X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Demokrasi kıdemi makam yolunu açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Demokrasi kıdemi makam yolunu açtı

  • Giriş Tarihi: 4.8.2013

YAŞ kararlarında Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na yapılan atamalar sürpriz oldu. Geleceğin Genelkurmay başkanı olacak KKK'ya Org. Akar atanırken, HKK'ya Korg. Ünal yerine Org. Öztürk geldi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yeni komuta kademesinin belirlendiği Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarında iki büyük sürpriz yaşandı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Hulusi Akar, askeri teamüle yapılan ince ayar ile getirilirken, Genelkurmay İkinci Başkanlığı'ndan Kara Kuvvetleri'ne ilk kez bir atama yapılmış oldu. Teamül gereği Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na en kıdemli orgeneral konumundaki Jandarma Genel Komutanı yada 1'inci Ordu Komutanı getiriliyordu. 2011 yılında orgeneralliğe terfi ettirilen Org. Akar ise daha önce ordu komutanlığı yapmadan Kara Kuvvetleri Komutanı olan ilk isim oldu. Kara Kuvvetleri tarihinin en genç komutanı unvanını da alan 61 yaşındaki Org. Akar, 2015 yılında Genelkurmay Başkanı olacak. Org. Ataman ve Org. Yörük'ten daha kıdemsiz olan Akar'ın Kuvvet Komutanı olması için Silahlı Kuvvetler hiyerarşisinin bozulmaması adına ince ayar yapıldı. Org. Ataman, doğrudan Genelkurmay Başkanı'na bağlı olan Harp Akademileri Komutanlığı'na getirildi. Org. Yörük ise Jandarma Genel Komutanlığı'na atanarak komuta kademesine dahil edildi. Böylece kıdemsiz komutanın, kıdemli orgenerallerin amiri olmasının önüne geçildi. YAŞ'ın diğer sürprizi Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda yaşandı. Korg. Abidin Ünal'ın atanması beklenilen kuvvet komutanlığına Hava Eğitim Komutanlığı'ndan terfi ettirilen Org. Akın Öztürk getirildi. Korg. Ünal'ın rütbe bekleme süresi bir yıl uzatılırken, orgenerallikte bir yılı bulunan mevcut Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Mehmet Erten pasif bir görev olarak bilinen YAŞ üyeliğine atandı. YAŞ kararlarıyla oluşan yeni komuta kademesinde dikkat çeken diğer ayrıntılar ise şöyle oldu:

KOMUTA KADEMESİ

Tutuklu ve hükümlü personel nedeni ile terfilerde en fazla sıkıntı yaşanan Deniz Kuvvetleri'nde, Donanma Komutanlığı'na vekalet eden Koramiral Bülent Bostanoğlu, oramiralliğe terfi ettirilerek yeni komutan oldu.
Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması beklenilen Jandarma Genel Komutanı Org. Bekir Kalyoncu emekli olurken yerine EDOK Komutanı Org. Servet Yörük getirildi.
Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki korgeneraller, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korg. Salih Zeki Çolak, Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korg. Yaşar Güler ve Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Korg. Ümit Dündar orgeneralliğe terfi etti.
Balyoz başta olmak üzere çeşitli davalarda tutuklu veya hükümlü konumda olan ve bu yıl terfi sırasına giren komutanlardan 15 tutuklu general ve amiralin tamamı emekli edildi. 28 Şubat davasından tahliye edilen tuğgeneraller Mehmet Faruk Alpaydın, Metin Keşap ve İsmail Hakkı Önder'e ise temdit verilerek görev süreleri bir yıl uzatıldı.
34 general ve amiral bir üst rütbeye, 50 albay da general ve amiralliğe yükseltildi. 33 general ve amiralin de görev süreleri bir yıl uzatıldı. Rütbe bekleme süresini dolduran 41 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2013 tarihinden itibaren, 2 general ise yaş haddini doldurduğu için 1 Eylül 2013 tarihinden itibaren emekli oldu.

#Sayfa#

KARA KUVVETLERİ KOMUTANI
Org. Hulusi AKAR
1952 Kayseri doğumlu Akar, Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı ve 3'üncü Kolordu Komutanlığı sonrası 2011'de org. olup Genelkurmay 2'nci Başkanlığı görevini üstlendi. Akar, evli ve 2 çocuk babası.

JANDARMA GENEL KOMUTANI
Org. Servet YÖRÜK

1950 Samsun doğumlu Yörük, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın ardından 2010'da orgeneral olup 2'nci Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı yaptı. Yörük, 2 çocuk babası.

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANI
Oramiral Bülent BOSTANOĞLU
1953 Zonguldak doğumlu Bostanoğlu, 2009'da koramiral olup, Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı ve Donanma Komutanlığı yaptı. Bostanoğlu'nun bir çocuğu var.

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI
Org. Akın ÖZTÜRK
1952 Gümüşhane doğumlu Öztürk, 2009'da terfi ettiği korgeneral rütbesiyle 2'nci Hava Kuvvet komutanlığı ve Hava Eğitim Komutanlığı görevlerini yürüttü. Öztürk, 2 çocuk babası.

