderek artabileceğini ifade eden bakanlık yetkilileri, 16 bin 675 başvurunun da değerlendirme aşamasında olduğunu kaydetti. Yetkililer, gelen her başvurunun değerlendirileceğini belirtti.

kalan karakter 1000

ALİ AKÇA ALİ AKÇA

ALİAKÇA.daha bu işler çoook konuşulacağa benziyor 2 yıldır konuşuluyor ama sonuç yookkk

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 16.11.2013 21:46
NEZ NEZ

ŞİMDİYE KADAR SINAVLA İNTERNETLEMİ BAKTI İNSANLAR HASTASINI .YİNEDE BİRŞEYLER YAPMAYA UĞRAŞIYOLAR ALLAH RAZI OLSUN .

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 16.10.2013 20:55
askım askım

benım oglum 22yasında 22 senedır bakıyorum o bıze ALLAHIN bır emanetı bakılmazmı ınsallah bızede emeklılık nasıp eder

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır2
cevapla 27.08.2013 09:31
cengiz yılmaz    bursa     bende  cengiz yılmaz bursa bende

allahın emanetine bakıyorum devletimhep yanımda sağolsunlar var olsunlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 16.05.2015 23:46
levent levent

evt.benimde gözlerim doldu.ama,bizim gibi mağdur insanların hallerinden devletin bihaber olmasından.60 yaşındaki annem bu yaştan sonra üniversite kapılarında sertifika peşinde koşacak.internete takılacak.yazıklar olsun.2 yıldır bu yasayı çıkarmalarını bekliyodum.neden mi?sadece emekli olmasına 2 yıl kalan annemin sigortasını tamamlayabilmesi için.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 09.08.2013 21:42
nazlı nazlı

dersler nasıl verilecek onun hakkın da bilgisi olan ltfen yazabilirmi nasıl olacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 28.08.2013 16:15
şüheda şüheda

allah engelli kardeşlerimize yardım etsin çünkü onların hayatı çok zor ve engellerle dolu ama devletimiz elinden geldiği kadar bu engelleri kaldırmaya çalışıyor allah devletimizden razı olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 06.08.2013 21:15

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.