X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Cüppeli siyasete 'Van Minute' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Cüppeli siyasete 'Van Minute' dedi

Yargının siyasete müdahale girişimi bu kez boşa çıktı. Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, Danıştay'ın kuruluş yıldönümü programında kürsüde siyaset yapınca Başbakan salonu terk etti

Yüksek yargının her kuruluş yıldönümünde, devlet protokolüne "fırça atma hevesi" bu kez Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a takıldı. Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıldönümünde yaptığı siyasi konuşmayla gündeme gelen başkan Haşim Kılıç'tan sonra bu kez Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu Danıştay'ın 146. kuruluş yıldönümünde Kılıç'a özenerek siyasi mesajlar vermeye başladı. Feyzioğlu'nun "Van depremi" ile ilgili sözleri üzerine Erdoğan "Van'la ilgili sözlerin baştan aşağı yalan" diye tepki gösterdi. Feyzioğlu'nun konuşmasına devam etmesi üzerine bu kez "Edepsizlik yapıyorsun" diyen Başbakan Erdoğan, tepkisini ayağa kalkarak gösterince Cumhurbaşkanı Gül kolundan tuttu. Erdoğan bu sırada da, "Siyasi konuşma yapıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Haksızlık karşısında susacak mıyız hep" diye tepkisini sürdürdü. Erdoğan salonu terk ederken Cumhurbaşkanı Gül ile Genelkurmay Başkanı Necdet Özel de onunla birlikte salondan ayrıldı.

FEYZİOĞLU ROL ÇALDI
Danıştay'ın 146. kuruluş yıldönümü davetinde ortaya çıkan tablo, geçtiğimiz günlerde yüksek "yargının siyasete müdahalesiyle" gündeme gelen Anayasa Mahkemesi'nin davetini akıllara getirdi. Danıştay'ın törenine de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve çok sayıda davetli katıldı. Törene Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın katılmadığı görüldü. Tören TRT Korosu'nun türküleriyle başladı. Konuşmalarla devam etti. Tören başlangıcında salona erken gelen Başbakan Tayyip Erdoğan, yanına gelen Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu ile bir süre sohbet etti. Ancak Başbakan'la sohbet eden Feyzioğlu, aynı Kılıç'ın yaptığı gibi sohbet sonrasında çıktığı kürsüde siyaset yaptı.

KÜRSÜDE CÜPPELİ SİYASET

Salondaki bu olumlu hava, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ün "dengeli" konuşmasıyla devam etti ancak TBB Başkanı Feyzioğlu'nun konuşmasının son bölümünde yerini gerginliğe bıraktı. Feyzioğlu konuşmasının ortalarında, "Sayın Cumhurbaşkanım, Zat-ı Alinize ve buradaki muhterem heyete iletmek üzere, üzerimde bir selam borcu var. Van'da konteynır kentte yaşamaya devam eden kiracıların selamı" diye başladığı bölümde, Van depreminden sonra yapılan konutların öncelikle mal sahiplerine verildiğini, geri kalanının kiracılardan bir kısmına kurayla dağıtıldığını anlattı. Feyzioğlu konuşmasının devamında, darbe dönemlerini, Uludere olaylarını, Sivas, Kahramanmaraş olaylarını Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki faili meçhul cinayetleri eleştirdi. Feyzioğlu'nun konuşmasının son satırlarında, Sanat Kurumu Kanun Taslağı'na yönelik eleştirileri sırasında Başbakan Erdoğan'ın konuşmanın uzun sürdüğüne yönelik sözsüz tepkisi üzerine gerilim başladı.

"EDEPSİZLİK" TARTIŞMASI
Feyzioğlu sözlerine, "Bitirdim, bitirdim, bitirdim, bitirdim... Ama şunu söylemeden bitirmeyeceğim... Varsın yürekleri taşlaşmış olanlar daha önce yaptıkları gibi kızsınlar sözlerime... Ben bu ülkemin Cumhurbaşkanına, Başbakanına, iktidar ve ana muhalefet partilerine, tüm siyasi partilerine sesleniyorum. Bu sessiz çığlığı duyalım" diye devam etti.

"SUSACAK MIYIZ HEP"

Bu sırada Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Gül'e, eliyle yön gösterme işareti yaparak kapıyı işaret etti ve "gidelim" dedi. Başbakan Erdoğan salonu terk ederken de yüzü Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel ve diğer konuklara yönelikken, "Haksızlık karşısında susacak mıyız hep. 25 dakika başkan (Danıştay Başkanı'nı kastediyor) konuşuyor. Bir saat sen konuşuyorsun" dediği duyuldu. Başbakan Erdoğan'ın önden, Cumhurbaşkanı Gül ile Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in de hemen arkasından salondan ayrılışları sırasında konuklar bir süre salondan dışarı çıkarılmadı.

