X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Türkiye küllerinden doğuyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Türkiye küllerinden doğuyor'

12. Cumhurbaşkanı Erdoğan Anıtkabir Özel Defteri'ne şu ifadeleri yazarak 'hizmete devam' dedi: Halkın oylarıyla seçtiği cumhurbaşkanının göreve başladığı bugün, Türkiye'nin küllerinden doğduğu, yeni Türkiye'nin inşa sürecinin güç kazandığı gündür

Türkiye dün tarihi bir güne tanıklık etti. İlk kez halkın oyları ile seçilen 12'nci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görevi devraldı. Erdoğan'ın ilk durağıysa yemin töreni için milli iradenin kalbinin attığı TBMM oldu. Meclis Genel Kurulu tarihi oturumu için saat 14.00'te TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Çiçek, törenin akışı hakkında bilgi verdikten sonra Erdoğan'ı davet etti. Erdoğan Genel Kurul Salonu'rna Ayşenur Bahçekapılı'nın eşliğinde Başkanlık Divanı kürsüsünün arkasındaki kapıdan girdi. AK Partili milletvekilleri ve davetliler Erdoğan'ı ayakta alkışladı. MHP ve BDP'li milletvekilleri de ayağa kalktı. CHP'liler ise boykat ederek salondan ayrıldı. Çiçek, cumhurbaşkanı seçilmesine dair çerçeveli tutanağı Erdoğan'a "Milletimizin verdiği bu kararın, ülkemiz, milletimiz, devletimiz, demokrasimiz ve zatıalileriniz için hayırlı, uğurlu olmasını, Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum. Allah yardımcınız olsun" diyerek verdi. Bu sırada AK Parti sıralarında "amin" sesleri yükseldi. Kürsüye geçen Erdoğan yemin ederek görevine başladı. Erdoğan daha sonra Anıtkabir'e geçti.

'YENİ BİR ZAFER'
Mozoleye çelenk bırakılması ve saygı duruşunun ardından Erdoğan, Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Erdoğan, deftere Atatürk'e hitaben, 10 Kasım 1938'de ölümünün ardından cumhur ile başkanı arasına mesafeler girdiğini, anayasa değişikliğiyle cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesini sağladıklarını kaydederek "Bugün halkın doğrudan oylarıyla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı görevine başlarken aslında bir kez daha cumhur ve başkanının devlet ve milletin muhabbetle kucaklaşmasına vesile olduğuna inanıyorum" yazdı. Erdoğan yazısında şu ifadeleri kullandı: "Siz ve tüm silah arkadaşlarınız istiklal savaşının ardından istikbal mücadelesini başlatmış, Türkiye'ye muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için büyük gayret göstermiştiniz. Sizin başlattığınız bu mücadele, 10 Ağustos tarihinde cumhurbaşkanının da halk tarafından seçilmesiyle yeni bir zaferi tecrübe etmiş oldu. Halk oyuyla seçilmiş ilk cumhurbaşkanının göreve başladığı bugün, Türkiye'nin küllerinden doğduğu, yeni Türkiye'nin inşa ve imar sürecinin güç kazandığı bir gündür. Hiç kuşkunuz olmasın ki bugün, 23 Nisan 1920'de ilk adımlarını attığınız büyük Türkiye ruhunun, özünün, hayal ve ideallerinin dirildiği gündür. Türkiye bugün, kadim medeniyet kaynaklarıyla tekrar kucaklaşmış, özüyle ve ruhuyla tekrar buluşmuş, hakimiyeti milliyeye her zamankinden çok daha fazla güç kazandırmıştır. Vazifeye başlayışımın bu ilk gününde ülkemiz, vatanımız, devletimiz ve bayrağımız için en önemlisi de aziz milletimiz için her zamankinden daha çok çalışacağıma dair milletime söz veriyorum. Bu vesileyle tüm şehitlerimizi, şahsınızda tüm gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Ruhun şad olsun."

