X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER BND Başkanı Schindler Fidan'a bilgi verecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

BND Başkanı Schindler Fidan'a bilgi verecek

  • Giriş Tarihi: 19.8.2014

Dinleme skandalını Alman mevkidaşıyla Steinmeier'le görüşen Davutoğlu, "Hedef ülke haline getirilemeyiz" dedi. BND Başkanı Uhrlau'nun MİT Müsteşarı Fidan'a ayrıntılı bilgi vermesi konusunda uzlaşma sağlandı

Alman Federal Haberalma Servisi'nin (BND) Türkiye'yi 2009'dan bu yana dinlediğinin ortaya çıkması üzerine Berlin'den resmi bir açıklama bekleyen Ankara, açıklama gelmeyince harekete geçti. Almanya Dışişleri Bakanı Frank- Walter Steinmeier ile görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Türkiye'nin hedef ülke haline getirilmesi kabul edilemez" dedi. BND Başkanı Gerhard Schindler'in MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a konu hakkında bilgi vermesi noktasında uzlaşma sağlandı. Dinleme skandalıyla ilgili dün Dışişleri Bakanlığı'nda yoğun bir trafik yaşandı. Bakanlığa çağrılan Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl'e Türkiye'nin tepkisi sert bir şekilde iletilirken, izahat istendi. Pohl ile Müsteşar Vekili Erdoğan İşcan görüştü. Büyükelçiye "Bu müttefikliğe sığmaz. ABD sizi dinlediğinde nasıl tepki verdiyseniz, biz de aynı şiddetle tepki verebiliriz. İzahat bekliyoruz" denildi. Pohl, Ankara'nın mesajını Berlin'e ileteceğini söyledi.

CIA ŞEFİ BERLİN'DEN KOVULMUŞTU

Ankara'nın mesajı akıllara Temmuz 2014'te Almanya'nın aldığı bir kararı getirdi. ABD'nin Almanya'da casusluk faaliyeti yürüttüğü ortaya çıkınca, Alman hükümeti CIA'nın Berlin büro şefini istenmeyen adam ilan etmişti.

ORTAKLIĞIMIZ BOZULABİLİR!

Dışişleri Bakanlığı, Alman Büyükelçi'nin bakanlığa çağrılmasıyla ilgili yazılı açıklama da yaptı. Açıklamada, Alman istihbaratının Türkiye'yi dinlediği iddiaları konusunda "İddialarda en ufak bir doğruluk payı bulunması halinde, Almanya bakımından açıklanması gereken vahim bir durum bulunmaktadır. Dostlar ve müttefikler arasında karşılık güven ve saygının esas olması gereken bir ortamda bu tür uygulamalar hiçbir şekilde kabul edilemez" denildi. Dışişleri açıklamasında Almanya'ya, satır arası "ortaklığımız bozulabilir" mesajı da iletildi. İki ülke arasında tarihi derinliğe sahip dostluk ve "müttefiklik ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmayan" bu uygulamanın, uluslararası güvenliği ve istikrarı tehdit eden gerçek sınamalarla ortak mücadeleye zarar vereceğinin bilinmesi gerektiği vurgulandı. Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Alman basınında yer alan iddialar konusunda Almanya makamlarının resmi ve tatminkar bir açıklama sunması, iddialar doğru ise bu faaliyetlerin derhal sona erdirilmesi beklenmektedir."

DAVUTOĞLU İZAHAT İSTEDİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Artvin Belediyesi'ni ziyaretinde konuya ilişkin soruları yanıtlarken şunları söyledi: "Alman yetkililerden izahat bekliyoruz. Eğer bu iddialarda herhangi bir gerçeklik payı var ise de bu konularda bize en tutarlı izahat verilmesi zarureti vardır. Başbakanımızla da istişarede bulunduk." Davutoğlu, akşam da Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ile telefonla görüşerek Türkiye'nin tepkisini aktardı. Diplomatik kaynaklar görüşmenin olumlu geçtiğini belirtti.

FİDAN'A HER ŞEYİ ANLATACAK

Ankara ve Berlin, BND Başkanı Gerhard Schindler'in MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a konu hakkında bilgi vermesi noktasında uzlaştı. Schindler, en kısa zamanda biraraya geleceği Fidan'a detaylı bir bilgilendirme yapacak. Görüşmede Steinmeier'e Türkiye'nin dinlenmesinin dost ve müttefiklik anlayışına sığmayacağı mesajını ileten Davutoğlu'nun "Türkiye'nin hedef ülke haline getirilmesi kabul edilemez" dediği öğrenildi. Bu arada, dinleme skandalının yanı sıra bazı Alman yetkililerin "Türkiye dost değil, ondan dinledik" şeklindeki açıklamalarının da Ankara'da kızgınlık yarattığı belirtiliyor.


#Sayfa#

'ALMAN TOPLUMUNUN GAZINI ALIYORLAR'
Ankara'daki üst düzey kaynaklar, Almanya'nın Türkiye'nin uydu üzerinden yaptığı telefon görüşmelerini ve mail trafiğini takibe almış olabileceğini belirtiyor. Almanya'nın "Türkiye'yi de dinledik" çıkışı ise "ABD'nin Merkel'i dinlediği ortaya çıkınca Alman toplumunda hayal kırıklığı oluştu, bunu telafi etme, toplumun gazını alma arayışı" olarak değerlendiriliyor.

MERKEL: İSTİHBARATLA İLGİLİ BİLGİ VEREMEM
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Alman istihbarat servislerinin faaliyetleri hakkında yorum yapamayacağını ifade etti. Türkiye'nin gizlice dinlenmesiyle ilgili bilgi veremeyeceğini söyledi. Merkel, "Alman istihbaratının çalışmasıyla ilgili bilgi veremem. Gerekirse parlamentodaki denetim komisyonuna bilgi verilecektir" dedi. Merkel, ABD'nin Almanya'yı dinlemesine ilişkin "Dostlar birbirini dinlememeli" sözlerinin arkasında olduğunu da belirtti. Hükümet Sözcü Yardımcısı Christiane Wirtz ise dinleme skandalıyla ilgili haberlerin yorumlanabileceği yerin Federal Almanya Meclisi Gizli Servisler Kontrol Komisyonu olduğunu kaydetti. Wirt, hükümetin komisyonu geçtiğimiz temmuz ayında medyada yer alan dinleme olayıyla ilgili bilgilendirdiğini kaydetti. Sözcü konuyla ilgili yakında yeni bir açıklamanın da yapılacağını, bunun dışında şimdilik bir bilgi vermesinin söz konusu olmadığını sözlerine ekledi. "Türkiye dinlenmemesi gereken dost bir ülke değil mi?" sorusuna ise Wirtz "Türkiye ile yoğun bağlantılara sahibiz. Bunları sürekli canlı tutuyor ve birçok siyasi konuda Türkiye ile koordineli olarak hareket ediyoruz" yanıtını verdi.

'YEŞİLLER' ŞAŞIRTTI
Dinleme skandalıyla ilgili en şaşırtıcı yaklaşım Yeşiller Partisi'nin eski Başkanı Jürgen Trittin'den geldi. Trittin: "İstihbarat çalışması söz konusu olunca gereksiz hassasiyete kapılınmamalı. Almanya'nın güvenliği, Türkiye'nin Suriye ve Irak sınırında yaşanan gerginliklerden ötürü kaçınılmaz şekilde etkilenmektedir. Bilgi topladığı için bir gizli servisi suçlayamazsınız. Bu o kurumun görevidir" dedi.