X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ergenekon'da kritik gün 5 Ağustos
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ergenekon'da kritik gün 5 Ağustos

  • Giriş Tarihi: 30.7.2013 11:46 Güncelleme Tarihi: 30.7.2013 15:56

6 yıl önce Ümraniye'de bir gecekonduda 27 el bombasının bulunmasıyla başlayan Ergenekon davası sürecinde geri sayım başladı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal, YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli orgeneraller Hasan Iğsız, Hurşit Tolon ve Şener Eruygur, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İçşi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, gazeteci Tuncay Özkan, emekli Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu, 66'sı tutuklu 275 sanıklı "Ergenekon Davası"nda 5 Ağustos'ta kararın açıklanması bekleniyor.

Trabzon'dan jandarmaya yapılan ihbar üzerine 12 Haziran 2007'de Ümraniye'de bir gecekonduda ele geçirilen 27 el bombasıyla ilgili başlatılan soruşturma sürecinde, İstanbul Cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın tarafından hazırlanan ilk iddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 25 Temmuz 2008'de kabul edildi.

Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Cumhuriyet Gazetesi imtiyaz sahibi ve başyazarı İlhan Selçuk, Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol, Sedat Peker, Ali Yasak ve Sami Hoştan ile bazı emekli askerler ve İP yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 46'sı tutuklu 86 sanık hakkında hazırlanan 2 bin 455 sayfalık iddianamede, Danıştay 2. Dairesi üyesi Mustafa Yücel Özbilgin ''maktul'', aynı dairenin Başkanı Mustafa Birden, üyeler Ayla Gönenç, Ayfer Özdemir ve Danıştay tetkik hakimi Ahmet Çobanoğlu da ''mağdurlar'' olarak yer aldı.

#Sayfa#


İkinci iddianame

İstanbul Cumhuriyet savcıları tarafından dava kapsamında hazırlanan 1909 sayfalık ikinci iddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, 25 Mart 2009'da kabul edildi. Bu iddianameyle emekli orgeneraller Mehmet Şener Eruygur ve Hurşit Tolon, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve emekli Albay Hasan Atilla Uğur, CHP milletvekili Mustafa Balbay, gazeteci Tuncay Özkan, eski Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı, CHP Milletvekili Sinan Aygün, eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, emekli Albay Arif Doğan, eski Anayasa Mahkemesi Başkanvekili, Anayasa Mahkemesi üyesi Osman Paksüt'ün eşi Ferda Paksüt, yazar Erol Mütercimler ve Emin Şirin'in de aralarında bulunduğu 19'u tutuklu, 36'sı tutuksuz, hakkında yakalama kararı bulunan Turan Çömez ile 56 sanık hakkında dava açıldı.

Davanın görülmesine, 20 Temmuz 2009'da Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde yeni oluşturulan büyük duruşma salonunda başlandı.

#Sayfa#


Üçüncü iddianame

Bu arada, CHP Milletvekili Mehmet Haberal, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, eski MGK Genel Sekreteri emekli orgeneral Tuncer Kılınç, emekli Orgeneral Kemal Yavuz, gazeteci-yazar Yalçın Küçük ile bazı üniversite rektörlerinin de aralarında bulunduğu 52 sanık hakkında hazırlanan üçüncü iddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 5 Ağustos 2009'da kabul edildi.

Soruşturma kapsamında hazırlanan 4. iddianame ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' iddialarına ilişkin oldu. Emekli Albay Dursun Çiçek tarafından hazırlandığı ve avukat Serdar Öztürk'ün Ankara'daki ofisinde bulunduğu iddia edilen ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' belgesine ilişkin düzenlenen iddianamede, Yeditepe Üniversitesi Kurucusu Bedrettin Dalan firari sanık olarak yer aldı.