'Emanete sahip çıkacağım'

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk mesajını Çankaya Köşkü'nde devir teslim töreninde verdi. Erdoğan, "Milletin emanetine sımsıkı sarılacağım. Bugün kapanan eski Türkiye dönemidir" diye konuştu
12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü'nde yapılan törenle 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den görevi devraldı. Gül ve Erdoğan burada tören için kendilerini bekleyen konuklarına birer konuşma yaptı. Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak ilk mesajını burda verdi:

EMANETE SAHİP ÇIKACAĞIM:
Gerek 2007 anayasa değişikliğine yüzde 69 oy değişikliği evet diyen 10 Ağustos'ta şahsıma yüzde 52 oy veren milletimin emanetine son nefesime kadar sımsıkı sarılacağımı ve sahip çıkacağımı özellikle vurgulamak istiyorum.
DAVA ARKADAŞIM: Yine bugün 11. cumhurbaşkanına, değerli dava arkadaşıma, 7 yıldır başarıyla yürüttüğü bu kutlu vazifeden dolayı şahsım, ailem, ülkem ve milletim adına özellikle şükranlarımı sunuyorum. Çok uzun bir yürüyüşte yol arkadaşları olarak... 40 yılı mütecaviz bir süre... Kolay değil. Birlikte olmanın sorumluluğu içinde eserlerle bunu taçlandırmanın geldiği bir noktadır. Çok uzun bir yürüyüşte yol arkadaşları olarak sayın Abdullah Gül'ün tecrübe ve bilgi birikiminden istifade etmek isteriz.
ESKİ TÜRKİYE DÖNEMİ KAPANDI: Cumhurbaşkanın halk tarafından seçilmesi, teknik bir değişiklikten çok aslında bir dönemin kapatılması meselesidir. Bugün kapanan dönem eski Türkiye dönemidir. Kapıları ardına kadar açılan yeni dönem ise Cumhuriyetin yeni döneminde öz ve ruhu taşıyan yeni Türkiye büyük Türkiye dönemidir. Eski Türkiye'de çeteler vesayet vardı. Siyasetin üzerinde engeller tehditler vardı. Eski Türkiye'de istikrarsızlık, şüphe ve tereddüt vardı. Adım adım ve sabırla gerçekleştirdiğimiz her bir reformla bu sorunları geride bıraktık. Bugünden itibaren Türkiye eski tartışmalarla vakit kaybetmeden kamplaşma ve kutuplaşmaya izin vermeden Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıl dönümünde 2023 hedeflerine odaklanacaktır. AB üyeliğine yürüyüşü daha kararlı devam edecek. Demokratik reformlarda hız kesmeyecek. Başta çözüm süreci olmak üzere 77 milyonun birliği ve bütünlüğü daha güçlü sağlanacak. Türkiye'nin hiçbir ülkenin topraklarında, iç işlerinde asla gözü yoktur, planı projesi yoktur.
DIŞ POLİTİKADA DEĞİŞİM YOK: Adaletsizliğin ve zulmün karşısında durmayı dış politikamızın ana ekseni olarak görüyoruz. Filistin davamıza güçlü sahip çıkmamızın nedeni ölenlerin insan olmasıdır. Suriye meselesinde 1 milyon 200 bin insana kucak açmış olmamızın sebebi onların insan olmasıdır. Dış politikamız insan ve Vicdan odaklı daha aktif devam edecektir. 91 yıldır devam eden istikbal mücadelemiz asla kesintiye uğramayacaktır.

