X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Paralele şafak baskını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Paralele şafak baskını

  • Giriş Tarihi: 23.7.2014

Emniyet bünyesindeki paralel yapıya yönelik, 22 şehirde operasyon yapıldı. Polis müdürleri de dahil 99 isim gözaltına alındı. Gerekçe: Selam örgütü soruşturmasını bahane edip yasadışı dinleme ve casusluk...

Emniyetteki paralel yapıya ilk darbe vuruldu. İstanbul merkezli olarak 22 kentte eşzamanlı düzenlenen operasyonda, "casusluk" ve "yasa dışı dinleme" kapsamında, üst düzey emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 99 kişi gözaltına alındı. 16 emniyet görevlisi hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Selam örgütü soruşturması bahane edilerek bir kurgu yaratılıp Başbakan Erdoğan, bakanlar ve MİT müsteşarının 3 yıl süreyle dinlendiğini açıkladı.

6 AYLIK ÇALIŞMANIN SONUCU...


İçişleri Bakanlığı ve polis başmüfettişlerinin sürdüğü 6 aylık idari soruşturma ile İstanbul Cumhuriyet Savcıları İrfan Fidan ve Okan Güzelsoy'un yürüttüğü gizli soruşturmanın ardından operasyon için düğmeye basıldı. Savcılığın talimatıyla İstanbul Emniyeti, aralarında Ankara, İzmir, ve Diyarbakır'ın da bulunduğu 22 kentte eşzamanlı operasyon başlattı. Gece saat 01.30 sıralarında, 200'ün üzerinde adrese baskınlar yapıldı. 2 ayaklı operasyonun Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen ilk ayağında, 4 bin kişinin yasa dışı dinlendiği Selam Örgütü soruşturmasını yürüten dönemin üst düzey emniyet yetkilileri ve polisleri gözaltına alındı.
Gözaltına alınanlar arasında eski Terörle Mücadele Şube Müdürleri Ömer Köse, Müdür Yardımcıları Kazım Aksoy, Ramazan Candan ve Gafur Ataç ile eski Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün de yer aldı. Eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer de akşam üzeri gözaltına alındı. Şüpheliler "casusluk", "usulsüz ve yasa dışı dinleme", "suç uydurma", "özel hayatın gizliliğini ihlal", "konut dokunulmazlığını ihlal", "resmi belgede sahtecilik" ve "delil üretme" ile suçlanıyor.

LOJMANLARA ÇİLİNGİRLİ BASKIN

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen operasyonun ikinci ayağında ise 2008 ile 2012 arasında Emniyet İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli polis müdürleri, 200'ün üzerinde yasa dışı dinleme, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme ve sahtecilik suçlamalarıyla gözaltına alındı. Halkalı ile Alibeyköy'deki Polis Lojmanları'nda yapılan aramalar sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. Halkalı'daki polis lojmanlarına yapılan baskında çok sayıda emniyet yetkilisi kelepçe takılarak gözaltına alındı. Arama yapılan evlerde valiz içinde getirilen hard diskler kullanılarak bilgisayarlar kopyalandı. Bazı lojmanlarda kimsenin olmaması nedeniyle çilingir yardımıyla dairelere girildi. Gözaltındaki polisler sağlık kontrollerinin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'nde bulunan ana yerleşkesine getirildi.

