X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Paket bir ilk değildir son da olmayacaktır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Paket bir ilk değildir son da olmayacaktır'

  • Giriş Tarihi: 1.10.2013

Başbakan Erdoğan merakla beklenen 'ni açtı. Kürtler'den Aleviler'e, Süryaniler'den Romanlar'a kadar birlikte daha mutlu ve huzurlu yaşamanın mesajı verildi. Başbakan, paketin nihai hedef için önemli bir eşik noktası olduğunu söyledi

Başbakan Tayyip Erdoğan, 'ni manifesto gibi bir konuşmayla açıkladı. "Korkaklar zafer anıtı dikemez" diyen Erdoğan, "Çetelerden, uluslararası tertiplere kadar, çok geniş bir yelpazede karşımıza çıkan çok büyük dirençlere rağmen, biz cesaretle reform süreçlerine sahip çıktık" ifadelerini kullandı. Erdoğan, "Aynı geminin içindeyiz. Bin yıldır bir ve beraber yaşadığımız bu topraklarda, aynı hedef ve idealler doğrultusunda, ebediyen bir ve beraber olacağız" mesajı verdi. Erdoğan, şunları söyledi:
ATATÜRK, MENDERES, ÖZAL, ERBAKAN: Gazi Mustafa Kemal'den bir demokrasi şehidi olarak gönüllerde silinmez yer edinen merhum Adnan Menderes'e; değişim sevdalısı merhum Turgut Özal'dan bütün bir ömrünü Türkiye'nin özgürleşmesine adamış merhum Erbakan'a kadar; Türkiye'nin büyümesi, kalkınması, demokratikleşmesi ve özgürleşmesi için mücadele vermiş herkese buradan milletçe minnettarlığımızı ifade ediyorum.
ŞEHİTLERİN ARZUSU: Her bir şehidimiz, fedakarca ve kahramanca canını ortaya koyarken, arkasında kalan ülkesinin ve milletinin, huzur, hürriyet ve istiklal içinde yaşamasını arzu ediyordu. Bugün biz şehitlerimizin de arzularını bir kez daha yerine getiriyoruz. Terörün son bulması, akan kanın durması, gözyaşlarının dinmesi öncelikli olarak şehit ailelerinin, şehit yakınlarının arzu ve temennisidir.
NİHAİ HEDEFİN EŞİK NOKTASI: Bu paket bir ilk değildir, bir son da olmayacaktır. Açıklayacağımız paket, elbette Türkiye'yi bütün prangalarından kurtaracak, bütün tortuları temizleyecek bir paket değildir; ancak, bu istikamette, bu hedef doğrultusunda çok önemli bir aşamadır, nihai hedefe ulaşmak için de çok önemli bir eşik noktası olacaktır. Siyaset, bir hak arama yöntemi olarak, bir sorun çözme yöntemi olarak daha fazla güç kazandıkça, yeni reformlar, yeni hak ve özgürlükler Türkiye gündeminde kaçınılmaz olarak yerini alacaktır.
DARBECİLERİN UYKULARI KAÇACAK: Demokratikleşme paketleri milletimizin yüzünü güldürür, darbecilerin uykusunu kaçırır. Reformlar, özgürlüğe susayan toplum kesimlerini sevindirir, milletin iradesine musallat olan baskıcı, ceberrut vesayetçi odakları rahatsız eder. İleri demokrasiye doğru attığımız her adım, mağdur ve mazlum kesimleri mutlu eder, tek tipçi seçkincileri, yasakçı zihniyetleri tedirgin eder.
TÜRKİYE GERİ DÖNÜLMEZ YOLDA: Türkiye, artık geri döndürülemez biçimde demokrasi istikametinde ilerlemektedir. Bu paket, işte bu ilerleyişin çok mühim, tarihi bir aşamasıdır. Bundan sonra da hak ve özgürlük talepleri olacaktır, bundan sonra da demokrasimizin daha da derinleştirilmesi için tartışmalar yaşanacaktır. Esas olan, hak ve özgürlük taleplerinin, altını çiziyorum, siyasi bir zeminde, demokratik bir kültürle dile getirilebiliyor ve muhatap bulabiliyor olmasıdır.
