X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Taşkent'te başlayan zorlu yolculuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Taşkent'te başlayan zorlu yolculuk

  • Giriş Tarihi: 22.8.2014

Yeni Başbakan Davutoğlu Konya'nın Taşkent kasabasında doğdu. Annesini 4 yaşındayken kaybetti. 2009'da Meclis dışından Dışişleri Bakanı olarak atandı. 2011'de ise Meclis'e girdi

Tayyip Erdoğan'ın Köşk'e seçilmesinin ardından hem Başbakanlık hem de AK Parti Genel Başkanlık koltuğuna oturacak isim belli oldu. 5 yıldır Dışişleri Bakanlığı'nı yürüten 55 yaşındaki hem hükümetin hem de AK Parti'nin yeni kaptanı olacak. Türkiye'nin 2 numaralı koltuğuna oturacak 'Hoca' lakaplı Ahmet Davutoğlu'nun Konya'nın Toroslar zirvesindeki Taşkent kasabasından başlayarak Başbakanlığa uzanan yolcuğunun öyküsü şöyle:
4 YAŞINDA ÖKSÜZ KALDI: Davutoğlu'nun çocukluk yılları zorlu geçti. Annesi Memnune Hanım'ı kaybettiğinde henüz 4 yaşındaydı. Konya'nın küçük bir Türkmen kasabası olan Taşkent'te nakliye işleri ve kunduracılıkla uğraşan babası Mehmet Bey, kısa sürede yeniden evlendi. Babasının tek oğlu olan Ahmet, üvey annesi Sefure hanımı çok sevdi. Ona hep "Anne" diye seslendi. Davutoğlu ilk kızına ise üvey annesinin ismini verdi.
ÇOCUKLUĞU İSTANBUL'DA GEÇTİ: Mehmet Bey, ilk eşinin ölümünün üzerinden bir yıl geçmeden ailesiyle İstanbul Fatih'e taşındı. İlk dört yılı Hacı Süleyman Bey İlkokulu'nda okuyan Davutoğlu, Bahçelievler'e taşınınca ilkokulu orada bitirdi.
YATILI OKUDU: Davutoğlu, 12 yaşında yatılı olarak İstanbul Erkek Lisesi'nde okumaya başladı. Başarılı bir lise eğitiminin ardından babasını kırmayarak Boğaziçi'nde önce İktisat bölümüne kaydoldu. Mutlu olamadı. İlaveten Siyaset Bilimi bölümüne girdi. Boğaziçi'nde iki bölümü bitiren ilk öğrenci unvanını aldı. Futbol ve güreş dışında bir sporla da ilgilenmedi.
ŞERİF MARDİN'İN ÖĞRENCİSİ: Üniversite sonrasında hiç tereddüt etmeden "bilim adamlığı" planına devam etti. Öğretim üyeleri ile arası iyiydi. En çok da Prof. Dr. Şerif Mardin sevdi onu. Tez hocası oldu. 1989 Kasım'ında iki teklif birden aldı. Teklifin biri Amerika'dan geliyordu diğeri Malezya'dan...
MALEZYA'YI TERCİH ETTİ: Amerika'ya gitmek cazip gelmiyordu. Batı kültürünü yeterince tanıdığına inanıyordu. Malezya üzerinde duruyordu. Bu arada Ahmet Davutoğlu 1984'te Jinekolog Sare Hanım ile dünyaevine girmiş, iki kızı olmuştu. Sare hanım, eşinin Malezya'ya gitme kararını da destekledi. Kızlarını da alıp 1990'ın ilk aylarında yola çıktılar. Kuala Lumpur'da, Çin mahallesinde bir ev tutup yerleştiler.
MALEZYA'DA DERS VERDİ: Uluslararası İslam Üniversitesi'nde 1993'te doçent oldu. 1995'te Türkiye'ye döndüğünde Marmara Üniversitesi'nde göreve başladı. 1999'da profesör olduktan sonra da Beykent Üniversitesi'ne geçti. En çok yankı uyandıran kitabını da bu üniversitedeyken yayınladı. "Stratejik Derinlik" bir yıl içinde 13 baskı yaptı.
'GÖLGE DIŞİŞLERİ BAKANI': Tayyip Erdoğan ile belediye başkanlığı öncesinde tanıştı. Devlet Bakanlığı sırasında ihtiyaç duyduğunda Gül'e yardımcı oldu. Davutoğlu 2002'de Başbakanlık Başdanışmanı olarak göreve başladı. Gül'ün Başbakanlığı Erdoğan'a devretmesinden sonra da görevine devam etti. Davutoğlu, o dönemde "Gölge Dışişleri Bakanı" gibi çalışmaya başladı.
DİPLOMASİ TRAFİĞİNİN ADAMI: 2007 seçimleri yaklaşırken milletvekili olmayı düşünmediği gibi ayrılmaya niyetlendi. Seçim sonrasında dosyalarını hazırlamaya da başladı. Ancak ayrılmasını ne Erdoğan uygun buldu ne de Gül. Erdoğan'ın özel uçağıyla çeşitli ülkelere giden, hükümet adına resmi temaslarda bulunan, Türkiye diplomasi tarihinde örneğine rastlanmayan bir "Başdanışman" haline geldi. 1 Mayıs 2009'da Meclis dışından bakan olarak atandı. 2011'de Meclis'e girdi.