#Sayfa#

'Değerli kardeşim Erdoğan'

Gül'ün, veda konuşması duygusal anlara sahne oldu. Gül görevini devretmekten büyük şeref duyduğunu belirttiği Erdoğan ile 40 yılı aşan bir dava arkadaşlığı ve dostluğu olduğunu belirterek, "Son 14 yıl boyunca önce partimizi beraber kurduk. Gururla söylemeliyim ki bu 12 yıl cumhuriyet tarihinin en parlak dönemleri arasında yer aldı. Tarih, ekonomik, siyasi, sosyal reformlara imza attık. Demokrasinin derinleşmesine istikrarın sağlanmasını, refahın artmasını beraber yaptık. Değerli kardeşim Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Türkiye'nin bu yolda ilerleyeceğine inancım tam. Görevi devrederken müsterihim. Tıpkı 11 yıl önce başbakanlık görevimi devrettiğim gibi. Anne ve babama sağlık sıhhat diliyorum. Sonra eşime. Çok uzun süre çok yükümü çekti" dedi.

Köşk'te ilk yemek

Köşk bahçesindeki resepsiyonun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, devir teslim töreni için Türkiye'ye gelen aralarında Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ve KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun da bulunduğu 5'i devlet başkanı, 9'u cumhurbaşkanı, 8'i de başbakan seviyesindeki konukları onuruna Çankaya Köşkü'nde yemek verdi. Törene Yunanistan'ı temsilen katılan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos'un Cumhurbaşkanı Karalos Papulyas ve Başbakan Andonis Samaras'ın tebrik mesajları ile birlikte Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiades'in kaleme aldığı bir tebrik mesajını da yemekte Erdoğan'a ilettiği öğrenildi.

Erdoğan'ın YSK'ya yaptığı mal bildirimi

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adaylığı sırasında Yüksek Seçim Kurulu'na yaptığı mal bildirimi Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, taşınmaz mal bilgileri bölümünde değeri 10 bin TL olan Güneysu Dumankaya köyünde 1988'de aldığı 2 bin metrekare arazisi bulunuyor. Erdoğan, YSK'ya 23 Kasım 2012'de aldığı 2011 model Audi A8 marka bir arabası olduğunu bildirdi. Erdoğan'ın YSK'ya verdiği mal bildiriminde banka ve menkul değerlere ait bilgileri de yer aldı. 5 bankada toplam 4 milyon 404 bin 191 TL'si bulunan Erdoğan'ın 200 bin ABD Doları var. Bildirimin borçlu bölümünde Erdoğan'ın oğlu Ahmet Burak Erdoğan'ın babasına 500 bin TL borçlu olduğu bilgisi yer aldı.

'Sizi yordular ama sonu hayırlı oldu'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, devir teslim törenine katılan konuklar için Köşk bahçesinde resepsiyon verdi. Resepsiyonda gazetecilerle sohbet eden Erdoğan, Meclis'teki yemin töreni öncesi CHP'li Altay'ın TBMM Başkanı Çiçek'e Meclis İç Tüzük kitapçığını fırlatması ve ardından CHP'li vekillerin salonu terk etmesine ilişkin bir soruya "Bugün bununla ilgili bir değerlendirme yapmayayım" yanıtını verdi. Ancak Erdoğan daha sonra yanında bulunan Çiçek'e dönerek "Sizi biraz yordular ama sonu hayırlı oldu" dedi. Erdoğan, Başbakan vekili ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun yeni kabineyle bugün saat 11.30'da Çankaya Köşkü'nde olacağını söyledi. Resepsiyonda HDP Ağrı Belediyesi Eşbaşkanı Sırrı Sakık ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Ağrı'ya davet etti. Erdoğan, öncelikle 10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendisine en yüksek oy veren illerden başlayarak Türkiye'yi gezeceğini belirterek, "Ama söz Ağrı'ya da geleceğim" dedi. Adıyamanlı olduğunu söyleyen Sırrı Süreyya Önder'e ise Emine Erdoğan, "Türk müsünüz, Kürt müsünüz?" diye sordu. Önder de esprili bir dille "Afedersiniz Türküm ama bu sıralar tedavi görüyorum" dedi. Erdoğan yemin törenine gelen Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbantyan ile de ayaküstü bir süre sohbet etti.

