X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kara çarşaflıya CHP rozeti takmayı bu millet yemiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kara çarşaflıya CHP rozeti takmayı bu millet yemiyor

  • Giriş Tarihi: 12.8.2014

Tam 9 seçim oldu ve 9 seçimi AK Parti lideri Recep Tayyip Erdoğan kazanıyor. 3 genel, 3 yerel ve 2 referandum ile pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini AK Parti ve onun lideri Erdoğan kazandı. Erddoğan’ın sırrı sahici olması kadar çalışkan ve iletişim sistemlerini çok iyi kullanmasıdır.

12 partinin adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu CHP ve MHP'nin son seçimlerde aldığı toplam oyun bir hayli altında oy alabildiler. Ve halkın oyları ile ilk turda Erdoğan Çankaya köşküne çıktı.

Tam 9 seçimdir seçimi kazanan AK Parti ve onun liderinin başarı hikayesi dünyada da eşine pek rastlanır bir durum olmasa gerek. İletişimci ve Yeni Şafak Gazetesi yazarı Ali Saydam ile 10 Ağustos seçimlerini Erdoğan'ın başarı hikayesini konuştuk.


Recep Tayyip Erdoğan 9. Seçimi yine kazandı. Neden hep kazanıyor ?

Çünkü seçmenin ortak ruhi şekillenmesini ve taleplerini doğru okudu bunları ve onlara uygun politikalar geliştirdi, yıllarca da yaptı. Onun için kazandı seçimi.

Kimler kaybetti?

Bütün seçimleri kaybetmiş olanlar kaybetti. Yani CHP ve MHP kaybetti. CHP zaten 1950'den beri kaybediyor.

Sebebi ne?

Onlar bayağı ecnebi, yabancılar.

#Sayfa#

TÜRK TOPLUMUNA YABANCILAR

Nereye yabancılar?


Türk toplumunun ortak ruhi şekillenmesine yabancılar. Uzun zamandır normal demokratik yollarla iktidara gelme reflekslerini kaybetmişler. O yüzden de hedef kitlenin ne talep ettiğini okuyamıyorlar. Okuyamadıkları için politika geliştiremiyorlar ve aynı şeyleri tekrarlıyorlar ve aynı şeyleri tekrar ederek farklı sonuç elde etmek mümkün değil.

9 DEĞİL 19 SEÇİMDE DE KAZANIRLAR

Peki, Erdoğan 9. seçimini de kazandı. Bunun özel bir nedeni var mıdır ya da muhalefetin başarısızlığı bu başarıya sebep midir?


%100 çok doğru. Muhalefetin başarısızlığı bunda ciddi bir rol oynuyor. Bütün dünyada iktidar partileri yıpranırken biz de iktidar partileri yıpranmıyorsa eğer, onu yıpratamıyorlar demektir. Yani Erdoğan'ın şahsına yönelik stratejilerin bir işe yaramadığını görmemek onun ekmeğine yağ sürmek gibi oluyor. O yüzden o 9. değil, 19. seçimi de kazanır böyle bir karşı tarafta bu yaklaşım olduğu sürece. Mahalli seçimlere bakıldığı zaman artırdığı gözüküyor sekiz puan arttırmış. Referanduma bakıyorlar tabi Erdoğan'ı başarısız göstermek için. Oylarını sabit tutmak için iktidar partisinin çok büyük başarıdır. Dünyanın hiçbir yerinde bir iktidar partisi bu kadar az yıpranmaz. O yüzden bu kadar az hata farkı olmaz. Erdoğan ve Ak Parti ne kadar hata yaparlarsa yapsın bir şekilde bunun üstesinden geliyorlar ve halk nezdinde bu artı oluyor. İkinci faktör bu 9 seçimde kazanmalarının halkla ilişkiler ve reklam meselesini küçümsememekten geliyor, ciddiye almak ve profesyonel iletişimi iletmekten geliyor. Ötekilerin bütün açıklamalarına bakıyorsunuz aşağılıyorlar yani. Bu PR yapıyor, öteki reklam kokan hareketler, beriki bunlar halka ilişkiler numaraları diye aşağılıyorlar yani.

