X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Milletin cumhurbaşkanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Milletin cumhurbaşkanı

  • Giriş Tarihi: 6.7.2014

Başbakan Erdoğan Samsun mitinginde, "çatı ittifakı"na yüklendi: Bunlar statükoya bekçi seçme peşinde... CHP, MHP, HDP devletin tarafı oldu biz ise milletin tarafındayız. Başbakan, “terleyen cumhurbaşkanı” vurgusu da yaptı “Cumhurun başı olacaksın ama yan gelip yatacaksın olur mu? Durmak yok, 12 yıldır olduğu gibi yola devam” dedi

Cumhurbaşkanlığına adaylığını koyan Başbakan Tayyip Erdoğan, Çankaya yolunda ilk mitingini Samsun'da yaptı. Samsun'un tesadüfen seçilmediğini belirten Erdoğan, "Bundan 95 yıl önce Gazi Mustafa Kemal İstiklal Savaşı'nın ilk adımını burada attı. 95 yıl sonra o adım kadar önemli bir adımı yeni Türkiye'nin cumhurbaşkanlığı seçimini biz de Samsun'dan başlatıyoruz" dedi. Konuşmasında "çatı ittifakı"nı hedef alan Erdoğan, "Halkın seçtiği cumhurbaşkanı siyaset dışı olsun" diyen Kılıçdaroğlu'na sert çıktı: "Bunlar cumhurbaşkanı değil statükoya bekçi seçtirme derdindeler." Erdoğan, nasıl bir cumhurbaşkanı olacağının işaretlerini daha güçlü verdiği konuşmada, "Cumhurbaşkanı yolları da hizmetleri de milletin birliğini, bütünlüğünü de takip eder. Cumhurun başı olacaksın yan gelip yatacaksın, böyle bir şey yok. Sayın Gül nasıl yaptıysa biz de yapacağız" dedi. Erdoğan şu mesajları verdi:

95 YIL SONRA YENİDEN SAMSUN:
Bugün Samsun'dan yeni bir tarihi yolculuğa çıkıyoruz. Büyük başlangıçların şehri Samsun'dan yeni bir başlangıcın ilk adımını atıyoruz. Bundan 95 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Samsun'a ulaştı. İstiklal Savışı'nın ilk adımını attı. 95 yıl sonra o adım kadar önemli bir adımı yeni Türkiye'nin cumhurbaşkanlığı seçimini biz de Samsun'dan başlatıyoruz. Bismillah diyor kutlu bir yolculuğu Samsun'dan başlatıyoruz.

ALİ FUAD BAŞGİL'E YAPILANLAR:
Samsun ilk çok partili seçim döneminde CHP karşısındaki adaya yüzde 80'in üzerinde oy vermiştir. Samsun Ali Fuad Başgil gibi yürekli bir insan yetiştirmiştir. Özgürlüklerin, milli iradenin yanında oldu. 10 Ağustos'ta da Samsun kutlu başlangıcın hakkını verecek. Ali Fuad Başgil'e yapılanların sandıkta hesabını verecek.

#Sayfa#


HER TÜRLÜ HİLEYE BAŞVURDULAR:
2007'de Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanının görev süresi doldu. TBMM'de en fazla sandalyeye sahip parti olarak adayımız Abdullah Bey'i sunduk. Her şey yasalara anayasaya uygundu. Daha önceki cumhurbaşkanları nasıl seçildiyse onların seçilme şartlarına uygun olarak biz de Abdullah Bey'i sunduk. Ne yazık ki her türlü hileye başvurdular. 367 ile önümüzü kesmek istediler. Hukuku katlettiler. Yüksek mahkemelerden dayanaklar bularak bizim cumhurbaşkanı seçmemizi engellediler. Daha önce var mıydı yoktu. Ama biz adayımızı çıkarınca önümüze 367'yi çıkardılar.