#Sayfa#

BAŞBAKAN'I DİNLEMİŞLER


Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen Yurt Atayün bu sırada, "Kendim teslim oldum buna rağmen arkadan kelepçelediler. Bu gözaltı tamamen siyasi" diye bağırdı. Ellerini havaya kaldırıp bileğindeki kelepçeleri gösteren Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürü Hayati Başdağ da, "Hayatım boyunca haram lokma yemedim. Kanunsuz bir işim olmadı" dedi.
Operasyonla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu da bir açıklama yaptı. Açıklamada, operasyonun Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca 21 Temmuz Pazartesi günü başlatıldığı kaydedildi. Kapatılan Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10. maddesi ile yetkili bölümünde 2010 yılından beri yürütülen ve sözde Selam örgütü kurulduğu iddiasıyla 251 kişi hakkında yürütülen soruşturmayla ilgili, 251 kişi hakkında da takipsizlik kararı verildiği anımsatıldı.
Ortada terör örgütü kurulduğu yönünde delil olmadığı halde bir kurgu oluşturularak yaklaşık 3 yıl süreyle 251 kişinin hedef alındığı, toplamda da 2 bin 280 kişinin dinlendiği aktarıldı. MİT Müsteşarı'nın kod adıyla örgüt üyesi olarak dinlenip kaydedildiği, bu şekilde casusluk yapıldığının tespit edildiği kaydedildi.

BOZDAĞ: BASINDAN İZLİYORUM


Ayrıca, Emniyet Genel Müdürlüğü müfettişlerinin İstanbul Emniyet İstihbarat Şubesi hakkında, çok sayıda kişinin sahte kimlik ve bilgilerle değişik zaman dilimlerinde özel amaçlı dinlendiği yönünde suç ihbarı yaptığı dile getirildi. Bu ihbar üzerine yapılan soruşturma kapsamında ilk başta 250 civarında, içlerinde milletvekili, hakim, basın mensubu, üst düzey bürokratların da bulunduğu kişilerin sahte belgelerle ilgisi olmadıkları yasadışı örgütlerle ilişkilendirilip dinlendiği aktarıldı. Bu dinlemelerin tamamen özel amaçlı yapıldığı, devletin güvenliği ile ilgili olmadığının anlaşılması üzerine 39 şüpheli hakkında yakalama, arama, gözaltı talimatı verildi. Açıklama yapıldığı an itibariyle bu kapsamda 15 şüphelinin gözaltına alındığı, uygulamanın halen devam ettiği vurgulandı.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 'paralel yapı' operasyonunu medyadan takip ettiğini söyledi. AK Parti grup toplantısına katılan Bozdağ, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Konuyla ilgili bir bilgiye sahip olmadığını belirten Bozdağ, diğer soruları yanıtsız bıraktı.
Bu arada, evinde arama yapılan eski İstanbul Emniyeti Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı'nın dün yazdığı "Havada operasyon kokusu var" başlıklı mektupta operasyonu önceden haber vermesi "köstebek" avını başlattı. Operasyonu sızdırdığı ifade edilen 2 polis de gözaltına alındı. Bu yüzden de 05.00'te planlanan operasyon 3.5 saat erkene çekildi. Saygılı ayrıca, Halkalı Polis Lojmanları'ndaki aramalar sırasında, eski Mali Şube Müdür Yardımcısı Yasin Topçu ile birlikte milli takım forması giyip poz verdi.

#Sayfa#

242 kişiyi hapse atacaklardı

Hedefine Başbakan Erdoğan'ı koydukları ve takipsizlik kararı verilen Selam Tevhid terör örgütü soruşturmasını bahane eden paralel örgütün, tıpkı Balyoz ve Ergenekon'da olduğu gibi, kendilerine muhalefet ettiğini düşündükleri herkesi hapse atmayı planladığı anlaşıldı. Gözaltına alınacak 242 kişi arasında; Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kemal Öztürk, SETA Ankara Hukuk ve İnsan Hakları Direktörü Yılmaz Ensaroğlu, BTP Genel Başkanı Haydar Baş, Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri Adnan Boynukara ve Başbakan Danışmanı Mustafa Varank gibi isimler de yer alıyordu. Gözaltı kararında bazı kurum ve vakıflar da bulunuyordu.

İşte operasyonda öne çıkan isimler

Yurt Atayun

2010'da Ankara Terörle Mücadele'den İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne atandı. KCK, Devrimci Karargah ve Selam örgütü soruşturmalarının yürütüldüğü dönemde İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü yaptı. Atayun'un ismi 7 Şubat MİT kriziyle gündeme geldi. MİT müsteşarı ve Başbakanı tutuklamaya çalıştı ve başaramayınca Sultangazi ilçesinden sorumlu emniyet müdür yardımcılığına çekildi. Yetkiyi kötüye kullanma, özel hayatın gizliliğini ihlal gibi suçlamalardan 4 ay önce açığa alındı.

