X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tarihi genel kurul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Tarihi genel kurul

  • Giriş Tarihi: 1.11.2013

Meclis'te dün başörtülü milletvekillerinin de yerini aldığı yeni bir döneme girildi. CHP aldığı karar doğrultusunda eylem yapmadı. Meclis Başkanı Cemil Çiçek, vekillere, gösterdikleri demokratik olgunluktan dolayı teşekkür etti

Meclis dün tarihi bir gün yaşadı. 14 yıl önce Bülent Ecevit başbakanlığı döneminde Meclis'te yaşanan başörtülü vekil krizinde dün kritik bir kavşak dönüldü. Merve Kavakçı'nın başörtülü olduğu için Genel Kurul'dan atıldığı Meclis tablosundan başörtülü milletvekillerinin Meclis'te yerini aldığı yeni bir döneme girildi. Yüksek gerilim beklentileri altında toplanan ve AK Parti'nin Konya milletvekili Gülay Samancı, Kahramanmaraş milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar, Denizli milletvekili Nurcan Dalbudak ve Mardin milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey'in başörtülü geldiği Genel Kurul'da olağan bir gün yaşandı. MHP ve BDP'nin destek verdiği konusunda CHP herhangi bir eylem yapmadı. AK Parti Grup Yönetim Kurulu dün sabah saatlerinde toplanıp günün değerlendirmesini yapıp, strateji belirledi. "4 milletvekili arkadaşımız daha önce Genel Kurul'a nasıl geliyorsa aynı şekilde gelsin, bugüne kadar genellikle nerede oturuyorsa orada otursunlar. Arkadaşlarımız Genel Kurul'a gelirse kimse alkışlamasın, olağanüstü bir durum varmış gibi davranmasın" kararı alındı. Başörtülü milletvekilleri Genel Kurul salonuna AK Parti milletvekilleriyle birlikte geldi. Meclis'e ilk gelen, Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak oldu. Dalbudak önce Sanayi Komisyonu Başkanı Nihat Zeybekçi'nin Denizli Valisi Abdülkadir Demir başkanlığındaki heyeti kabulüne katıldı. Saat 13.45'te önce Gönül Şahkulubey Genel Kurul'a girdi ardından da diğer milletvekilleri oturuma katıldı. Tarihi oturumda Genel Kurul'da, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Bekir Bozdağ ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, AB Bakanı Egemen Bağış, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de hazır bulundu. Başörtülü vekiller genel kurula girerken CHP'lilerin tepkisiz kaldığı görüldü. Oturumda CHP'li Muharrem İnce usul tartışması istedi. TBMM Başkanvekili Meral Akşener, tartışma yaşanmaması için oturuma 15 dakika ara vererek tüm grup başkanvekillerini odasına çağırdı. Verilen aranın ardından Meclis'teki partilerin temsilcileri ve milletvekilleri söz alarak Meclis'te başörtüsüne ilişkin görüşlerini paylaştı.

SEVDE BAYAZIT KAÇAR
Meclis'e başörtüsüyle gelen 4 vekilden Bayazıt tarihi günü şöyle değerlendirdi: Çok mutluyum. Türkiye çok iyi bir noktaya geldi. Herkes birbirini saygı içinde dinledi ve konu kapandı."

GÖNÜL BEKİN ŞAHKULUBEY
"Ülkemizin özlenen bir günüydü. Demokrasi çıtamızın yükselmiş olması hepimizi gururlandırdı. Bütün grupların saygılı davranması bizi sevindirdi."

NURCAN DALBUDAK
"Genel Kurul'da kavga olmayışı insanların birbirine saygı göstermesi bunların hepsi çok güzel bir tablo, beklenen Türkiye tablosu.Pantolon yasağının kaldırılmasına da destek veririz."

GÜLAY SAMANCI
"Gayet olumlu tepkiler aldık. Herkes düşüncelerini ifade etti. Meclis'e yakışır duruş sergiledi. Gelirken hiçbir tereddüdüm olmadı. Türkiye bugün demokrasi konusunda farklı noktada."

#Sayfa#

'BİR ZAFER DEĞİL OLMASI GEREKENDİ'

Tarihi günde Meclis Genel Kurulu'nu kendisi de hacdan gelen Meclis Başkanvekili Meral Akşener yönetti. Genel Kurul'da ilk sözü alan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce başörtüsünün bir özgürlük kavgası olmadığını belirtti. İnce'nin "başörtülüler de bizim bacımız başıörtüsüzler de" sözü hem CHP'den hem de AK Partililerden alkış aldı. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ise Meclis'te ikinci bir Merve Kavakçı olayı yaşanmadığı için partileri kutladı ve "Ne giyeceğimize erkekler karışmasın" dedi. MHP'li Ruhsar Demirel de "MHP için olağan bir gün. Özgürlük adı altında bizim görüşümüzce mobbing yapılıyor. Biraz empati" ifadelerini kullandı. AK Parti'li Belma Satır, parti temsilcilerinin yaptığı konuşmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek "Bugün inşallah Türkiye'deki yasaklardan birini bitiriyoruz" diye konuştu. Satır, kadın vekillerin salı gününden itibaren Genel Kurul'a pantolon ile de gelebileceklerini söyledi. CHP'li Şafak Pavey ise "Kadın özgürlüğü korkutmaz. Çiçekli başörtüsü ve daracık pantolonuyla, Çamlıca parkının kuytularında, sevgilisiyle öpüşen genç kıza, özgürlüğünü Mustafa Kemal'e borçlu olduğunu hatırlatmak istiyorum" şeklinde konuştu. Hükümet adına söz alan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise Merve Kavakçı olayını hatırlatarak "O gün 'dışarı dışarı' diye bağıranlar dışarıda kaldı" ifadesini kullandı. Başörtüsü konusunda ailesi ile birlikte çok sıkıntılar yaşadıklarının altını çizen Arınç, "İsyan etmedik, dağa çıkmayı aklımızdan geçirmedik. Demek ki sabır çok gerekliymiş" dedi. Arınç "Kadınları kılık kıyafetleri üzerinden sorgulamayacağız. Başı açıkkapalı olarak kategorize etmek ahlaksızlığın daniskasıdır. Bu bir zafer değildir, olması gereken olmuştur" diye konuştu.

