X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Paralelle mücadele çözümde irade
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Paralelle mücadele çözümde irade

  • Giriş Tarihi: 2.9.2014

62. Hükümet'in programını Meclis'te okuyan Davutoğlu siyasi hedefleri sıraladı: Çözüm sürecinde ısrar, yeni anayasa, ileri demokrasi, paralel yapı ile mücadele

Ahmet Davutoğlu, 62. Hükümetin programını Meclis'e sundu. 'Yeni atılım dönemi' olarak nitelendirilen 189 sayfadan oluşan hükümet programı Meclis Genel Kurulu'nda Başbakan Davutoğlu tarafından okundu. İşte yeni dönemde hükümet olarak ne yapacaklarını 5 ana başlık altında toplayan Davutoğlu'nun, açıkladığı program:

İLERİ DEMOKRASİ:
Yeni Türkiye'de kurumlar ve aktörler ancak milletten aldıkları yetki ve meşruiyet ölçüsünde siyasal güç sahibi olabilecektir. Geniş halk kitlelerini dar kadrolara karşı güçlü kılan ve tüm dünyada demokrasinin olmazsa olmazı kabul edilen sandığın onurunu korumaya devam edecek.

HERKESİ KUCAKLAYACAĞIZ:
Hedefimiz; etnik kimliği, mezhebi ve inancı ne olursa olsun herkesi kucaklayan, onları eşit vatandaşlık ile evrensel ilkeler ve değerler temelinde demokratik bir ortak yaşam bilincine ulaştıran bir anlayışın hayata geçirilmesidir.

ALEVİ VATANDAŞLARIN TALEPLERİ KARŞILANACAK:
Hükümetimiz, Alevi vatandaşlarımızın da inanç ve kültür temelli taleplerini karşılamayı hedeflemektedir. Hükümetimiz bu süreci Alevi vatandaşlarımızın kanaat önderleri ve temsilcileriyle koordine ederek yürütmeye devam edecektir.

AB ÜYELİĞİ:
Tam üyelik hedefi, AB kaynaklı gecikmelere ve engellere rağmen, bugün de aynı şekilde devam etmektedir. Hükümetimiz AB üyeliği konusunda kararlı ve istikrarlı politikasını sürdürecektir. Hedefimiz Cumhuriyetimizin 100. yıldönümünü AB üyeliği ile taçlandırmaktır.

YENİ ANAYASA:
Yeni Türkiye, toplumsal barışın ve dinamiklerin önünü açan, yüzü geleceğe dönük bir Anayasa'yı gerektirmektedir. Hükümetimiz de, sadece AK Parti'nin değil bütün siyasi partilerin ve sivil toplum unsurlarının beklentisi olan bu vaadi gerçekleştirmeyi ana hedeflerinden birisi olarak görmektedir.

#Sayfa#


'KIRMIZI ÇİZGİLER' ENGELLEYİCİ DEĞİL:
Kapsayıcı, kucaklayıcı, bütünleştirici, özgürleştirici sivil bir Anayasa için esasında önümüzde hiçbir engelin olmadığını görüyoruz. Bu çerçevede, milli iradeye rağmen üretilen "kırmızı çizgiler" anlayışının, Yeni Anayasa için engelleyici bir faktör olarak gösterilmesini kabul etmediğimizi belirtmek istiyoruz.

ÇÖZÜM SÜRECİ:
Bu kapsamda yeni yol haritasının hedeflerini; terörün bitmesi, silahsızlandırma, toplumsal hayata kazandırma ve demokratik siyasete katılımın önünü açmak şeklinde koyacağız. Çözüm süreci, bölünmenin değil birleşmenin, küçülmenin değil büyümenin, parçalanmanın değil bütünleşmenin ve kalıcı bir bölgesel güç olabilmenin yegane anahtarı konumundadır. Türkiye'nin kaderini değiştirecek bu kardeşlik projesine dört elle sarılmaya devam edeceğiz.

GÜVEN VEREN ADALET:
Yargının bağımsızlığı kadar tarafsızlığı da hayati öneme sahiptir. Yargı alanındaki temel sorunumuz, bazı yargı mensuplarının siyasi-ideolojik bir misyon üstlenmesi ve hakem olma vasfını yitirerek taraf haline gelmesidir. Yargının bağımsız ve tarafsız olması, yargı üzerinde kurulmak istenen vesayetlerin yok edilmesi hükümetimizin ana öncelikleri arasında yer alacaktır.

YENİ VESAYET ODAĞI PARALEL YAPI:
Yargı ve güvenlik bürokrasisini ve sivil toplumun çeşitli kesimlerini tesiri altına almaya çalışan yeni vesayet odağının siyaseti kendi hedefleri doğrultusunda dizayn etme çabalarıyla, bürokrasi içinde şeffaflığı yok eden gayretleriyle, milli güvenliği tehdit eden faaliyetleriyle ve artık eski dönemlerde kalması gereken vesayetçi anlayışıyla, milli iradeden aldığımız güçle, hukukun içinde kalarak mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu konuda kararlı ve dirayetli duracağımız konusunda hiç kimsenin şüphesi olmasın.