Ömer Köse


Selefi Yurt Atayun'un Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü yaptığı dönemde Mali Suçlar Şube Müdürlüğü'nü yürüten Ömer Köse, Selam örgütü soruşturmasında gazeteciden siyasetçiye, bürokrattan işadamına kadar birçok ismi uydurma ve sahte isimlerle dinlediği gerekçesiyle 4 ay önce İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin yürüttüğü soruşturma kapsamında açığa alınmıştı.

Erol Demirhan


Yurt Atayun'un Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü yaptığı dönemde İstihbarat Şube Müdürlüğü yapan Demirhan, selefi Ali Fuat Yılmazer'in şube müdürlüğü döneminde emniyet amiri olarak Ergenekon, Balyoz ve KCK gibi birçok soruşturmaya imza attı. En son uydurma ve sahte isimlerle birçok insanı dinledikleri belirlenen Demirhan da bir süre önce açığa alınmıştı.

Ali Fuat Yılmazer


Gözaltına alınan, paralel yapının önemli ismi Ali Fuat Yılmazer, İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü yaptı. Gerek şube müdürlüğü, gerekse sorumlu il emniyet müdür yardımcılığı döneminde Ergenekon, KCK, Balyoz operasyonları gerçekleştirilmişti. Genel Müdürlük İstihbarat Daire Başkanlığı C blok amirliği görevinden İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne atandı. Hrant Dink cinayeti ile ilgili istihbaratları sakladığı gerekçesiyle suçlanıyordu.

Hayati Başdağ

MİT krizinin ardından MİT'e koordinatör Emniyet Müdürü olarak görevlendirilen Emniyet Müdürü Hayati Başdağ da gözaltına alındı. Bilişim Şube Müdürü iken MİT'e atanan Başdağ, 10 gün önce MİT'teki görevinden alınmıştı

#Sayfa#

Paralel panikte sınırlar alarmda

Operasyon, paralel yapıda büyük paniğe neden oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün verdiği bilgiye göre, "casusluk" ve "yasa dışı dinleme" soruşturması kapsamında aranan paralelci polislerin ve yapının diğer unsurlarının yurt dışına kaçma ihtimaline karşı sınır kapıları ile havaalanları alarma geçirildi. Avukat Celal Ülgen, "Panikleyip yurtdışına kaçabilirler. Bunun için önlem alınmalı. Hatta medya ayağından birkaçı yurtdışına kaçmış bile. İnternetten 'Brüksel'de kahve içmeye bekliyorum' deyip dalga geçiyor" diye uyardı.

Bunlar yalnız kukla

Celal Ülgen (Avukat): Şu andaki operasyon aslında birinci dalga. Ergenekon davasındaki dalgalar gibi gözaltına almalar devam edecektir. Bunun arkasından medya ayağı ve yargı ayağı gelecek. Bu kişiler belli bir döneme damgasını vuran, komplo ve siyasi ahlaksızlıkların tam tepesinde yer almışlardı. Operasyon sadece polis şefleriyle kalırsa, hareket kadük olur. Bu isimler aslında kuklaydı. Bu kuklaların iplerini elinde tutan kişilere ulaşmak gerekir.

Kumpasın tertipçileri

İrem Çiçek (Avukat): Gözaltına alınan isimlerin çoğunluğu kumpas davalarının düzenleyicileri olarak sahte delillerle yüzlerce masum insanı tutuklatıp, müebbet hapis aldırdıkları süreçte görev almış kişiler. Bizlerin dava süresince suç duyurusunda bulunduğu isimler. Bu soruşturmanın gerçekleri ortaya çıkarmayı amaçlamasını istiyoruz. Açılan davaları müdahil olarak takip edeceğiz. Ve onlardan farklı olarak intikam değil adalet peşinde olacağız.