#Sayfa#


Eski MİT görevlisi ayrı yargılanacak

Dursun Çiçek, Serdar Öztürk, Ufuk Akkaya, Mehmet Deniz Yıldırım, İlhami Ümit Handan ve eski MİT görevlisi Özel Yılmaz'ın da sanıkları arasında bulunduğu davaya bakan mahkeme, MİT görevlilerinin yargılanmasına dair kanun kapsamında yapılan değişikik üzerine, Yılmaz hakkındaki yargılamayı durdurarak, dosyasını Başbakanlığa gönderdi. Başbakanlığın yargılanabilmesi için izin verdiği Yılmaz hakkındaki dosya, ayrı bir esas özerinden devam edecek.

Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Dairesi'nce işletilen internet siteleri ve "internet andıcı"na ilişkin YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, tümgeneraller Hıfzı Çubuklu ve Mustafa Bakıcı, emekli korgeneraller Mehmet Eröz ve İsmail Hakkı Pekin'in de aralarında bulunduğu 22 sanık hakkında da iddianame düzenlendi.

İddianamenin kabulüne 29 Temmuz 2011'de karar veren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, bu davayı, ilk duruşmasını 28 Haziran 2010'da Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde yaptığı "İrtica ile Mücadele Eylem Planı Davası" ile birleştirdi.

#Sayfa#


Orgeneral Başbuğ 6 Ocak 2012'de tutuklandı

"İrtica ile Mücadele Eylem Planı Davası"nın 30 Aralık 2011'de görülen duruşmasında mahkeme heyeti, sanıkların savunmalarıyla ilgili beyanlarında ve belgelerde adı geçen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında gereğinin takdir ve ifası için Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Savcılığın soruşturma başlatmasının ardından Orgeneral Başbuğ, 6 Ocak 2012'de tutuklandı.

Başbuğ hakkındaki Türk Ceza Kanunu'nun 312/1. maddesi gereğince, ''cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle düzenlenen iddianame, 15 Şubat 2012'de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

Hakim karşısına ilk kez 26 Mart 2013'te çıkfı Başbuğ, hakkındaki iddianamenin okunduğu davanın ertesi gün görülen duruşmasında kısa bir konuşma yaparak savunma yapmayacağını söyledi. Başbuğ kendisine yöneltilen sorulara da yanıt vermeyeceğini belirterek, devam eden duruşmalara katılmadı. Başbuğ, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök'ün tanık olarak dinlenilmesi sırasında ve esas hakkındaki savunma olmak yapmak üzere bazı duruşmalara geldi.

#Sayfa#


Birleşen dosyalar

Birinci "Ergenekon Davası"nın Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan küçük salonda 3 Ağustos 2009'da yapılan duruşmasında, dosyanın, Danıştay üyeleri ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırıya ilişkin, aralarında tutuklu sanıklar Alpaslan Arslan ve Osman Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 8 sanıklı dava dosyasıyla birleştirilmesine karar verildi.

"Vatanseverler Davası", Alparslan Arslan'a Danıştay saldırısında kullanılan Glock marka silahın satılmasına ilişkin dava, Fener Rum Patriği Bartholomeos'a yönelik suikast hazırlığı davası, savcı Zekeriya Öz'ün Ergenekon soruşturmasını yürüttüğü sırada tehdit edilmesi dosyası, Cumhuriyet gazetesine molotofkokteyli atılması dosyaları da birinci "Ergenekon Davası"yla birleştirildi.

Üçüncü "Ergenekon Davası"nın da ayrı olarak görülen ikinci "Ergenekon Davası" ile birleştirildiği yargılama sürecinde, yine Sivas'ta kuyumculuk yapan Minas Durmazgüler'e suikast iddiasına ilişkin açılan dava, avukat Yusuf Erikel'in de aralarında bulunduğu 8 sanık hakkında Ergenekon soruşturması kapsamında açılan dava da ikinci "Ergenekon Davası"yla birleştirilerek görüldü.

Mahkeme, 5 Nisan 2012'de "İrtica ile Mücadele Eylem Planı Davası"nı, 27 Nisan 2012'de de 225. duruşmasını yaptığı birinci "Ergenekon Davası"nı, ikinci "Ergenekon Davası"yla birleştirdi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, bu birleştirme kararlarıyla kendi mahkemesinde Ergenekon kapsamında gördüğü davaları tek yerde topladı.

