X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tatbikatın yeri belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Tatbikatın yeri belli oldu

  • Giriş Tarihi: 20.5.2014 19:44 Güncelleme Tarihi: 20.5.2014 19:44

Beyaz Fırtına-14 Tatbikatı, Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele'nin sevk ve idaresinde, 20 Mayıs-1 Haziran'da Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz'de icra edilecek.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, tatbikat ile birlik ve gemilerin harekata hazırlık seviyelerini artırmak, asimetrik tehditlere karşı ünsiyetlerini geliştirmek ve gerçek hedeflere fiili güdümlü mermi ve torpido atışları icra etmek amaçlanıyor.

Tatbikata Deniz Kuvvetleri Komutanlığından, 53 gemi, 4 deniz karakol uçağı, 13 deniz helikopteri, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 8 görev uçuşu deniz hava gayreti, 1 hedef çekme uçağı, Sahil Güvenlik Komutanlığından 17 sahil güvenlik botu, 4 helikopter, MİT Müsteşarlığından 1 istihbarat uçağı katılacak.
Birlik ve gemilerin İstanbul, Gölcük, Erdek, Foça ve Aksaz'dan bugün hareketleri ile başlayan tatbikat kapsamında, 23-25 Mayıs'ta İzmir, Foça, Çeşme,
Kuşadası, Bodrum ve Aksaz liman ziyaretleri gerçekleştirilecek. Liman ziyareti süresince gemiler halkın ziyaretine açık olacak.

Tatbikatın, fiili güdümlü mermi ve torpido atışlarını da kapsayan Seçkin Gözlemci Günü, 30 Mayıs 08.30-22.00 saatleri arasında TCG SALİHREİS (F-246) fırkateyninde basına açık icra edilecek.