X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 2020'nin eşiğinden döndük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

2020'nin eşiğinden döndük

  • Giriş Tarihi: 8.9.2013

2020 Olimpiyatları yarışında Madrid'i eleyen İstanbul, ikinci tur oylamada Tokyo'ya geçildi. Finale kalarak büyük bir başarı kazanan İstanbul, olimpiyat hayalini 4 yıl daha erteledi

İstanbul, Buenos Aires'teki 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları oylamasında Madrid'i geride bırakarak ikinci tura kaldı. Ancak final oylamasında 60 oy olan Tokyo, 2020 olimpiyatlarının ev sahipliğini kazandı. Türkiye dün nefesini tutarak 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nın ev sahibini belirleyecek Arjantin'deki yarışı izledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Türk heyeti İstanbul'un tanıtımını yaptıktan sonra gözler saat 21.00'de gerçekleştirilecek ilk oylamaya dikildi.

MADRİD'İ 4 OYLA GEÇTİK

Aday kentlere IOC üyelerinin oy verirken kullanacakları numaralar çekilişle belirlendi. Tokyo için 2, Madrid için 4, İstanbul için ise 8 rakamı tespit edildi. Tokyo için oylama yapanlar 2, Madrid için oy atanlar 4, İstanbul için oy atan IOC üyeleri ise 8'e bastı. Elektronik ortamda gizli yapılan oylamada, IOC Başkanı Jacques Rogge oy kullanmadı. Oylamada, Türk IOC Üyesi Uğur Erdener, Japon IOC üyesi Tsunekazu Takeda ile İspanyol IOC üyesi Juan Antonio Samaranch ve Marisol Casado oy kullanmadılar. Oylamanın ilk açıklanan sonucuna göre İstanbul ve Madrid 26'şar oy aldı, Tokyo ise finale kaldı. Bu durumda İstanbul ve Madrid için yeniden oylama yapıldı. Bu defa da bir IOC üyesinin cihazında teknik sorun tespit edildi ve iki kent yeniden oylandı. IOC Başkanı Rogge'un açıklamasına göre, bütün oyların geçerli sayıldığı oylamada toplam 94 IOC üyesi oy kullandı. İstanbul 49 oy alarak finale kaldı. 45 oyda kalan Madrid ise elenen kent oldu.

TOKYO İLE YARIŞTIK

Bu oylamanın ardından hemen final oylamasına geçildi. Ancak sonuçlar bir saat açıklanmadı. Türkiye saat 23.00'e kadar nefesini tutarak yarışı izledi. Başkan Rogge ikinci tur oylamanın sonuçlarını açıklamak için kürsüye çıktığında Türkiye ayaktaydı. Final oylamasında 96 delege oy kullandı. Tokyo 60 oy alırken, İstanbul 36 oyda kaldı. Bu sonuçla İstanbul, 2020 olimpiyatlarının eşiğinden döndü.

DOPİNGE KARŞI SIFIR TOLERANS
Sunum sonrasında Türkiye heyeti, ulaşım ve dopingle ilgili sorulara, yanıt verdi: Dopingle ilgili sorunları saptadık gereğini yapıyoruz. Ulaşımla ilgili her detay planlandı. Sporcuların yarısı 5 dakikada arenaya ulaşacak.

#Sayfa#

'İNŞALLAH SONUNDA BAŞARACAĞIZ'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2020 sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada "İnşallah sonunda başaracağız" mesajı verdi. Erdoğan, "İstanbul'a olimpiyatları alma noktasında umudumuz çok çok fazlaydı. Ekip olarak inanmıştık çok iyi hazırlanmıştık tek üzüntüm şu; daha önce olimpiyat yapmış bir ülkeye verilmiş olması tabi yayılmacılık noktasında daha iyi yapılabilirdi. Bunu tercih ettiler saygı duymak durumundayız farklı bir şey bekliyorduk. Finale kalmak bile bu konuda önemliydi bir başarıydı. Kaldı ki Türkiye Akdeniz oyunları, Erzurum'da Trabzon'da uluslararası birçok organizasyonu gerçekleştirmiş bir ülke, mevcut komite hazır olmadığımızı düşünmüş ama bizim şu an tek hedefimiz olimpiyatlarda iyi dereceler almak madalyalar almak bunu mutlaka başaracağız. Sultanahmet'teki vatandaşların coşkusunu gördüm sevgilerimi iletiyorum. İnşallah sonunda başaracağız" dedi. Başbakan Erdoğan, İstanbul'un 2020 Olimpiyatları adaylığı kapsamında yaptığı sunumda ise liderler arasından en büyük alkışı aldı. İşte Başbakan Erdoğan'ın verdiği mesajlar:
SELAM BARIŞ DEMEKTİR: Selam barış demektir. Bu kritik dönemeçte dostluk ve kardeşliğin şehri İstanbul'dan tüm dünyaya çok güçlü barış mesajları iletmek istiyoruz.
HOŞGÖRÜ ŞEHRİ İSTANBUL: Olimpiyat halkalarını, özellikle o iç içe geçmişliği, dayanışma, paylaşmayı İstanbul'da somutlaştırmak istiyoruz.
EŞİM VE ÇOCUKLARIM AFFETSİN: Değerli dostlarım. Çocukluk yaşlarımdan başlayarak lisanslı amatör sporcu olarak 16 yıl boyunca sporu tüm benliğimde yaşadım. Eşim ve çocuklarım beni affetsinler. Ben en az onlara olduğu kadar İstanbul ve spora sonsuz bir aşk ile bağlandım.
İKİNCİ KEZ SUNUM YAPIYORUM: 1996'da Belediye Başkanı olarak sunum yaptım. Şimdi Başbakan olarak karşınızdayım..
YERYÜZÜ KÖPRÜSÜ OLACAK: Biz ülke olarak genç ve dinamik nüfusa sahibiz. İstanbul olimpiyatları, geçmiş ile bugünü, kıtaları, kültürleri buluşturacak bir yeryüzü köprüsü olacaktır. Gelin beraber köprüler kuralım.
BÖLGEYE BARIŞ MESAJI VERİR: (Monaco Prensi Albert'in sorusuna cevaben) Bölge barışa hasret. Şu anda bölgede bu manada bu sıkıntı yaşanıyor. Olimpiyatı, barışın, saygının paylaşımın halkaları olarak görüyoruz. İstanbul olimpiyati, bölgeye bu sinyali, mesajı verecektir. Bu dayanışma, barış, sevgi ruhunu verecektir.