#Sayfa#

Siyasetten destek mesajı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AK Parti Genel Başkan adayı gösterilen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile telefonda görüştü. Adaylığı dolayısıyla Davutoğlu'nu tebrik eden Cumhurbaşkanı Gül, başarı dileklerini iletti.
Başbakan Yardımcısı Emrulah İşler: 27'sinde genel kongremiz olacak. Kongrede inşallah delegelerimiz de gerekli teveccühü gösterdikten sonra Sayın Davutoğlu, genel başkanımız olacak. Ülkemize, hayırlı uğurlu olsun
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: AK Parti kadroları Türkiye'nin sorunlarıyla mücadele edecek, bu sorunları aşacak ve Türkiye'yi geldiği noktadan daha da ileriye götürecek güçtedir. Allah yar ve yardımcısı olsun.
İçişleri Bakanı Efkan Ala: Türkiye'de siyasi hareket olarak, yenilenerek yolumuza devam edeceğiz. Türkiye için bölgemiz için milletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.
AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Ben kendisiyle de sadece ata dostu olduğum için değil, bu görevi en iyi şekilde hak ettiği için ve davamıza verdiği hizmetlerden dolayı hak ettiği için şahsen çok mutlu oldum.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: Türkiye ilkleri yaşıyor. Düzenli, paylaşımcı bir anlayışla devam ediyor. (Kırgınlık) Böyle bir şey olmaz. Siyaseti az çok bilen insanlar o tür bir hareketin içinde olmaz.
Başbakan Erdoğan'ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan: Adayımız bütün teşkilatlarımızın takdiriyle belirlenmiş oldu. İnşallah delegelerimizi de tensip buyururlarsa yeni genel başkanımız belirlenmiş olacak. Bu büyük bir siyasi harekettir ve bu siyasi hareketin lideri de Erdoğan'dır.

#Sayfa#

Evin bakanı Sare Hanım

Türkiye'nin yeni first Lady'si olmaya hazırlanan , Ahmet Davutoğlu ile tıp fakültesi okurken tanıştı. Kadın doğum uzmanı olan Sare Davutoğlu eşiyle 30 yıl önce yüksek lisans yaparken evlendi. O dönem tıp fakültesindeki eğitimini sürdürmekteydi. Davutoğlu'nun Sefure, Meymune, Hacer Büke ve Mehmet adında dört çocuğu var. En büyük kızı Sefure, Yıldız Holding'in kurucusu Sabri Ülker'in 3. torunu Ahmet Özokur ile ortanca kızı Meymune ise İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Dursun Topçu'nun oğlu Talha Topçu ile evli. Bir çok yardım ve sosyal destek kampanyasında yer alan Sare Davutoğlu, kürtaj karşıtı platformlarda da yer aldı. İstanbul'da özel muayenehanesinde doktorluk yapmaya devam eden Sare Davutoğlu bir röportajında eşinden bahsederken "Evin her türlü bakanı Sare Hanım'dır. Ben evin sadece bakılanıyım" demişti.

#Sayfa#

'Tayyip Amca babamı işten at'

Ahmet Davutoğlu'nun 14 yaşında olan üçüncü çocuğu Hacer Büke Davutoğlu, 2009'da, Başbakan Erdoğan'a mektup yazarak, babasını işten atmasını istemişti. 9 yaşındayken kaleme aldığı mektupta, babasını görememekten yakınan Hacer, "Tayyip amca, babam işini iyi yapamıyor, onu işten atın lütfen" ifadelerini kullanmıştı. Financial Times gazetesine göre, Gazze ile ilgili Kahire ve Şam'da 8 gün süren görüşmelerden sonra Türkiye'ye dönen Davutoğlu, kızının eleştirisiyle karşılaştı. Hacer babasına "Her gün seyahat ediyorsun, seni göremiyoruz ama hala öldürülen çocuklar var. İşini yapmıyorsun" dedi.

#Sayfa#

'Erdoğan ile aynı vizyona sahip'

Ahmet Davutoğlu'nun adaylığı, dünya basınında geniş yer buldu. İngiliz yayın kurumu BBC, "Davutoğlu'nun Erdoğan ile aynı politika vizyonuna sahip olduğunu" kaydetti. Amerikan haber ajansı AP'nin haberinde, "Davutoğlu'nun gelecek yılki genel seçimlerde AK Parti'yi zafere götürecek yeteneğe sahip zeki bir politikacı olarak görüldüğü" bildirildi. Alman Bild gazetesinde "Davutoğlu'nun Türkiye'ye güçlü bir bölgesel ve küresel rol öngören vizyona sahip olduğu" vurgulandı. Avusturya'nın Kurier gazetesi, Davutoğlu'nun Türkiye'nin pasif dış politikasını değiştirdiğini belirtti. AA