X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Demokrasi şenliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Demokrasi şenliği

  • Giriş Tarihi: 10.8.2014

Türkiye tarihinde bir ilke imza atarak Cumhurbaşkanı'nı doğrudan seçmek için bugün sandık başında. Yaklaşık 53 milyon seçmen demokratik hakkını kullanacak.

Türkiye Demokrasi şenliği yaşıyor. Türkiye tarihinde vatandaş ilk kez cumhurbaşkanını doğrudan seçmek için sandık başına gidiyor. Yaklaşık 52 milyon 894 bin 115 seçmenin 165 bin 108 sandıkta oy kullanacağı bugünkü seçimde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yarışacak. "Evet" mührünün basılacağı fotoğraflı oy pusulasında Erdoğan birinci, Demirtaş ikinci, İhsanoğlu ise üçüncü sırada yer alıyor.

#Sayfa#


Bugün 3 adaydan biri geçerli oyların yüzde 50'sinden 1 fazlasını alırsa, seçimin galibi olacak. Aksi halde ikinci tur oylama 24 Ağustos Pazar günü yapılacak. Seçimlerin ikinci tura kalması halinde o turda, bugün en çok oyu alacak olan 2 aday yarışacak. Seçmen bu durumda 24 Ağustos'ta iki adaydan birine oy verecek.

KİMLİĞİNİZİ UNUTMAYIN

YSK oy kullanımında dikkat edilmesi gereken konuları ise ayrıntılarıyla açıkladı. İşte o kurallardan kritik olanlar:
Yanınızda mutlaka geçerli bir kimlik kartı ve sandığınızı bulabilmeniz için seçmen bilgi kartınızın olması gerekiyor.

Üzerinde TC kimlik numaraları yazılı olmak şartıyla; nüfus cüzdanı, resmi dairelerden veya iktisadi devlet teşekküllerinden verilen size ait soğuk damgalı kimlik kartları (örneğin: TSK kimlik kartları, belediyede çalışıyorsanız soğuk damgalı kurum kartınız, resmi basın kartları, avukatlık kimlikleri), pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi de oy kullanabilmek için yeterli. Ancak kartların fotoğraflı olması şart.

#Sayfa#

Seçmen bilgi kartınız elinizde değilse de oy kullanabilirsiniz. TC kimlik numaranızın yazılı olduğu geçerli bir kimliğiniz yeterli.
Üzerinde TC kimlik numaranız olmayan bir kimliğiniz varsa, oy kullanabilmek için yanınızda mutlaka 'seçmen bilgi kartı' veya nüfus kayıt örneğiniz olmalı.
Nerede oy kullanacağınızı YSK'nın www.ysk.gov.tr adlı internet sitesinden ulaşabilirsiniz.
Adaylardan herhangi ikisine yakın iki dairenin ortasına vurursanız, pusulanın başka bir yerine de mühür basarsanız, karalama ya da işaret yaparsanız veya yırtarsınız, herhangi bir cisim koyarsanız, ayrıca oyunuzu kullandıktan sonra listeye imza atmazsanız oyunuz geçersiz sayılır.

Pusula ve zarfınız mühürlü değilse, oyunuz geçersiz sayılır.

#Sayfa#

Oy kullanma kabinine, cep telefonu, fotoğraf makinesi veya kamera ile girerseniz oyunuz geçersiz olur.
O kullanma süresinin bittiği 17.00'da hala kuyruktaysanız, sandık kurulu başkanının tespitiyle oy kullanabilirsiniz.