YENİ TÜRKİYE VİZYONU:
Yeni Türkiye vizyonumuzda açık, barışçıl ve diyaloğa dayalı bir dış politika öngörüyoruz. Dış politikamızın siyaset, ekonomi ve savunma veçheleriyle ana çıpasını oluşturan Avrupa ve Transatlantik kurumlarıyla ilişkilerin derinleştirilmesi önceliklerimizden biri olmaya devam edecek.

'DİK DURUŞUMUZ DEĞİŞMEYECEK'

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün ilk kez partisin grup toplantısında konuştu. Davutoğlu, konuşmasında vesayet odaklarına seslenerek paralel yapı mesajı verdi "Herkes şunu bilsin ki bundan sonra hangi zorlukla karşılaşırsak karşılaşalım bu dik duruşumuz değişmeyecek" dedi. "Sürecin sonunda beni bendenizi bu makama layık gördüler" diyen Davutoğlu şöyle devam etti: "Bu sorumluluğu beraber taşıyalım. Bu topluluk içine hiçbir kulis, fitne sokmayacağız. Dışarıda, aç kurtlar gibi pusuda bekleyenler daha çok bekler." Hükümete yönelik eleştirilerde bulunan Yargıtay Başkanı Ali Alkan'a yanıt veren Davutoğlu, "Yargının geçmişteki gibi siyasi otorite üzerinde demoklesin kılıcı gibi durmasına izin vermeyeceğiz" dedi. Cumhurbaşkanlığı yemin töreninde TBMM'de kitapçık fırlatan CHP'li Altay'a da tepki gösteren Davutoğlu "'Vay nasipsiz. Bizde kitap ve kalem kutsaldır" ifadelerini kullandı. Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeyeceğini açıklayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğluna da "Ben tıpış tıpış konuşacaksın demem ama göreceksiniz öyle ya da böyle konuşacak" dedi. Davutoğlu, çok çalışacaklarını belirtirken, AK partililere Dışişleri Bakanlığında verdiği talimatları hatırlattı: "Bana mazeretle gelmeyeceksiniz. 24 saat yetmiyorsa 25. saati bulacaksınız."

#Sayfa#


YEMİN SIRASINDA PANKART KAVGASI
TBMM Genel Kurulu'nda milletvekili olmayan kabine üyelerinden Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile İçişleri Bakanı Efkan Ala yemin etti. CHP'li Musa Çam, Kurtulmuş yemin ederken pankartlı protesto yaptı. Çam, Kurtulmuş'un, "Harun olmaya geldiler, Karun oldular" sözünü pankartla hatırlattı. Ak Partililer ise pankartı almaya çalışınca itiş kakış yaşandı.

ARINÇ, ÇÖZÜM SÜRECİNİN KOORDİNATÖRÜ
62'nci Hükümet dün, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında ilk Bakanlar Kurulu toplantısını yaptı. Çözüm sürecinin koordinasyonu Bülent Arınç'a verilirken, süreçle ilgili de önemli bir karar alındı. Oluşturulan sekretarya ile sürecin sorumluluğu tek kişi yerine diğer Başbakan Yardımcılarına da dağıtıldı. Bakanlar Kurulu'nda yapılan yeni görev dağılımı şöyle:

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU:
MGK Genel Sekreterliği, MİT, Diyanet İşleri Başkanlığı, TOKİ, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığı

BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ:
Hükümet Sözcülüğü, Danıştay'la ilişkiler, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanlığı, Milli Güvenlik Kurulu kararlarını, görüşlerinin değerlendirilmek üzere Bakanlar Kurulu'na sunulması, Bakanlar Kurulu'nda kabulü halinde, bu tavsiye kararlarının uygulanmasının koordinasyonu ve izlenmesi. İnsan hakları ile ilgili kurullar, insan hakları ile ilgili konularda koordinasyon, Kıbrıs ile ilgili koordinasyon işleri. Kurum ve kuruluşlar olarak da Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu.

BAŞBAKAN YARDIMCISI YALÇIN AKDOĞAN:
TBMM ile ilişkiler, kamu diplomasisi ile ilişkilerin yürütülmesi, bağlı kurum ve kuruluşlar, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, TRT Genel Müdürlüğü, Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile ilişkiler.

BAŞBAKAN YARDIMCISI NUMAN KURTULMUŞ:
Medeniyetler İttifakı Projesi'nin yürütülmesi, bağlı kurum ve kuruluşlar, Atatürk, Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, artık Bakanlar Kurulu'nun iki haftada bir değil, her hafta Pazartesi günü toplanacağını söyledi. Arınç, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in "yol haritasından haberimiz yok" sözleri için de "Bir kurumun diğerinin ne yaptığından habersiz olduğu doğruda değildir, mümkün de değildir" ifadelerini kullandı.