ÖNEMLİ OLAN ŞİDDETİN DIŞLANMASI: Esas olan, hak ve özgürlük taleplerinin, şiddetin, silahın dışlandığı bir ortamda, siyasetin meşru araçlarıyla dillendirilmesi ve mücadelenin de siyasi zeminde verilmesidir. Hiçbir silah, hiçbir şiddet gösterisi, meşru-demokratik bir hak talebinin yerini tutamaz, onun kadar güçlü olamaz. Yumruklar sıkılıysa, musafaha, ellerin birleşmesi mümkün olamaz. Fikirler değil, silahlar konuşuyorsa, oradan çözüm sadır olmaz.
YENİ DEVLET ANLAYIŞI: Artık Türkiye'de, kimlik dayatan, makbul vatandaşı tanımlayan, vatandaşlarının kökeniyle, inancıyla, dünya görüşüyle uğraşan, ihtiyaçlarına, taleplerine, çığlığına, feryadına kulak tıkayan, vatandaşını asimile eden, taleplerini reddeden devlet anlayışı yoktur. Buyurgan, ceberrut, kibirli bir devlet ve siyaset anlayışı, artık tarihin çöp sepetinde yerini almıştır.
DEĞİŞİM ÖNÜNDEKİ ENGEL 27 MAYIS: 27 Mayıs'ın o kara gölgesi, ne yazık ki, bugün bile Türkiye'nin üzerindedir. Anayasasının bir çok maddesiyle, bir çok yasalarıyla, kurumlarıyla, 27 Mayıs yaşatılmak istenmektedir. Bu zihniyet değişmedikçe Türkiye'de değişim zor, meşakkatli olmaya devam edecektir.
MİLLET DEVLETİN ÖNÜNDE OLMUŞTUR: Türkiye'de millet, zamanın ruhunu kavramayı her zaman başarmış; millet, devletin, bürokrasinin, hatta siyasetin önünde ilerlemiştir. Milletimiz her yeniliğe açık olmuş, yeniliklere çok hızlı ayak uydurmuş, hatta devleti ve siyaseti dönüştüren de bizzat milletin kendisi olmuştur.
1960'TA KALAN MUHALEFET: 11 yıl boyunca, her reformla birlikte, "Türkiye bölünüyor, parçalanıyor, dağılıyor" iddiasını dile getirdiler, göreceksiniz bunları bugün de aynı şeyleri söyleyecekler, korkutmaya çalışacaklar, değişimin karşısında duvar olmayı sürdürecekler. Muhalefet, artık dilini, üslubunu, en önemlisi de siyaset yapma tarzını değiştirmek, millete ayak uydurmak, büyüyen Türkiye vizyonuna göre hareket etmek zorundadır. Türkiye 2013 yılını yaşarken, 1960'da durdurulan saate kilitlenip kalmak, muhalefet adına, demokrasimiz adına, Türkiye adına bir talihsizliktir.
KORKAKLAR ANIT DİKEMEZ: Korkaklar, zafer anıtı dikemezler. Değişimden, yeniliklerden, ileri standartlardan korkanlar, bir milim dahi ilerleme kaydedemezler. Türkiye'nin bölünme, parçalanma, gerileme diye bir meselesi asla yoktur, ama Türkiye'nin muhalefet diye bir sorunu vardır.
PAKETTEN ÖLÜMSÜZLÜK İKSİRİ ÇIKMAZ: Bir başka zihniyetin, paket açıklanmadan, "Dağ Fare Doğurdu" bahanesini hazırladığını tahmin edebiliyorum. Paketten, insanoğluna ölümsüzlük iksiri bekleyenler, irrasyonel bir beklentinin içindedirler, abartılı bir bekleyişin içindedirler ve kuşkusuz hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Sorundan beslenenlerin ileri çözüm lafları etmeleri sadece çözümsüzlük çağrısıdır.
DAYATMA ESERİ ASLA DEĞİL: Bu paket, 11 yıl önce hayali dahi kurulamayan, telaffuzu dahi yasak olan hak ve özgürlükleri getiren bir pakettir. Bir dayatmanın eseri değildir. Bir müzakerenin, bir pazarlığın eseri asla değildir. Demokratik hak ve özgürlükler, müzakerenin, pazarlığın, dayatmaların konusu olamaz. 11 yıl boyunca hiçbir reformu dayatmalarla, baskıyla, pazarlıkla açıklamadık. Millet ne dediyse, biz onu yaptık ve yapıyoruz.

