X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER TBMM, yarın başkanını seçecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

TBMM, yarın başkanını seçecek

  • Giriş Tarihi: 1.7.2013 14:40 Güncelleme Tarihi: 1.7.2013 14:43

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in görev süresinin dolması nedeniyle, yarın yeni Başkan seçilecek.

TBMM Genel Kurulu, yarın saat 15.00'de yeni TBMM Başkanı'nı seçmek üzere toplanacak.

Milletvekilleri, TBMM Başkan adayları AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, MHP Konya Milletvekili Faruk Bal ve CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk için oy kullanacak.

Anayasa hükümlerine göre, TBMM Başkanı seçilebilmek için, yapılacak oylamaların ilk ikisinde adaylardan birinin üye tamsayısının üçte iki (367) çoğunluğunun oyunu alması gerekiyor. Bu çoğunluk sağlanamazsa yapılacak üçüncü turda seçilebilmek için üye tamsayısının salt çoğunluğu (276) aranacak. Üçüncü oylamada da gerekli çoğunluk sağlanamazsa, bu turda en çok oyu alan iki aday arasında dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan aday, TBMM Başkanı seçilmiş olacak.

MECLİS BAŞKANLARI

TBMM Başkanlığını bugüne kadar 25 kişi üstlendi. Cemil Çiçek'in dışında diğer iki adaydan birinin seçilmesi halinde, bu kişi 26. başkan olacak.

TBMM'nin ilk başkanı ve Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ten bu yana görev yapan başkanlar arasında en uzun süre görevde kalan M. Abdülhalik Renda oldu. 1935 yılında ilk kez başkan seçilen Renda, 1946 yılına kadar kesintisiz olarak yeniden seçilerek 11 yıl görev yaptı. En kısa süre görev yapan TBMM Başkanı ise 2 ay 1 haftalık görevi ile İsmet Sezgin oldu.

En fazla TBMM Başkanı çıkartan il ise İstanbul oldu. Cumhuriyet tarihi boyunca seçim çevresi İstanbul olan 5 parlamenter TBMM Başkanlığı görevini üstlendi.

TBMM Başkanları, seçim çevreleri ve görev süreleri şöyle:


Mustafa Kemal Atütürk (Ankara) 24.04.1920-29.10.1923

Ali Fethi Okyar (İstanbul) 01.11.1923-22.11.1924

Kazım Özalp (Balıkesir) 26.11.1924-01.03.1935

M.Abdülhalik Renda (Çankırı) 01.03.1935-05.08.1946

Kazım Karabekir (İstanbul) 05.08.1946-26.01.1948

Ali Fuat Cebesoy (Konya) 30.01.1948-01.11.1948

M.Şükrü Saracoğlu (İstanbul) 01.11.1948-22.05.1950

Refik Koraltan (İçel) 22.05.1950-27.05.1960

Fuat Sirmen (İstanbul) 01.11.1961-10.10.1965

Ferruh Bozbeyli (İstanbul) 22.10.1965-01.11.1970

Sabit Osman Avcı (Artvin) 26.11.1970-14.10.1973

Kemal Güven (Kars) 18.12.1973-05.06.1977

Cahit Karakaş (Zonguldak) 17.11.1977-12.09.1980

Necmettin Karaduman (Trabzon) 04.12.1983-29.11.1987

Yıldırım Akbulut (Erzincan) 24.12.1987-09.11.1989

. 20.05.1999-30.09.2000

İsmet Kaya Erdem (İzmir) 21.11.1989-20.10.1991

Hüsamettin Cindoruk (Eskişehir) 16.11.1991-01.10.1995

İsmet Sezgin (Aydın) 17.10.1995-24.12.1995

Mustafa Kalemli (Kütahya) 18.01.1996-30.09.1997

Hikmet Çetin (Gaziantep) 16.10.1997-18.05.1999

Ömer İzgi (Konya) 18.10.2000-14.11.2002

Bülent Arınç (Manisa) 19.11.2002-22.07.2007

Köksal Toptan (Zonguldak) 09.08.2007-09.08.2009

Mehmet Ali Şahin (Antalya) 09.08.2009-28.06.2011

Cemil Çiçek (Ankara) 04.07.2011-04.07.2013