X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gül'den Erdoğan'a 'Twitter' ve '1915' desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Gül'den Erdoğan'a 'Twitter' ve '1915' desteği

  • Giriş Tarihi: 28.4.2014 15:21 Güncelleme Tarihi: 28.4.2014 15:24

Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan’ın Twitter’ın ofis açması ve vergi vermesi talebi ile 1915 olaylarıyla ilgili yaptığı açıklamaya destek verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi ve soruları yanıtladı.

Mısır'daki idam kararlarıyla ilgili bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Gül, "Mısır'ın geleceğine çok büyük kötülük olarak görüyorum. Ümit ediyorum ki uygulanmaz, mahkumlar serbest bırakılır. Demokrasinin, özgür seçimlerin önü açılır" diye konuştu.

Almanya'da idam cezası olmadığını belirten Gauck ise "Biz endişeliyiz. Öncekinden üstün bir yargı anlayışı tesis edilmeli" diye konuştu.

Gül, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğiyle ilgili bir soru üzerine şöyle konuştu: "Açık ve dürüst konuşmak gerekir. Türkiye son 10 yılda olağanüstü reformlar yapmıştır. Birçok tabuları yok etmiş, birçok kişinin hayal edemeyeceği uygulamalara geçmiştir. Hiçbir ülke mükemmel olduğunu iddia edemez. Irkçılık, İslamafobi Avrupa'da yaygın. Önemli olan noksanlıkların farkında olmak, bunları düzeltmek için azimli olmaktır."

Gauck, aynı soruyla ilgili olarak şunları söyledi; "Biz çok uzun süre olarak başlamış bir süreçteyiz. Açılan, açılacak fasıllar var. Türkiye'nin AB'ye üye olup olmayacağı sorgulanmıyor. Demokrasi sürekli ve canlı sistematik bir diyalog halidir. Burada da bir gelişme görüyoruz. Bu kadar güçlü bir hükümet, yargıya ve medyaya neden güç uyguluyor. Dostluğumuzu tehlikeye atmamalıyız. Türk demokrasisini oluşmakta olan bir süreç olarak görüyorum. Bunu gördüğüm için aklımda, gönlümde iyimserlik var. Sayın Gül gibi güvendiğimiz gibi kişilerle karşılaştığımızda soruları açıkça ifade etmek gerekiyor."

Abdullah Gül, sosyal paylaşım sitesi Twitter'la ilgili bir soru üzerine ise "Ben Türkiye'de birçok reform oldu değişti derken; Türkiye'de herkes yeter ki fikrini, düşüncesinin arkasında şiddet olmasın, hükümeti tenkit edebilir, beni de tenkit edebilir. Sayın Başbakan ile ilgili şirketin Türkiye'de ofis açmasını ve burada da vergi muhatabı olmasını söylüyor. Böyle bir beklenti, böyle bir arzu da yanlış değil."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin yayımladığı mesajla alakalı olarak, "Sayın Başbakan'ın bu açıklaması gayet yerinde ve doğru" dedi.