#Sayfa#

Saat saat notlarla tarihi gün

13.45- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Subayevleri'ndeki konutundan forsu kapalı Cumhurbaşkanlığı makam aracıyla gitti. Komşuları apartmana, "Kızım Emine teyzenlere git de ki; Bunca yıl komşu olduk, müsaitseniz bir helallik için bizimkiler size gelecek" yazılı pankart astı.
13.45- AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu eşi Sare ve oğlu Mehmet ile birlikte TBMM'ye geldi.
13.55- Erdoğan, TBMM Çankaya kapısında Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı tarafından askeri törenle karşılandı. Erdoğan'a Cumhurbaşkanlığı yaveri eşlik etti.
14.00- Erdoğan, ilk kez devlet başkanları için açılan şeref kapısından giriş yaptı. Erdoğan'ı TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genel Kurul kapısında karşıladı.
14.05- Toplantı yeter sayısı bulundu, TBMM Genel Kurulu açıldı.
14.07-CHP'li vekiller, usul tartışması başlatmak istedi ancak bu talep kabul edilmeyince salonu terk etti.
14.10- TBMM Başkanı Çiçek, yemin töreni için Erdoğan'ı Genel Kurul'a davet etti.
14.11- Erdoğan, milletvekilleri tarafından ayakta alkışlandı ve mazbatasını Çiçek'ten aldı.
14.12- Erdoğan, TBMM kürsüsünde yemin etti. Genel Kurul salonunda bulunanlar ayakta alkışladı. Törene Gehnelkurmay Başkanı Necdet Özel ve kuvvet komutanları, Anayase MAhkemesi Başkanı Haşim Kılıç ile Yargıtay Başkanı Ali Alkan da katıldı,
14.14- İstiklal Marşı okundu. TBMM bahçesindeki bayrak direğine Cumhurbaşkanı forsunun da bulunduğu bayrak çekildi, makam otomobilindeki fors açıldı. Ordu karargâhlarında 101 pare top atıldı.
14.15- Erdoğan, salondan ayrıldı.
14.40- Çiçek ve AK Partili milletvekillerince tebrik edilen Erdoğan, tören kıtasını selamladıktan sonra Anıtkabir'e gitti.
14.50- Erdoğan, Anıtkabir'e geldi. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tören Kıtası ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu da görev yaptı.
15.05- Aslanlı Yol'dan yürüyen Erdoğan, Atatürk'ün huzuruna çıktı ve çelenk koydu.
15.10- Erdoğan, Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek, Anıtkabir özel defterine mesaj yazdı.
15.12- Erdoğan Başbakanlık Resmi Konutu'na geçti.
17.00- Erdoğan, Başbakanlık Konutu'ndan Çankaya Köşkü'ne geçti. 1 numaralı nizamiye kapısından giriş yapan Erdoğan'a, atlı süvariler eşlik etti.
17.10- 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, 12. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ı, makam otomobillerinin kapısında karşıladı. Gül'ün eşlik ettiği Erdoğan tören kıtasını"Merhaba asker, nasılsınız" diyerek selamladı. Erdoğan ve Gül ile eşleri, Çankaya Köşkü'nün şeref kapısına geldiler.
17.27- Erdoğan ve Gül eşleriyle birlikte salona girdiler.
17.30- Gül ve Erdoğan sırasıyla birer konuşma yaptı.
18.05- Erdoğan çifti Gül çiftini askeri törenle köşkten uğurladı. Gül, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'na "Allaha ısmarladık asker" diye veda etti.

Gül'e devlet nişanı

Erdoğan törenin ardından 11. Cumhurbaşkanı Gül'e devlet şeref madalyası ve Cumhurbaşkanlığı forsunu takdim etti. Erdoğan, şeref madalyasını Gül'ün yakasına takarken, madalyanın iğnesi bir süre açılmayınca Emine Erdoğan ve Hayrünnisa Gül arasında renkli diyaloglar yaşandı.