Hayırlı bir operasyon

Latif Erdoğan (Yazar): Çok hayırlı bir operasyon. Bugüne kadar yüzlerce, binlerce insan haksızca dinlenmiş, takibe alınmış, hiç alakası olmayan örgütlerle ilişkilendirilmiş. Bu Tevhit- Selam Örgütü üzerinden yapılan operasyon başarılı olsaydı başta Başbakan olmak üzere iktidar partisindeki birçok insan bugün hapisteydi. İktidar paralel yapıya karşı Yargıtay ve HSYK'da tedbirini almalı. Sahur vakti operasyon yapıldı şeklinde ajitasyon yapılıyor. Siz aynı saatte masum insanlara operasyonlar yapmadınız mı?

17 ve 25 Aralık'ın darbecileri sırada

Sözde Tevhid ve Selam örgütü bahanesiyle Başbakan Erdoğan da dahil üst düzey devlet yetkililerini dinleyip casusluk yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan emniyet görevlilerinin ardından, 17 ve 25 Aralık'taki darbe girişiminin mimarlarına da operasyon düzenlenmesi bekleniyor. SABAH, önceki gün, manşetinde paralel yapının hükümete yönelik son darbe girişiminin Tevhid ve Selam örgütü soruşturması olduğunu gündeme getirmişti. Bu soruşturma kapsamında hayali bir örgütle devlet yetkililerini dinleyip casusluk yaptıkları öne sürülen emniyet görevlilerine dün operasyon yapıldı. Önümüzdeki günlerde ise 17 ve 25 Aralık'ta hükümeti hedef alanlara yönelik operasyonlar yapılması bekleniyor. Bu darbe girişimlerinin boşa çıkarılmasının ardından emniyet ve adliyede birçok atamalar yapılmış, devlet içinde paralel bir yapılanma oluşturdukları belirlenen hakim, savcı ve emniyet görevlilerinin yetkileri kaldırılmıştı. Bir kısmı açığa alınan bu kişiler hakkında da casusluk faaliyeti içinde yer aldıkları gerekçesiyle soruşturma yürütülüyor. #Sayfa#

