X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Hileli boşanmaya yönetmelik çözümü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Hileli boşanmaya yönetmelik çözümü

SGK, yetim aylığı için hileli boşanan 14 binden fazla kişinin aylığını kesti, savcılıklara da 'dolandırıcılıktan' suç duyurusunda bulundu Ancak savcılıklar, Yargıtay'ın konuya ilişkin kararı gereği SGK'nın suç duyurularını reddedince, reddedince, kurum yönetmelik değiştirdi

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK), boşanma nedeniyle gelir veya aylık bağlandıktan sonra boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı tespit edilen kişileri bir süredir takip ederken, SGK Başkanı Yadigâr Gökalp de geçtiğimiz günlerde "2008'den bu yana 14 binden fazla kişinin aylığını kestik" açıklaması yaptı. SGK söz konusu kişiler hakkında savcılığa 'dolandırıcılık' iddiasıyla ihbarda bulundu. Ancak savcılıklar Yargıtay'ın verdiği emsal karar gereği SGK'nın sahte olarak nitelendirdiği boşanmalarla ilgili takipsizlik kararı vererek şikâyetleri genellikle reddediyor. İki kurum arasında ortaya çıkan çelişki, krize dönüşünce SGK yönetmelik değişikliğine gitti. Bu değişiklikle boşanma nedeniyle gelir veya aylık bağlandıktan sonra boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı tespit edilen kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmaktan vazgeçildi. Geçtiğimiz günlerde "Fazla Veya Yersiz Ödemelerin Tahsiline İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" isimli yönetmelikte yapılan değişikliğin ardından SGK İl Müdürlükleri artık bu durumda bulunan kişilerle ilgili savcılıklara şikâyet dilekçesi göndermiyor. SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürü Cevdet Ceylan, Yargıtay kararı gereği dolandırıcılık yapıldığı şüphesiyle gönderdikleri dosyalara savcılıkların takipsizlik kararı verdiklerini belirten Ceylan, "Biz de adalet teşkilatından da gelen talep üzerine yönetmelik değişikliği yaptık. Yaklaşık 2 aydır suç duyuruları yapılmıyor. Hem kurumun hem de yargının iş yükünü hafiflettik" dedi. Ceylan, 14 bin kişinin maaşını kestiklerini ve bunların ortalama aylığının 700 lira olduğunu söyledi. Devletin aylık zararı 9 milyon 800 bin lira olarak hesaplanıyor.

YARGITAY NE DİYOR?

Yargıtay 15. Ceza Dairesi'nin 20 Haziran 2012 tarih ve 2012/39626 sayılı kararında, şikâyet edilen kişilerin kesin bir kararla boşandıklarına ve kişilerin böyle bir kararın varlığına rağmen bir arada yaşayıp yaşamama hususunda özgür iradeleri ile davranabileceklerine yer verilirken hak sahibine maaş bağlanıp bağlanılmaması hususunun SGK'nın takdirinde bulunduğu ve usulsüz yapılan bir ödeme ve zarar var ise bunun idare tarafından Hukuk Mahkemelerinde açılabilecek davalar yoluyla tazmin edilebileceği fakat dolandırıcılık suçundan işlem yapılamayacağı kaydediliyor.

'DAVA AÇILMALI'
Ceza Hukukçusu Av. Polat Küçük savcılıkların hileli boşanmalarla ilgili dava açması gerektiğine dikkat çekti ve son kararın mahkemeye ait olduğunu belirtti. Küçük şunları söyledi: "Yargıtay 15. Ceza Dairesi diyor ki dolandırıcılık suçunun oluşması için gerekli şartlar var, bunlar olmadan ceza verilemez. Savcılar da bu kararı dayanak gösterip takipsizlik veriyorlar. Burada bir hile var mı boşanma gerçek mi, yetim maaşı için mi? Delilleri ve durumu inceleyip karar vermek mahkemenin işi. Vatandaşın vergilerinin nereye gittiğini takipsiz bırakmak doğru değil."

kalan karakter 1000

herkese adalet herkese adalet

bu ulkede asgarı ucretle gecınmeye calısıp aynı avantajdan yararlanma luksune sahıpken yapmayan ınsanlar yani tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemeyenler kerizmi?bırde dıkkat ettım cevremdede var boyle ınsanlar ama hıcbırının yüzü gülmüyor.acaba tüyü bitmemiş yetimin hakkını yedikleri için olmasın

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.04.2014 13:44
barkalakis barkalakis

bunun tek cözüm yolu bu uygulamayi ortadan kaldirmaktir,sayet bosanan kisi saglikli ve genc ise iskura yönlendirilmeli is bulup calismasi saglanmalidir ayni zamanda kisinin kendisi is bulmak icin caba göstermesi gerekmektedir,yaslilarada sosyal yardim verilmelidir aksi halde butür bosanmalarin önüne gecemezsiniz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 12.09.2013 22:31
aysun aysun

bu zavallı çaresiz kadınlarla uğraşmayı bırakın ailesini ayakta tutmak için velevki hileli boşanmış olsun verdiğiniz 3 kuruş para o aile dağılırsa devlete daha büyük külfet olur yoksa kadın sokağamı çıksın ne yapsın türkiyenin hali perişan bu parayıda devlet yardımı aileyi bir arada tutma kredisi olarak düşün.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır2
cevapla 12.09.2013 14:32
vatandaş vatandaş

hangi haksızlık ya allah aşkına hangi haksızlık siz devlet bünyesinde çalışıyor diye 8 bin tl evlenme yardımı yapın devlet bünyesinde çalışıyor diye aylarca doğum izni verin biz de özel sektördeyiz diye ölelim zaten ölmüşüz günde 11 saat çalışmakla hiç bir hakkımız yok mevcut değil 41 yaşındayım ben bir kadın anneyim 22 yıldır çalışıyorum evladım anasız büyüyor varmı böyle bir şey yetmezmi artık nerde yaşıyoruz bu ne haksızlık bizlerin hakkı nerde nerde

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.09.2013 10:43
İlkin İlkin

Cevdet Ceylan beyin yanına onun için çok basit olan bir işlem için gitmiştik ama yardımcı olmadı ailem çok büyük maddi ve manevi sıkıntılara girdi. Allah büyük diyorum. Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır2
cevapla 12.09.2013 09:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.