TEHDİTLERİ SİNEYE ÇEKMEDİK:
Bir de bildiri yayımladılar. Güya bizi tehdit edecekler. Biz yola kefenimizi giyerek çıktık, bu kadronun korkmayacağını bilmiyorlardı. Yapılan hukuksuzluklara boyun eğmedik, tehditleri sineye çekmedik. Hemen erken seçim kararı aldık. Kararı millet versin dedik. 2002'de milletimiz yüzde 34 oy vermişti, 2007'de yüzde 47 oranında oy verdi. Hukuksuzluk yapanlar milletten gereken cevabı aldılar. Anayasa değişikliğine gittik. Anayasa Sayın Sezer'den geri döndü. Halk oylamasına götürdük. O anayasa değişikliği ile biz ne dedik? "Cumhurbaşkanlarını halk seçecek" dedik. Siz ne dediniz? Yüzde 69 oranında "evet" dediniz. Türkiye'de yeni bir dönemi başlattınız.

"MEZARIN BİLE HAZIR":
10 Ağustos'ta ilk seçim gerçekleşecek. Artık vekiller değil, asıllar cumhurbaşkanı seçecek. İlk kez devletin başını, cumhurun reisini, başkomutanı sizler belirleyeceksiniz. Bugüne kadar 11 cumhurbaşkanı görev aldı. Gazi Mustafa Kemal sonrası bütün seçimler kaoslara yol açtı. O 10 Kasım 1938'de gözlerini hayata yumdu. Bir gün sonra askerler TBMM'yi kuşattılar. Ya İsmet İnönü'yü seçersiniz, ya da Meclis'i kapatırız dediler. İsmet İnönü tehditle cumhurbaşkanı seçildi. Yine tehditle Cemal Gürsel'i seçtiler.

#Sayfa#


MİLLETİN TARAFINDAYIZ DEVLETİN DEĞİL:
Bu ülkede vekilleri sizler seçiyorsunuz, tercihiniz doğrultusunda cumhurbaşkanını belirlemek sizin hakkınız. En üst makama gelecek olanı seçmek, elinde silah olanların değil, seçkinlerin, elitlerin, para babalarının değil, bizzat milletin uhdesindedir. Biz milletin tarafı olduk. CHP, MHP, HDP devletin tarafı oldular, farkımız bu. Taraf olacak mıyız diye soruyorlar, evet biz tarafız, milletin tarafındayız.

GÜL İLE PERFORMANS YAKALADIK:
Sayın cumhurbaşkanımız Gül'le başka bir performans sergiledik. Eğer bu performansı daha önce yakalasaydık Türkiye farklı bir yerde olabilirdi. İnşallah milletin seçtiği cumhurbaşkanı ile daha da başka noktada olacak.

HANGİ YÜZLE SİZE GELECEKLER:
CHP hiçbir zaman halkın tercihini önemsemedi. Devletin statükonun safında yer aldı. 2007'de bizim cumhurbaşkanı seçmemize engel oldu. Arkasına dönemin yargıçlarını, mahkemeleri, emekli yargıçlarını aldı. Bunlar şimdi hangi yüzle halkın karşısına gelecek? "Adayımız şudur, oy verin" diyecek? Siz halkı reddettiniz ya nasıl oy isteyeceksiniz? Bunlar hep halkın efendisi olduklarını iddia ettiler biz ise halkın hizmetkârı olduğumuzu ispatladık.

#Sayfa#


BEKÇİ SEÇECEKLER:
Bugün ne diyor? "Halkın seçtiği cumhurbaşkanı siyasetin dışından olsun." MHP'yi yanına aldılar, zavallı figüranları yanına aldılar. Bunlar cumhurbaşkanı değil statükoya bekçi seçtirmenin derdindeler.

YAN GELİP YATMA YERİ DEĞİLDİR:
Şimdi birileri şunu diyebilir; cumhurbaşkanı makamı yol yapma makamı, havalimanı yapma makamı değildir. Cumhurbaşkanı makamı havalimanlarını da, yolları da takip eder, milletin bütünlüğünü de takip eder. Cumhurun başı olacaksın yan gelip yatacaksın böyle bir şey olur mu? Durmak yok yola devam. Türkiye 12 yıl boyunca nasıl reformlar yaptıysa cumhurbaşkanlığı dönemimizde de kararlı yürüyüşlerine devam edecek. Ekonomiyi daha da büyüteceğiz, kardeşliğimizi de yücelteceğiz. Bugüne kadar yaptığımız gibi Türkiye'yi büyüteceğiz.