İŞTE PARALEL YAPININ GÖZALTINA ALACAĞI 242 KİŞİ

1- Nureddin Şirin Selam Gazetesi eski Yazarı
2- Adem Yerlikaya
3- Ali Akbulut
4- Nedim Erdoğan
5- Fatemeh Rezaei
6- İsa Eren
7- Hüseyin Avni Yazıcıoğlu
8- Bilgehan Ahmet Arslan
9- Ömer Faruk Kaya
10- Sadettin Budak
11- Tuncay Yıldırım
12- Seccad Yazıcıoğlu
13- Ahmet Yazıcıoğlu
16- Muammer Eker
17- Musa Can
18- Özcan Balcı
19- İbrahim Baysan
20- Bekir Erdoğan
21- Celalettin Yurtoğlu
22- Engin Bilgin
23- Selma Bilgin
24- Mustafa İslamoğlu - Yazar
25- Oktay Albayrak
26- Amir Moradian
27- Hüseyin Avcı
28- Kadim Toptaş
29- İsmail Karakoç
30- Kenan Özdil
31- Gökhan Şasi
32- Hasan Benli
33- Kenan Aktaş
34- Ednan Güzeldere
35- Cemalettin Yılmaz
36- Selçuk Çetin
37- Abdülvahit Şimşek
38- Hamed Habıbı Hafzabad
39- Kemal Kemahlı
40- Hasan Kanatlı
41- Sıamak Mazloumravasan
42- Üzeyir Yiğit
43- Oğuz Çayan
44- İbrahim Karagül Yeni Şafak ve Tvnet Genel Yayın Yönetmeni
45- Ahmet Boyraz
46- Kamile Yazıcıoğlu
47- Haldun Demir
48- Ahmet Köroğlu
49- Erol Ünaldı
50- Hayrettin Çakmak
51- Mehmet Zafer Alsaç
52- Yüksel Akgül
53- Fazlı Korkut
54- Hayrettin Demircan
55- Mehmet Aycı
56- Seracettin Karayağız 23. Dönem AK Parti Milletvekili
57- Şeref Şensöz
58- Mehmet Duman
59- Yücel Serdar
60- Hasan Demiral
61- Halis Dalkılıç
62- Kadir Akaras
63- Ali Hassan Salami
64- Volkan Çelik
65- Bilal Coşkun
66- Hasan Şabani
67- Naser Ghafari
68- Adnan İnanç
69- Haydar Armağan
70- Ata Şenlikci
71- Nurkan Yağız
72- Rahmi Onurşan
73- Kenan Çamurcu- Yazar
74- Abdulkadir Yiğit
75- Musa Aydın
76- Mustafa Aydın
77- Yasin Aydın
78- Veysi Döğer
79- Mustafa Fevzi Işık
80- Mehmet Şahin
81- Ali Gümüş
82- Fevzi Ketencioğlu
83- Tuncay Demirhan
84- Zeynettin Kasımoğlu
85- Süleyman Arslantaş
86- Metin Keskin
87- Duran Özdemir
88- Zahid Şükrü Eker
89- Mehmet Akif Eker
90- Musa Kulaklıkaya
91- Bayram Sinkaya
92- Yılmaz Kadıoğlu
93- Yılmaz Ensaroğlu – SETA Ankara Hukuk ve İnsan Hakları Direktörü
94- Halil Güneş
95- Rasoul Abdoullahi
96- Mahmut Aydın
97- Ali Duman
98- Kemal Öztürk – Anadolu Ajansı Genel Müdürü
99- Hasan Kılıç
100- Kemal Cesur
101- Hüseyin Adıgüzel
102- Hasan Hafızoğlu
103- Türker Saltabaş AK Parti Fatih Belediye Başkanlığı aday adayı
104- Abdulhamit Çelik Selam gazetesi eski dağıtım müdürü
105- Kenan Danışman
106- Hüseyin Dinçel
107- Mehmet Ali Tekin- Uğur Mumcu davası sanığı
108- Cafer Bendi Deryan
109- Kamil Sorgun
110- Talip Özçelik
111- Hakkı Selçuk Şanlı
112- Hasan Onat
113- Ramazan Ekici
114- Mikail Demir
115- Ali Raci Kenter
116- Yaser Yazıcıoğlu
117- Ahmet Şirin
118- Hüsnü Mahalli – Gazeteci
119- Kenan Akyol
120- Sevcan Aksu
121- Seyed Asghar Seyedtorabi
122- Hamid Nosrati (Nostar)
123- Habibullah Haydari
124- Nergiz Ad/Kod
125- Aydın Koral
126- Hürriyet Varol
127- Haydar Baş – Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı
128- Muhiddin Fuat Şengül
129- Serkan Güçlü
130- Hüseyin Cahit Cengiz
131- Fikriye Yiğit
132- Rıdvan Murat Altun
133- Furkan Torlak – Numan Kurtulmuş'un özel kalemi
134- Özgür Gök
135- Çetin Akyüz
136- Sefer Tayfun
137- Yusuf Tazegün
138- RAHİM Bazdar
139- Mehmet Öztürk
140- Mehmet Emin Üzümcü
141- Fatih Sabuncu