"Ergenekon Davası"nın tutuklu sanığı İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in oğlu Mehmet Bora Perinçek ile İP yöneticileri ve Aydınlık gazetesi çalışanlarının da bulunduğu 14 sanık hakkında Ergenekon kapsamında açılan dava ile Şile'de yapılan kazılara ilişkin 4 sanığın yargılandığı dava dosyası da "Ergenekon Davası" ile birleştirildi.

Birleşen 23 ayrı iddianamenin ardından "Ergenekon Davası"nda, tutuklu sanık sayısı 66, toplam sanık sayısı da 275 oldu.

#Sayfa#


Gizli tanıklar

İlk iddianame düzenlendiğinde dosyadaki gizli tanıklarıyla gündeme gelen "Ergenekon Davası"nda dinlenilen ilk gizli tanık da "Aydın-1" oldu. 14 Nisan 2011'de dinlenilen bu gizli tanık, gizli tanık odasına alınarak, görüntüsü ve sesi duruşma salonuna değiştirilerek yansıtıldı.

Yine 23 Mayıs 2011'de görülen "İrtica ile Mücadele Eylem Planı Davası" kapsamında da gizli tanık "Efe"nin beyanları alındı.

"Ergenekon Davası"nda "Munzur", "Emek", "Boyabat", "Ahmet", "9", "17", "Aydos", "İlk adım", "Huzur", "Dilovası", "Kıskaç" ve "Deniz"in de aralarında bulunduğu 31 gizli tanık dinlenilirken, bazı gizli tanıkların da isimleri açıkladı.

İsmini açıklayanlar arasında en çok etki uyandıran ise gizli tanık "Deniz" olarak ifade verdiği anlaşılan terör örgütü PKK'nın eski yöneticilerinden Şemdin Sakık oldu.

"Samimiyetimi ortaya koymak için kimliğimi açıkladım" ve "Kendime itirafçı demekten utanıyorum" diyen Sakık'ın, Silivri'de mi yoksa hükümlü olarak kaldığı Diyarbakır Cezaevi'nde mi olup olmadığı konusu da davanın avukatları tarafından tartışıldı.

Birinci "Ergenekon Davası"nda birleştirilen Danıştay'a saldırı ve Cumhuriyet gazetesine el bombası atılması dosyası sanıklarının ifadelerinin alınmasının ardından bu dosyaya ilişkin tanıklar dinlenildi. Mahkeme ilk olarak 23 Ağustos 2010'da Danıştay dosyası kapsamında Orhan Kadı'yı tanık olarak dinledi. Alparslan Arslan'ın annesi, babası, kız kardeşi, avukat arkadaşları ve yakın çevresinin tanık olarak bilgisine başvuruldu. Davaların birleştirilmesinin ardından 10 Mayıs 2012'den itibaren sadece tanıkların beyanları alındı.

Dava kapsamında merhum Başbakan Bülent Ecevit'in hastalık sürecine ilişkin eski koruma müdürü ve eski milletvekili Recai Birgün, tedavisini yapan ortopedi uzmanı Mücahit Pehlivan, eski DSP'li CHP Milletvekili Emrehan Halıcı ve DSP Genel Başkanı Masum Türker, eski polis şefi Ahmet İhtiyaroğlu, gazeteciler Can Dündar, Aslı Aydıntaşbaş, Celal Kazdağlı, Alper Görmüş, Fehmi Koru, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, emekli Orgeneral Teoman Koman, organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı ve Kürşat Yılmaz, iş adamları Mehmet Emin Karamehmet ve Ali Avni Balkaner, AK Parti Milletvekili Şirin Ünal, "Balyoz Planı Davası"nda 18 yıl hapisle cezalandırılan emekli Orgeneral Ergin Saygun, eski MİT mensubu Mehmet Eymür, adli tıp uzmanı Sevil Atasoy, eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu, Abdullah Öcalan'ın eski avukatlarından İrfan Dündar ve Doğan Erbaş, Talip Doğan Karlıbel ve Ümit Fırat'ın da aralarında bulunduğu 130'a yakın tanık dinlenildi.