ARANIZDAN AYRILMIYORUM:
Bazıları farklı dedikodular çıkarıyor. Ben aranızdan ayrılmıyorum, hizmetlere ara vermiyorum, dinlenmeye çekilmiyorum. Tam tersine ülkeme, milletime daha iyi hizmet edebilmek için bir üst makama aday gösteriliyorum. Her saniyemizi bakanlarımızla, başbakanımızla geçireceğiz. Sorumluluk makamı olarak görüyoruz. Türkiye'yi şaha kaldırmaya devam edeceğiz.

#Sayfa#


TATİLDEKİLERİ BULUN , OY KULLANSINLAR
Başbakan Erdoğan vatanadaşlardan oylarını kullanmalarını isteyerek şöyle dedi: "10 Ağustos'ta mutlaka ama mutlaka sandığa gitmenizi iradenizle sandığa sahip çıkmanızı istiyorum. Tatilde olanlar varsa arayın bulun gelsin. Eğer orada oy kullanabiliyorsanız oralarda mutlaka kullanın. Tarih yeniden yazılacak bu tarihi siz yazacaksınız."

PARAL EL YAPIYI DERDEST EDECEĞİZ
Başbakan Erdoğan paralel yapıya yönelik de şu mesajı verdi: "Cumhurbaşkanlığım süresince her derdinizde ilgileneceğim. Milli güvenliğimizi tehdit eden bu yapıyı biz derdest edeceğiz başka yolu yok. El ele ve omuz omuza verip bunu gerçekleştireceğiz."

"BU YOLDA MUHARREM'LE YÜRÜYECEĞİZ"
Başbakan Erdoğan, konuşmasının sonunda kendisini sürekli selamlayan down sendromlu genci 'Ben seni çok seviyorum. Sen ne kadar seviyorsun?' diye seslenerek yanına çağırdı. Adının Muharrem olduğunu söyleyen gencin konuşmasına da müsaade eden Erdoğan, Muharrem'in 'Rabia' işareti yapması üzerine "Görüyorsunuz Rabia. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Muharrem ile beraber biz bu yolda yürüyeceğiz" dedi. Erdoğan, iftarın ardından gençlerle fotoğraf çektirdi, bazı vatandaşlarla da sohbet etti.

'2015'İN İŞARET FİŞEĞİNİ BURADA YAKIYORUZ'
Başbakan Tayyip Erdoğan, mitingin ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Tütün İskelesi Protokol Yolu'nda düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Yağmur altında vatandaşlara hitap eden Erdoğan, "Samsun, Kurtuluş mücadelesinde nasıl ilk adım olduysa, bu seçim yolculuğunda da yine ilk adım olacaktır. Siz 30 Mart'ta zaten farklılığını ortaya koydunuz, bu sadece 30 Mart'ın bir devamı değil inşallah 2015'in işaret fişeği olacaktır. Sizler iradenizi güç olarak ortaya koyacaksınız, ben buna inanıyorum" diye konuştu. "30 Mart seçimlerinde paralel yapısıyla, Pensilvanya'sıyla CHP'si MHP'si hepsi bir araya geldi, topu topu ne oldu belli" diyen Erdoğan şöyle devam etti: Ne dediler, 'siyaset dışından birilerini bulmamız lazım' dediler ve buldular hayırlı olsun. Şunu bilmemiz lazım; siyaset insan yönetme sanatının adıdır. Bu çok önemli. İnsan yönetme adına biz bu yoldayız. Onun için ömrümüzün kahir ekseriyeti bu yolda geçti. Biz halka efendilik için çalışmadık halka hizmet için çalıştık. Halka hizmet bizim gücümüz oldu, bunun da bereketini gördük. Çok iftiralar attılar bundan sonra da atacaklar. Çünkü meyvesi yenen ağaç taşlanır. Biz onlara o dilden cevap vermeyeceğiz.