X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 22'nci fasıl açıldı müzakere ekimde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

22'nci fasıl açıldı müzakere ekimde

  • Giriş Tarihi: 26.6.2013

AB, Türkiye ile krize dönüşen tam üyelik müzakerelerindeki 22'nci faslı kabul etti. Ancak görüşmeler, AB Komisyonu'nun İlerleme Raporu'nun ekim ortasında yayımlanmasının ardından gerçekleşecek

AB, Türkiye'nin katılım müzakerelerinde 3 yıl aradan sonra yeni bir fasıl açıldığını açıkladı. Lüksemburg'da toplanan AB dışişleri bakanlarının ortak açıklamasında, "AB Konseyi, 22. faslın (Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu) açılmasında uzlaşmıştır" denildi. Açıklamada, Türkiye ile hükümetler arası katılım konferansının, AB Komisyonu'nun hazırlayacağı İlerleme Raporu'nun (ekim ortasında) yayımlanmasının ardından gerçekleşeceği, fasılla ilgili ortak tutum belgesinin teyit edilip,katılım konferansı için tarih belirleneceği vurgulandı.

ERDOĞAN: SIKINTI YOK

Başbakan Tayyip Erdoğan AB'nin 22. faslın açılması kararıyla ilgili olarak "Beklediğimiz yönde. Bundan sonra fasılla ilgili birimlerimiz çalışmalarını yapacak. Birkaç hafta içinde, ilerleme raporundan sonra kurumsal çalışmalarını başlatacaklar. Herhangi bir sıkıntı yok" dedi.

DAVUTOĞLU: GERİ DÖNÜLMEZ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile önceki gün 4 kez görüştüğünü kaydetti. Davutoğlu fasılın açıldığı kararının alındığını belirterek, "Teknik ve prosedürel toplantıların iki tarafça da uygun olan zaman dilimi içinde özellikle ilerleme raporuyla paralel bir şekilde yapılması kararlaştırılıyor. Önemli olan faslın geri dönülemez bir karar ile açıldığının teyit edilmesiydi. Hiçbir şekilde ertelenmesi, kararın gözden geçirilmesi söz konusu değil. Son reform izleme grubunda da vurguladığımız gibi biz sadece 22. değil 23 ve 24. fasılların da açılmasını istiyoruz" diye konuştu.

BAĞIŞ: HAYIRLI OLSUN

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da "Gerek Türkiye'de gerek Türkiye dışında birçok kesim, Türkiye'nin AB sürecinin önemini bir kez daha idrak etme imkanı buldu. Bölgesel politikalar faslı, Türkiye'nin bölgeleri arasındaki gelir dağılımının azalmasına, bölgeler arasındaki kalkınma makasının kapanmasına yönelik. Bu da çözüm sürecinde anlamlı katkı veren süreç oldu. Siyasi fasılların, 23. ve 24. faslın açılması son derece önemlidir. Türkiye'nin AB hedefi stratejik ve partiler üstü hedeftir" dedi.


#Sayfa#

BÜYÜKELÇİLERE 'GEZİ' SUNUMU
Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, bakanlıkta AB üye ülkelerin büyükelçilerine öğle yemeği verdi. Bağış, yemekte büyükelçilere Gezi olaylarının perde arkasını anlattı. "Yaşananlar asla bir Türk baharı olarak adlandırılamaz" mesajı veren Bağış, "Türkiye ne iç ne de dış baskılara boyun eğecek ikinci sınıf bir demokrasi değildir" diye konuştu. Büyükelçiler toplantıdan sonra ortak yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada "Özellikle polisin barışçıl göstericilere davranışı ve basın özgürlüğüne saygı konusunda olmak üzere son gelişmeler hakkında endişelerimizi ifade ettik. Temel özgürlüklere saygı konusundaki ihtiyacın altını çizdik" denildi.


'Zor koşullarda iyi bir karar'
Almanya Dışişleri Bakanı Gudio Westervelle kararı "Zor koşullarda iyi bir karar "olarak nitelendirdi. AB Dışişleri Bakanlarının Lüksemburg'daki toplantısı öncesi konuşan 1 Temmuz itibariyle dönem başkanı olacak olan Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius Türkiye'nin üyeliğni destekleceklerini belirtti. İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ise fasılın açılmasının açılış konferansının zamanlamasından daha önemli olduğunu söyledi. İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino ise "Avrupa kıtasının, tam demokratik bir Türkiye'ye kendi sınırları içinde ihtiyacı var" sözlerini kullandı. AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle de Twitter yazdığı mesajında "Hükümetlerarası Konferans, İlerleme Raporu sonrası takvimine alındı" dedi.

'Süreç Avrupa ve Türkiye için hayati'
Başbakan Tayyip Erdoğan, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland'ı kabul etti. Jagland, Türkiye ve Avrupa Konseyi'nin çalışmalarının nasıl daha güçlü devam ettirilebileceği konusunu görüştüklerini ifade eden Jagland, "Konsey Türkiye'nin AB sürecinde, özellikle de üyelik müzakerelerinde önemli bir rolü, konumu olabilir. Hem Avrupa için hem de Türkiye için üyelik ve müzakere sürecinin devam etmesi hayatidir" dedi. Jagland, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile de görüştü. Görüşme sonrası Jagland, "Türkiye ve Avrupa Konseyi birbirlerini dinliyor. Çok iyi diyaloğmuz var" dedi. Davutoğlu ise "Özgürlüklerden taviz vermedik. Ancak özgürlüklerin kullanımı hukuk kurallarıyla sınırlıdır" dedi. Jaglend Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile de bir araya geldi.