#Sayfa#


SON SAVUNMALAR YAPILDI

Cumhuriyet savcılarının aralarında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral ilker Başbuğ'un da bulunduğu 64 sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istediği mütalaanın ardından 66'sı tutuklu 210 sanık da duruşma salonunda esas hakkındaki son savunmasını yaptı. Mustafa Balbay, Mehmet Haberal, emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Hasan Iğsız, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 52 tutuklu sanık son sözlerini söyledi.

Cumhuriyet savcıları Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Murat Dalkuş tarafından esas hakkındaki mütalaanın sunulması beklenen 13 Aralık 2012'de yapılan duruşmada, Silivri Cezaevi'nin önü büyük protestolara sahne oldu. Sanık ve avukatların tanık dinletme taleplerinin kabul edilmediği davada, mütalaa aşamasına henüz gelinmediği yönündeki tepkiler nedeniyle yaşanan gerginlikler üzerine duruşmaya sık sık ara verildi.

Savcı Mehmet Ali Pekgüzel de talepler ve dosyadaki eksikliklerle ilgili isteklerini açıklayarak, TBMM'ye yazı yazılarak Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun rapor ve eklerinin dosyaya gönderilmesini talep etti. Bu talebi kabul eden mahkeme, yargılamayı engelledikleri gerekçesiyle avukatlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

#Sayfa#


Mütalaa, 2 bin 271 sayfa

Davanın önemli eşiklerinden biri olan esas hakkında mütalaa, 18 Mart 2013'te açıklandı. Mütalaada, aralarında İlker Başbuğ, Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ın da bulunduğu 64 sanık hakkında TCK'nın 312/1'inci maddesi uyarınca ''Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Savcılar, 2 bin 271 safyadan oluşan esas hakkındaki mütalaada, "Ergenekon Terör Örgütü"nün varlığının sabit olduğu şeklinde tespitte bulundu.

Mahkemenin esas hakkındaki savunmalar için verdiği 1 ve 2 saatlik süre sınırlaması ise sanıklar ve avukatları tarafından tepkiyle karşılandı. Dava dosyasının milyonlarca sayfayı bulduğunu ifade eden sanıklar, süre sınırlaması yapılarak savunma haklarının kısıtlandığını savundu.

Mahkeme, 15 Nisan 2013'te yapılan duruşmadan itibaren esas hakkıdaki son savunmalarını yapmaya başlayan sanıklardan 66'sı tutuklu yaklaşık 210'unun son savunmalarını dinledi. Aralarında Ferda Paksüt'ün de bulunduğu bazı tutuksuz sanıklar ise duruşmaya katılmayarak, yazılı beyanda bulunmayı tercih etti.

#Sayfa#


52 sanık son sözünü söyledi

Davanın 21 Haziran'daki duruşmasında esas hakkındaki savunmalarının tamamlandığını belirten Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, duruşmada bulunan sanıklara son sözlerini sordu.

Mustafa Balbay, Mehmet Haberal, emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Hasan Iğsız, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu duruşmaya katılan 52 tutuklu sanık son sözlerini söyledi.

Duruşma, dosyanın kapsamlı olması ve sanık sayısının fazlalığı dikkate alınarak, hükmün yazılması ve açıklanması için 5 Ağustos'a ertelendi.

#Sayfa#


65 sanık tahliye oldu

Dava kapsamında Danıştay dosyasının sanıkları Süleyman Esen ve Tekin Irşi'nin de aralarında bulduğu 32 kişi birinci "Ergenekon Davası"nda tahliye edilirken, ikinci "Ergenekon Davası" kapsamında da aralarında, Adil Serdar Saçan, Gürbüz Çapan, Arif Doğan, teğmen Mehmet Ali Çelebi, geniz kanseri olan Yusuf Erikel'in de bulunduğu 22 kişinin tahliyesine karar verildi.