1'İNCİ ORDU KOMUTANI: Org. Ahmet Turmuş
2'NCİ ORDU KOMUTANI: Org. Galip Mendi
3'ÜNCÜ ORDU KOMUTANI: Org. Ümit Dündar
EGE ORDU KOMUTANI: Org. Abdullah Atay
EDOK KOMUTANI: Org. Salih Zeki Çolak
GENELKURMAY İKİNCİ BAŞKANI: Org. Yaşar Güler
HARP AKADEMİLERİ KOMUTANI: Org. Yalçın Ataman

#Sayfa#

YAŞ terfileri ile rütbeleri yükselenler
KARA KUVVETLERİ:
(Kor'dan Org'a)
Salih Zeki Çolak, Yaşar Güler, Ümit Dündar
(Tüm'dan Kor'a) Sezai Bostancı, Ömer Paç, İlhan Talu, Abdullah Barutcu, Mehmet Daysal
(Tuğ'dan Tüm'e) Mehmet Okkan, Oğuz Serhad Habiboğlu, Müjdat Uzun, Avni Angun, Selim Mert, Zekai Aksakallı, Ersun Altunsoy, Ali Şahin İşleyen, Veli Yıldırım, Selçuk Bayraktaroğlu, Gürsel Öztürk
(Albaydan Tuğ'a) Kamil Özhan Özbakır, Mehmed Nuri Başol, İsmail Güneşer, Hidayet Arı, Mehmet Partigöç, Metin Alpcan, Abdulkerim Ünlü, Eyyüp Gürler, Ali Avcı, Celalettin Çoban, Fatih Celaleddin Sağır. Mehmet Özan, İsmail Gürgen, Ufuk Ekinci, Tevfik Algan, Kenan Kalay, Ömer Cüneyt Akyol, Özkan Aydoğdu, Murat Aygün, Hakan Eser, Halil Soysal, İrfan Can, Bülent Tuğrul, Mustafa Kaya, İsmet Gökhan Gülmez

DENİZ KUVVETLERİ:
(Kora'dan Ora'ya)
Bülent Bostanoğlu
(Tüma'dan Kora'ya) Hasan Uşaklıoğlu, Serdar Dülger
(Tuğa'dan Tüma'ya) Macit Arslan, Mesut Özel, Hakan Üstem
(Albaydan Tuğa'ya) Nazmi Ekici, Yaşar Çamur, Namık Alper, Tezcan Kızılelma, Serdar Ahmet Gündoğdu, Gökhan Polat, Gürel Kaynak, Halil İbrahim Yıldız

HAVA KUVVETLERİ:
(Kor'dan Org'a)
Akın Öztürk
(Tüm'den Kor'a) Atilla Gülan, Tayfur Fikret Erbilgin
(Tuğ'dan Tüm'e) Ali Çetinkaya, İsmail Güneykaya, Haluk Şahar, Recep Yüksel
(Albaydan Tuğ'a) Ercan Dursun, Osman Nuri Gür, Deniz Kartepe, Sargun Göktun, Mustafa Rüştü Çelenk, Recep Ünal, Cengiz Karacabey, Şener Yazıcı, Ali Akyürek

JANDARMA:
(Tuğ'dan Tüm'e)
Ali Özkara, Seyfullah Saldık
(Albaydan Tuğ'a) Fuat Güney, Timurcan Ermiş, Uğur Özcan, Mustafa Doğru

GATA:
(Albaydan Tuğ'a)
Orhan Kozak, Mustafa Gerek, Mehmet Zeki Kıralp

#Sayfa#

NOTLAR... NOTLAR...
Bu yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması beklenen Jandarma Genel Komutanı Org. Bekir Kalyoncu bu göreve getirilseydi, 2015'te Genelkurmay Başkanı olabilecekti. Emekliliğini isteyen Kalyoncu'nun isminin, Ergenekon'dan tutuklanan İbrahim Şahin'in ifadelerinde ve MİT tarafından Genelkurmay'a 2005'te bildirilen 'Karargah Evleri' yöneticileri arasında yeraldığı iddia edildi. Kalyoncu'nun adının 2006'da düzenlenen bir güvenlik zirvesinde 'irticai tehdit var' diyerek hükümeti suçlayan komutanların arasında da geçtiği öne sürüldü.
Hava Kuvvetleri Komutanı olan Org. Akın Öztürk'ün eğitim komutanlığı kökenli olması nedeniyle tercih edildiği belirtildi. Hava Kuvvetleri Komutanı olması beklenilen Korg. Abidin Ünal'ın ise lojistik kökenli olması nedeniyle kuvvet komutanlığına uygun görülmediği ifade ediliyor. Korg. Ünal'ın görev süresi bir yıl uzatıldı.
Özel Kuvvetler Komutanı olduğu dönemde terörle mücadelede birçok başarıya imza atan Org. Servet Yörük, 2. Ordu Komutanlığı'nda beklenen performansı gösteremediği iddiasıyla iki yıl önce Ankara'ya getirilerek EDOK Komutanlığı'na atanmıştı. Org. Yörük'ün terörle mücadele deneyimi dikkate alınarak Jandarma Genel Komutanlığı'na getirildiği ifade ediliyor.
1'inci Ordu Komutanı olan Org. Yalçın Ataman'ın ismi de Jandarma Genel Komutanlığı için geçiyordu. Ancak, Ataman adı 28 Şubat iddianamesine girince komutanlık şansını kaybetti.
Bu yıl komuta kademesinde değişmeyen iki isim 2'nci Ordu Komutanı Org. Mendi ile Ege Ordu Komutanı Org. Abdullah Atay oldu. Mendi'nin Suriye sınırındaki sorumluluğu nedeniyle yerinde kaldığı öğrenildi.
Bu yıl orgeneralliğe terfi eden Yaşar Güler, Ümit Dündar ve Salih Zeki Çolak'tan biri 2019'da Genelkurmay Başkanı olacak. Teamüllere göre Çolak birinci sıradan orgeneralliğe terfi ettiği için şanslı.