#Sayfa#


'ANLATTIKLARI BAŞTAN AŞAĞI YALAN'
TBB Başkanı'nın Cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecine ilişkin sözlerine başladığı sırada Başbakan Erdoğan sesli olarak tepki vermeye başladı. Devamında şu süreç yaşandı:
TBB BAŞKANI FEYZİOĞLU: Kızmayın sayın başbakanım. Güzel bir şey söylüyorum sayın başbakanım.
BAŞBAKAN ERDOĞAN: Yanlış konuşuyorsun neyi güzel konuşuyorsun.
FEYZİOĞLU: Neyi yanlış söylüyorum sayın başbakanım.
ERDOĞAN: Baştan aşağı yanlış konuşuyorsun.
FEYZİOĞLU: Burada çok yapıcı bir konuşma yapıyorum.
ERDOĞAN: Böyle bir edepsizlik olmaz ki.
FEYZİOĞLU: Edepsizlik yapan ben değilim sayın başbakanım.
ERDOĞAN: Sen kendin yapıyorsun.
FEYZİOĞLU: Konuşmasına, "76 milyonun cumhurbaşkanı...." şeklinde devam etmek istedi.
ERDOĞAN: Yalan konuşuyorsun hep. Van'da neler yapıldığından haberin var mı?
FEYZİOĞLU: (Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili sözlerine devam edip) Bir kısmı belki burada olan adayların birbirlerini kucaklayacak güzel bir seçim dönemi yaşanmasını diliyorum. Ben edepsizlik yapmadım. Kimseye de edepsizlik yapıyorsun demeyi kendime yakıştıramam. Lütfen... Lütfen...
ERDOĞAN: (Başbakan'ın sözleri duyulmadığından anlaşılamayan sözlü tepkisi devam ediyor)

"VAN'LA İLGİLİ TAMAMEN YALAN"
Bu sırada Başbakan Erdoğan ayağa kalktı ve Feyzioğlu'nun konuşmakta olduğu kürsüye doğru bir adım attığı sırada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de ayağa kalkarak kolundan tuttu. Başbakan Erdoğan'ın ayağa kalktıktan sonra salonu terk edişine kadar şu diyalog ve gelişmeler yaşandı:
BAŞBAKAN ERDOĞAN: (Feyzioğlu'nun törende konuşma yapmasını kastederek) Yasal bir hakkı yok.
FEYZİOĞLU: Efendim, yasal hakkımız vardır.
ERDOĞAN: Siyasi konuşma yapıyor, böyle bir şey olabilir mi? (Barolar Birliği Başkanlarının Yargıtay ve Danıştay kuruluş yıldönümlerinde konuşma yapmalarına olanak veren tüzüğü kastederek) Maalesef bir tüzükle böyle bir şey söyleyebilir.
FEYZİOĞLU: Hiçbiri siyasi değildir. Bir cümlesinde bile hakaret yoktur size.
ERDOĞAN: Tamamen siyasi bir konuşma yapıyorsun. Van'la ilgili anlattıkların baştan aşağı yalan.

DANIŞTAY'DAN AÇIKLAMA: O KONUŞMA BİZİ DE İNCİTTİ
Feyzioğlu'nun konuşmasına Danıştay'dan da tepki geldi. Danıştay açıklamasında, TBB Başkanı tarafından siyasi içerikli ve idari yargı konularıyla ilgisi olmayan bir konuşma yapıldığı belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: İdari yargı ve avukatlık mesleğiyle ilgisi olmayan konulara büyük ölçüde yer verilerek program çerçevesinde cevap hakkı bulunmayan konuklarımız rahatsız edilmiş, teamüllere aykırı, beklenmedik ve özel günümüzün anlamıyla bağdaşmayan bu davranış nedeniyle ev sahibi kurum mensupları da incinmiştir.