"İrtica ile Mücadele Eylem Planı Davası" kapsamında gazeteci Ufuk Akkaya tahliye edilirken, dava kapsamında en son 15 Nisan 2013'te 4,5 yıldır tutuklu bulunan Oğuz Bulut tahliye oldu. Bulut'un tahliyesiyle yaklaşık 5 yıldır süren dava sürecinde toplam 65 sanık tahliye edilmiş oldu.

Mahkeme, CHP'li milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ın "3. Yargı Paketi" olarak bilinen 6352 sayılı kanun kapsamında yapılan tahliye taleplerini kabul etmediğini, 27 Temmuz 2012'de açıkladı.

"Ergenekon" soruşturması kapsamında sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilen emekli Orgeneral Hurşit Tolon, dava kapsamında savunması alındıktan sonra 10 Ocak 2012'de tekrar tutuklanırken, bu davadan tutuksuz yargılanan Semih Tufan Gülaltay ile Sedat Peker'in de 27 Ocak 2012'de görülen duruşmada tutuklanmasına karar verildi.

Geçirdiği beyin kanamasının ardından tahliye edilen emekli Orgeneral Şener Eruygur ise dava kapsamında halen tutuksuz yargılanırken, mahkemenin talebi üzerine ifadesi alınabilmesi için ilk defa 25 Haziran 20012'de duruşmaya katıldı.

#Sayfa#


Duruşmalara gelmeyen sanıklar

Dava sürecinde rahatsızlığı nedeniyle bazı sanıklar ise duruşmalara katılmadı. Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, halen sağlık sorunları nedeniyle hastanede bulunurken, savunması da o dönemde tedavi gördüğü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nden video konferans yöntemiyle alındı.

Rahatsızlığı nedeniyle tutuklandığı 17 Nisan 2009'dan beri hastanede kalan Mehmet Haberal da 11 Mart 2011'de Silivri Cezaevi'ne nakledildi. Sağlık sorunlarını gerekçe göstererek duruşmalara katılmayan Haberal, uzun zaman İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'nde tedavi gördü ardından önce İstanbul Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne nakledildi, oradan da Silivri Cezaevi'ne sevk edildi. Haberal'ın sorgu ve savunması da tedavi gördüğü Kardiyoloji Enstitüsü'nden video konferans sistemiyle alındı. Sadece davada kendisiyle ilgili tanıklar dinlenilirken mahkeme tarafından duruşmaya getirtilen Haberal, daha sonra görülen tüm duruşmalara katıldı.

Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, o dönemde tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları bölümünden ambulansla duruşmaya getirildi, doktor kontrolünde savunmasını yaptı. Yine tutuksuz sanık Arif Doğan'ın sorgu ve savunmasının alınması, rahatsızlığı nedeniyle tutuklu sanıkların savunmalarının tamamlanması beklenmeden öne alındı. Doğan da doktor kontrolünde savunmasını gerçekleştirdi.

Davada en son YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler'in savunması tedavi gördüğü Ankara GATA'ya bağlanılarak video konferans yöntemiyle alındı. Mahkeme, hakkında yakalama kararı bulunan Taşdeler'in tutuklanmasına karar verdi. Taşdeler halen GATA'da bulunuyor.

#Sayfa#


Yaşamını yitirenler, yakınlarını kaybedenler

İrtica ile Mücadele Eylem Planı Davası'nın 19 Aralık 2011'de görülen duruşmasında, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, AK Parti'nin "suçtan zarar görme ihtimali bulunduğu" gerekçesiyle davaya müdahil olmasına karar verdi.

Birinci Ergenekon Davası'nın sanıklarından olan İlhan Selçuk, savunmasını yapamadan 21 Haziran 2010'da yaşamını yitirdi. Kuddusi Okkır, hakkında iddianame düzenlenmeden soruşturma aşamasında tutukluyken hayatını kaybetti. Davanın tutuksuz sanıklarından Engin Aydın da Ankara'da evinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirirken, yine tutuksuz yargılanan Murat Özkan da vefat etti.