142- Mehmet Akif Ersoy - Gazeteci
143- ALİ Kıasat Far
144- Kamil Kayalı
145- Erol Dilaver
146- Hakan Çelik
147- Enes Günaydın
148- Yasir Dumlupınar - Avukat
149- Hossein Moghtaderi
150- Fehmi Bülent Yıldırım – İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı
151- Seyed Ali Ekber Mirvakili
152- Burhan Kavuncu – Yeryüzü Dergisi sahibi
153- Estergon Türk Kültür Merkezi (ANKARA)
154- Eren Erdem
155- Rahime Bazdar Selman
156- Yasin Çelikten
157- Halim Kurt
158- Musa Koca
159- Ali Akbar Waly
160- Abdullah Gökoğlan
161- Tarık Kaylan
162- Fatih Er – Gazeteci
163- Hüseyin Alagöz- Alevi dedesi
164- İraj Najafi
165- Naim Ata
166- Ziya Türkyılmaz
167- Nadir Ersoy
168- Mehdi Sasany Aghdam
169- Abdullah Oğuz Koca
170- Sadık Gökgöz – Yazar
171- Uğur Aktaş
172- Ozan Kemal Sarıalioğlu –Medyaşafak yayın yönetmeni
173- Mehti Birdal
174- Ali Mandi Nejat Mamaghanı
175- Yusuf Şanlı
176- Şükrü Polat
177- Saliha Ziya
178- Kaan Dilek
179- Taner Çetin
180- Faruk Solak
181- Veysel Ayhan
182- Erdal Celal Sumaytaoğlu – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı
183- Cem Bürüç
184)Zeynel Koç
185- Boran Kabadayı
186- Esmaiel Sabegni
187- İsmail Baki
188- Türkan Öztürk
189- Faruk Koca - İşadamı
190- Adem Çaylak
191- Fatih Okumuş
192- Adnan Boynukara –Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri
193- Hüseyin Tutar – Serhat Kalkınma Ajansı eski genel sekreteri
194- Akbar Fallah Nejad
195- Sıtkı Ayan -İşadamı
196- Feride Özmen
197- Hamza Şanlı
198- İslam Özkan – Gazeteci-Yazar
199- Levent Balkan
200- Türker Sargın
201- Ali Yeral
202- Nuray Erdem
203- Ahmet Kılıç
204- Taha Ahmet Alacacı
205- Hatice Tan (Alagöz)
206- Sümeyye Nur Torlak - Furkan Torlak'ın eşi
207- Fehim Taştekin - Gazeteci
208- Mustafa Yunus Polat
209- Walid Hasan Radwan
210- Hemdullah Bilgin
211- Mehmet Koca
212- Cihat Bağdat
213- Osman Balta
214- Naser Nurani
215- Fatma Yılmaz
216- Nihat İnanç
217- Ömer Ekşi - AA Genel Müdür Yardımcısı
218- Osman Sert- Dış İşleri Bakanlığı Basın Müşaviri
219- İzzet Şahin – İHH aktivisti
220- Hassan Haraji Ghotlou
221- Ayşe Özlem Cankurtaran
222- Seda Sarıkaya
223- Meryem Solyanık (Victoria Kod)
224- İbrahim Eren - Gazeteci
225- Nasuhi Güngör – TRT Haber Daire Başkanı
226- Hasan Özden
227- Serdar Karagöz – Gazeteci
228- Ali Ünal – Gazeteci
229- Eyüp Gökhan Özekin
230- Mustafa Varank – Başbakan danışmanı
231- Yahya Bostan – Gazeteci
232- Muhammet Burak Gültekin – AK Parti Genel Merkez Sosyal Medya Koordinatörü
233- Yaşar Çakmak
234- Sefer Turan – Başbakan danışmanı
235- Ali Sarıkaya - Dışişleri Bakanı Danışmanı
236- Muhittin Ataman
237- Muhammed Mehti Atam
238- Mehmet Dumlupınar
239- Z Şahıs
240- Zehra (X Bayan şahıs)
241- Gholamreza
242- X Şahıs

Ayrıca Bazı Kurumlar ile Vakıflar da listeye girdi. İşte o liste

1- Akabe Eğitim ve Kültür Vakfı
2- Ehlader (Ehlibeyt Alimler Derneği)
3- Bab-ı Ali (Ehlibeyt İlim vakfı)
4-Haliç Kongre Merkezi
5- El Mustafa Medresesi
6- Yedikule Sosyal Tesisleri
7- Kanal 14
8- Ankara Etlik Muhammediye Camisi
9- Estergon Türk Kültür Merkezi

Ferit ZENGİN-Deniz DERİN-Ali ŞAHİN-Barış SÖZAL-Fatih ULAŞ-Gül KİREKLO-Emir SOMER-Zafer HALATÇI