'TARİHİ KİŞİLİĞE YAKIŞIR MÜZAKERE'

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, bazı milletvekillerinin TBMM Genel Kurulu'na başörtüsüyle girmesine ilişkin, "TBMM bugün kendi tarihine, tarihi kişiliğine ve vakarına yakışan bir müzakere gerçekleştirmiştir" dedi. Çiçek, partilere, genel başkanlarına, parti ve grup yöneticilerine ve milletvekillerinin hepsine gösterdikleri demokratik olgunluk için teşekkür ettiğini ifade ederek, bu olayın Türkiye'de demokrasinin hangi noktaya geldiğinin en önemli göstergesi olduğunu söyledi.

#Sayfa#

KILIÇDAROĞLU: ÇOK MUTLUYUM

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin kadın milletvekilleriyle akşam yemeğinde bir araya geldi. Kılıçdaroğlu gazetecilerin başörtülü vekillerin Genel Kurul'a gelmeleriyle ilgili ısrarlı sorularına "Bugün çok mutluyum. Konuşan bütün milletvekillerimize yürekten teşekkür ediyorum" karşılığını vermekle yetindi. Yemeğe bazı ulusalcı milletvekillerinin katılmaması dikkat çekti. Bu arada, 1999'da TBMM'de yemin ettirilmeyen Merve Kavakçı ise başörtülü vekillerin Genel Kurul'a girmesini, "Kimse bir şey kaybetmedi ancak toplum olarak çok şey kazandık" sözleriyle değerlendirdi.

'DARBE OLACAKMIŞ GİBİ HAVA YARATILDI'

SABAH yazarı Nazlı Ilıcak, o dönemde kendisi gibi Fazilet Partisi Milletvekili olan Merve Kavakçı'nın, 2 Mayıs 1999'da TBMM'deki yemin törenine başörtüsüyle girmesinin ardından yaşadıklarını anlatırken "Korktuk. bizi hedef gösterdiler" dedi. Organize şekilde bağrışmalar olduğunu vurgulayan Ilıcak şöyle konuştu: "Doğrusu ben korktum. Ne yapacağımı şaşırdım. İkimiz de 'ne oluyor' diye korktuk. Orada Merve'ye 'sen tekrar genel kurula girme, yemin etmeyi bile deneme, bir süre genel kurul çalışmalarına girme' denildi. Neredeyse darbe olacak, askeri müdahale olacak gibi hava yaratıldı." Fazilet Partisi'nden milletvekili seçilen Kavakçı'yı, DSP'liler protesto etmiş MHP, ANAP ve DYP'liler ise sessiz kalmıştı. Kavakçı'nın seçimlerden 45 gün önce ABD vatandaşlığına geçtiğinin belgelenmesi üzerine, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı da iptal edildi.

#Sayfa#

PAKET, YASAKTA MİLAT OLDU

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 30 Eylül'de açıkladığı Demokratikleşme Paketi, başörtülü kadınlar için tarihi adım atıldı. Paket ile kamuda çalışan bayanlara başörtüsü yasağı kalktı. Hacca giden kadın milletvekillerinin "TBMM Genel Kurulu'na başörtüsü ile katılma" kararlarına destek veren Başbakan Erdoğan, "İç tüzüğe göre engel yok. Başörtülü olarak parlamentoda görev ifa edebilirler" dedi. Böylece "başörtülü kadın milletvekili" konusunda tartışmalara son nokta koyulmuş oldu.

KAMUDAKİ İLK MAĞDUR

Türkiye'de "kamusal alanda başörtüsü" ilk kez 1967 sonbaharında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde gündeme geldi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın o dönem öğrenci olan halası Hatice Babacan, başörtüsüyle derse girdiği için okuldan uzaklaştırıldı.

İZLENİMLER

CHP'den başörtülü milletvekilleriyle ilgili tek eylem partinin ulusalcı isimleri arasında yer alan Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz'dan geldi. Yılmaz, Genel Kurul'a girdikten sonra üzerindeki ceketi çıkardı. Yılmaz'ın üzerinde Atatürk ve Türk bayrağı olan tişörtle oturduğu görüldü.
BDP Milletvekili Sırrı Sakık'ın, sırasına Merve Kavakçı'nın Meclis'te çekilmiş fotoğrafını koyması dikkat çekti.
TBMM Genel Kurulu'na başörtüsüyle gelen AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı'nın eşi Ali Rıdvan Samancı da Meclis'e geldi. Rıdvan Samancı eşiyle gurur duyduğunu belirterek, "2013 Türkiyesi'nde, Merve Kavakçı'ya yönelik tepkiyi beklemiyordum. Meclis'e girişi çok hoş oldu. CHP Grubu fazla tepki vermedi" dedi.


Evrin GÜVENDİK - Uğur BECERİKLİ - Eda HAN - Hazal ATEŞ /
ANKARA