Dava sürecinde bazı sanıklar da yakınlarını kaybetmeleri nedeniyle mahkemeden alınan özel izinle cenazeye katılabildi. Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu ve eski Yarbay Mustafa Dönmez oğullarını kaybederken, İnternet Andıcı Davası sanıkları emekli Orgeneral Hasan Iğsız, emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin ve emekli Albay Dursun Çiçek ile Mehmet Haberal'ın da annesi öldü.

#Sayfa#


Kesintisiz duruşma

"Ergenekon Davası" için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce ayrı bir heyet oluşturulurken, 5 yıla yakın süredir yapılan yargılama sürecinde dosyaya bakan hakimlerin sayısı mahkeme heyeti başkanıyla birlikte 6 oldu.

Yargılama sürecinde birçok sanığın tahliye edilmesi yönünde oy kullanan hakim Köksal Şengün ise bu dosyadan alınarak Bolu'ya hakim olarak atandı. Haftanın 4 günü duruşma yapan mahkeme, çarşamba günlerini ise tutuklu sanıkların cezaevinde yakınlarıyla görüşebilmeleri için boş bıraktı.

Birleşen dosyalarla birlikte yaklaşık 650 duruşma gören mahkeme, sanık ve avukatların duruşmalardaki konuşma sürelerini de hesapladı. Buna göre, en çok konuşan sanık 136 saat 55 dakika ile avukat Kemal Kerinçsiz olurken, Kerinçsiz'i 62 saat 52 dakika ile İP Genel Başkanı Doğu Perinçek takip etti.

Tutuklu yargılanan CHP Milletvekili Mustafa Balbay 40 saat 53 dakika, tutuklu sanık CHP Milletvekili Mehmet Haberal 12 saat 45 dakika, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ 2 saat 18 dakika, Tuncay Özkan 38 saat 29 dakika konuştu. Davada en az konuşmayı tutuksuz yargılanan Prof. Dr. Mustafa Abbas Yurtkuran yaptı. Davada, 46 saat 2 dakikalık konuşma süresiyle en uzun konuşan avukat da Metin Çetinbaş oldu.

Cezaevinde bulunan birçok sanık da yazdıkları kitaplarıyla gündeme geldi. Emekli Orgeneral İlker Başbuğ "20. Yüzyılın En Büyük Lideri Atatürk" ve "Terör Örgütlerinin Sonu" adıyla iki kitap yazarken, Mustafa Balbay, Mehmet Haberal, Tuncay Özkan ve Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu bazı sanıklar davayla ilgili değerlendirmelerini kitap haline getirdi.

#Sayfa#


Cezaevine duruşma salonu

"Ergenekon Davası"nın ilk duruşması, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan duruşma salonunda görüldü. Bu dava için cezaevinin içindeki bir bina duruşma salonuna çevrilirken, ancak ilk gün yaşanan izdiham nedeniyle salon yetersiz kaldı. Devam eden soruşturmalar ve davadaki sanık sayısının fazla olması nedeniyle mahkeme yeni bir salon hazırlanması yönünde karar alınca, cezaevi yerleşkesinin bitişiğindeki spor salonu olarak planlanan bina, duruşma salonu şeklinde yapıldı. Bu salon, 2009 yılı temmuz ayında kullanılmaya başlandı. Salon "Ergenekon Davası"nın bitmesinin ardından kapatılacak.

Karar 5 Ağustos'ta

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 66'sı tutuklu 275 sanıklı "Ergenekon Davası"nın, 5 Ağustos'ta yapılacak 321. duruşmasında da mahkemenin kararını açıklaması bekleniyor.

Davanın firari sanıkları emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı, Yeditepe Üniversitesi kurucusu Bedrettin Dalan, eski AK Parti Milletvekili Turhan Çömez ve Saipir Deblevidze hakkında da yakalama kararı bulunuyor.