GÜNGÖR: YANDAŞ DA DEĞİLİZ, ENGEL DE
Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Danıştay'ın 146'ncı kuruluş yıldönümünde dengeli mesajlar verdi. Güngör konuşmasında, hem kurum olarak iş yükü nedeniyle özeleştiri verdi, hem siyasi çıkışlar yapan yargıçları eleştirdi, hem de yargının, yürütülen faaliyetlere engel olarak yansıtıldığı değerlendirmelerine tepki gösterdi. Akşam Meclis'te düzenlenen resepsiyon ise sönük geçti. Burada TBB Başkanı Feyzioğlu'nu eleştiren Güngör, "Kendisine tanınan süre 20 dakikaydı, 1 saate çıkardı" dedi.

BEKLEMİYORDUM

Başbakan'dan böylesi bir tepkiyi beklemediğini söyleyen Feyzioğlu, konuşmasında kırıcı cümle kurmadığını ileri sürdü. "İsminin cumhurbaşkanlığı adaylığı için geçtiğinin" belirtilmesi üzerine cumhurbaşkanlığıyla ilgili beklentisi ve talebinin olmadığını söyledi.

#Sayfa#


FEYZİOĞLU'NA TEPKİ YAĞDI
Feyzioğlu'nun Danıştay törenindeki siyaset yüklü konuşmasına siyasilerin yanı sıra farklı kesimlerden tepkiler yağdı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz ve Yalçın Akdoğan, Feyzioğlu'nu 'cüppeyle şov yapmak'la suçladı.

MECLİS BAŞKANI CEMİL ÇİÇEK: Tribünlere yönelik konuşmalardan biri
Açılış günlerinde daha pozitif, daha birleştirici, kaynaştırıcı konuşmalar yapmak yerine, gerginliği, sıkıntıyı artıran, biraz da tribünlere yönelik konuşmalar toplumun huzuruna katkı sağlamıyor.

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ: Çatıya oynuyor ama çatı sağlam değil
Yeni Ahmet Necdet Sezer olmaya özenenler var, onlardan biri de sanırım sayın başkan. Çatıya oynuyor ama çatı sağlam değil. Çünkü o çatı çürük temellere dayanıyor. Artık eski vesayetçi Türkiye yok, yeni Türkiye var, milletin iradesi var.

KÜLTÜR BAKANI ÖMER ÇELİK: Hukuk adına değil vesayet adına konuştu
Barolar Birliği Başkanı, hukuk adına değil yargı vesayeti adına bir konuşma yaptı. Yargısal aktivizmin vahim bir örneği Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken eski Türkiye zihniyeti yargı üzerinden sistematik bir saldırı gerçekleştiriyor.

AK PARTİ GRUP BAŞKAN VEKİLİ MAHİR ÜNAL: O siyasi pozisyona, bu lider tepkisini koyar
Eski Türkiye'nin bir alışkanlığı. Barolar Birliği başkanının kişisel siyasi pozisyonuyla da ilintili. Eleştirilerinizi yanlış bilgi ve manipülasyona uzatıp tahrik notasına, devlet adabını bozacak noktaya taşırsanız karşısında son derece sahici bir lider oturmaktadır, o da tepkisini koyar.

VAN VALİSİ İDDİALARI YALANLADI:
Depremzedeler yuvasız kalmadı

Feyzioğlu'nun Van'daki konteynır kentle ilgili konuşmasına Van Valisi Aydın Nezih Doğan'dan anında yalanlama geldi. Açıklamada şu noktaların altı çizildi:
Van'da 30 bin konteynır yapılarak tüm hak sahiplerine teslim edildi.
Başbakanın talimatıyla hak sahibi olmayan 2 bin kişiye de afet konutlarından teslim edildi
Maddi durumu olmayanlara ev kiralamaları halinde kira desteğinde bulunuldu.
Halen 45-50 hane konteynır kentte yaşıyor.
Bunların elektrik sağlık, eğitim ihtiyaçları karşılanıyor.
Kiracılara afet konutu verilmiyor. Buna rağmen Başbakanın talimatıyla onlara da konut verildi.

'BİR TİYATRO DA DANIŞTAY'DA SEYRETTİK'
Başbakan Erdoğan, Afyon'da yaptığı konuşmada Danıştay'da olanlara değindi. Feyzioğlu'nun konuşmasında siyaset yaptığını söyleyen Erdoğan, Van'la ilgili söylenenlerin de tamamen yalan olduğunu açıkladı. Erdoğan, Van'da 18 bin konut yaptıklarını bunların ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığını, artan konutların da kiracılara satıldığını belirterek, "Bundan söz etmiyorsun utanmadan sıkılmadan hükümetimizi yargılıyorsun. Bugün de bir tiyatroyu biz Danıştay'da seyrettik?" diye konuştu.