#Sayfa#

GİZLİ PAKET DEĞİL

Paketin gizlendiği, saklandığı, kamuoyunda tartışılmadığı eleştirisi son derece temelsizdir. Pakette yer alan sorunlar, çoğunluğu son 30 yılın olmak üzere, Cumhuriyet tarihimiz boyunca var olan ve sürekli konuşulan sorunlardır. Gönül isterdi ki, bütün bu sorunların kaynağı olan Anayasa yeniden yapılabilse ve sorunlar kökten çözüme kavuşabilseydi. Ancak, bugün çözümün karşısında duran muhalefetle, ne yazık ki yeni bir Anayasa da mümkün olmamıştır.

AYNI GEMİNİN İÇİNDEYİZ

Siyasi görüşler, ideolojiler, diller, inançlar, mezhepler, yaşam tarzları, sorunlar, sıkıntılar, kaygılar, çözüm önerileri farklı olabilir. Ama ortak olan bir şey var: Aynı geminin içindeyiz ve aynı istikamete, aynı limana, aynı büyük Türkiye hedefine doğru gidiyoruz. Birbirlerine müdahale etmedikleri sürece, her yaşam tarzına saygılıyız, her yaşam tarzı bizim teminatımız, güvencemiz altındadır. Dışlamadan, ayırt etmeden, ötelemeden, horlamadan geleceği inşa edeceğiz.

REFERANSLAR

Bu reform paketimizde de referans noktamız önce millettir. Parti programlarımız, özellikle 4'üncü Büyük Kongremizde açıkladığımız "2023 Siyasi Vizyonumuz", seçim beyannamelerimiz, hükümet programlarımız, kongrelerimizde açıkladığımız yol haritalarımız, evrensel hak ve özgürlükler, altına imza attığımız uluslararası anlaşma ve şartlar, AB müktesebatı, çeşitli sorunlar için yaptığımız Çalıştaylar, hazırlanan raporlar, Akil İnsanlar Heyeti'nin çalışmaları referansımızdır.

BOYUN EĞMEDİK

Darbe senaryolarına, tertiplere rağmen, partimizi kapatma tehditlerine rağmen yolumuzdan dönmedik. Tahriklere, kanlı provokasyonlara rağmen değişim iradesinden geri adım atmadık, boyun eğmedik. Milli iradeye, sandığa, demokrasiye yönelik her türlü saldırıya, her türlü kışkırtmaya rağmen, milli iradeden, sandıktan ve demokrasiden taviz vermedik.

KONUŞACAĞIZ

Bin yıldır bir ve beraber yaşadığımız bu topraklarda, aynı hedef ve idealler doğrultusunda, ebediyen bir ve beraber olacağız. Konuşacağız, istişare edeceğiz, birbirimizin görüşlerine değer verecek, birbirimize yüreklerimizi açacağız. Silahı, şiddeti, sıkılı yumrukları, vandallığı, hakareti elimizin tersiyle itecek; dil ile gönül ile konuşacak, her sorunumuzu çözeceğiz.