#Sayfa#

CHP VE MHP ÖĞRENMEYEN ORGANİZASYONLAR

Kemal Kılıçdaroğlu'nun 5. Devlet Bahçeli'nin 9. Seçim kaybetme listesi oluştu. On ay sonra önümüzde genel seçim var. Muhalefet bu kadroyla mı seçime gidecek sizce?


Bu soruyu aslında gitmeleri lazım gerekir şeklinde yanıtlatmak isterdim. Cumhuriyet Halk Partisi ve MHP tarafından gelen beyanatlar öğrenilen bir organizasyon olmadıklarını gösteriyor. Öğrenmeyen bir organizasyon olduklarını gösteriyor. Bu nedenle aynı kadrolarla seçimlere gidebilirler. İşte tatilcileri suçluyorlar. Çok başarılı buluyorlar Ekmel beyi. 2 ay içinde çok üstün bir başarı göstererek acayip diye. 14 partinin desteğiyle. Bu gerekçelerle hala dönüp işin temelinde yatan sebepleri araştırmadıkları için o zaman araştırmayanları herhangi bir sorumluluk almayacağına gerek olmayacağını düşüneceklerdir, öyle tahmin ediyorum.

#Sayfa#

İNSANLAR DUYGUSAL KARAR VERİYORLAR

Siz bir iletişimci olarak 12 yılda 9 seçim kazanan Erdoğan'ın seçmen ile kendi arasındaki formülün ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Özellikle kapitalizmin gelişmesiyle ve rekabet ortamının giderek agresif bir hale gelmesiyle birlikte insanların bir fikri, hizmeti ya da ürünü satın alma noktasında etkileyen temel faktörün halkın maddi nedenler değil manevi nedenler olduğu biliniyor. Yani duygusal olarak karar veriyor insanlar pek çok konuda. Duygusal olarak karar vermeye alışmış bir hedef kitle siyasi parti tercihine de duygusal olarak karar verir. Özetle duygusal bağdır. Özellikle kapitalizmin gelişmesi ve rekabetli ortamın giderek artması medya iletişim kanallarının artması fabrika çıkışı maddi alanların dışında bir alanda çünkü maddi alanlar herkesin yapması gereken alanlar onun dışındaki alanlarda başarılı bir iletişim kurabilmeyi gerekiyor. Çünkü insanlar duygularıyla karar veriyorlar. Onu da profesyonelce yönetebilen bir yapısı var Ak Parti'nin dolayısıyla Başbakanın. Bir de tabii küçümsemememiz gereken şahsi yetenekleri var Sayın Başbakanın.

#Sayfa#

KARA ÇARŞAFLIYA CHP ROZETİ TAKMAYI BU MİLLET YEMİYOR

Sahicilik ne kadar etkilidir?


Tabii ki çok etkilidir. Cumhuriyet Halk Partisi lideri çok denedi. Sadece Ekmel beyi getirerek demedi. Hatırlayın iki üç tane kara çarşaflı hanımefendiye rozet taktılar. Yani millet bunu sahici olmadığı zaman yemiyor. Burada problem şu. Ben de Batı kültürüyle yetişmiş bir insanım. Buna rağmen çok iyi anlıyorum Anglosakson etkisi altında kalıp dünyayı öyle anlamaya çalışanları. Onlar başka türlü bakamıyorlar. Tayyip Bey gibi bakmaları mümkün değil. Bu nedenle de bu duygusal mesaj ve yaklaşım sahiçilikle birleşince tabi ki çok etkili oluyor. Yani o kadar etkili ki kendisiyle ilgili çıkarılmak istenen şaibelere de geçersiz kılabiliyor ve gücünü azaltıyor. Yoksa 17 Aralık, 25 Aralık ataklarından sonra Tayyip beyin oyunu Ak Parti'nin oyunu hiç düşürmemiş olması bile. Ki bana sorarsanız başarıdır bu, artırmıştır. Netice şudur dünyada ilk turda bu tür başkanlık seçimlerinde ilk turda kazanan ben herhangi bir başkan hatırlamıyorum. Hepsi ikinci tura kalır, ilk turda kazanmak kolay değildir. Bunu başarı olarak görmemeye çalışmak yine deve kuşu gibi kafayı kuma gömmek gibidir bence.