X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Operasyon Büyük Türkiye'nin ulaştığı seviyeyi gösteriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Operasyon Büyük Türkiye'nin ulaştığı seviyeyi gösteriyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IŞ İD tarafından alıkonulan 49 konsolosluk çalışanının "yerli operasyon" ile kurtarılmasının Büyük Türkiye'nin ulaştığı seviyeleri göstermesi bakımından da son derece önemli ve değerli olduğunu kaydetti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Irak'ta bir süredir alıkonulan Musul Başkonsolosu, ailesi ve konsolosluk görevlilerinin kurtarılmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Erdoğan, açıklamasında şunları kaydetti: "Önceden planlanmış, tüm detayları hesap edilmiş, tam bir gizlilik içinde bugün gece boyu devam ederek, sabaha karşı başarıyla tamamlanan bu operasyondan dolayı, Sayın Başbakan ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Milli İstihbarat Teşkilatımız, alıkonulma hadisesinin başlamasından bugüne kadar meseleyi çok hassas şekilde sabırla, özveriyle takip etmiş, nihayetinde başarılı bir kurtarma operasyonu yapmıştır. Müsteşarımızdan sahada operasyona katılan görevlilerimize kadar Milli İstihbarat Teşkilatımızın her bir mensubuna da şahsım, ülkem ve milletim adına teşekkür ediyor, bu büyük başarılarından dolayı kendilerini yürekten tebrik ediyorum."

AİLELERE BÜYÜK TEŞEKKÜR

En büyük teşekkürü, sabırla ve metanetle bekleyen konsolosluk görevlilerinin hak ettiğini vurgulayan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: "Hadisenin vuku bulmasından itibaren ne yazık ki ülkemiz içinde ve dışında hadiseyi istismar etmek, bu hassas süreci sabote etmek için çeşitli girişimler olmuş, özellikle bazı çevreler ve bazı medya kuruluşları tarafından son derece sorumsuz tavır sergilenmiştir. Buna rağmen, süreç boyunca sorumlu, soğukkanlı ve sağduyulu yayıncılık yaparak alıkonulan vatandaşlarımızın can güvenliğine hassasiyet gösteren tüm medya kuruluş ve çalışanlarına da teşekkür ediyorum. Operasyonun son derece başarılı biçimde yürütülmüş, vatandaşlarımızın Türkiye'ye intikal ettirilmiş olması, Büyük Türkiye'nin ulaştığı seviyeleri göstermesi bakımından da son derece önemlidir ve değerlidir. Rabbim, ülkemizi ve milletimizi bir daha böyle büyük imtihanlara düçar etmesin diye dua ediyorum... Milletimizin gözü aydın diyorum."

KONSOLOS VE EŞİNİ TELEFONLA ARADI
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Musul'da alıkonulan konsolosluk çalışanlarının Türkiye'ye getirilmesi sürecini başından itibaren yakından takip ettiği öğrenildi. Erdoğan'ın dün sabah erken saatlerde de kurtarılan Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz ve eşi Özay Yılmaz ile ayrı ayrı telefonla görüştüğü öğrenildi. Erdoğan,Yılmaz çiftine sürecin başarıyla neticelenmesinden duyduğu memnuniyeti ve "geçmiş olsun" dileklerini iletti.

PERSONELLE BUGÜN KÖŞK'TE GÖRÜŞECEK
Cumhurbaşkanı Erdoğan, IŞ İD tarafından Irak'ın Musul kentinde rehin alınmalarının ardından Türkiye'ye getirilen konsolosluk personeliyle bugün görüşecek. Erdoğan, konsolosluk personelini, saat 11.30'da Çankaya Köşkü'nde kabul edecek.

#Sayfa#


ERDOĞAN NEW YORK'A ÇANTASI DOLU GİDİYOR
Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'na katılmak için bugün New York'a gidiyor. Erdoğan'ın çantasında Ortadoğu sorunu ve Türkiye ile terörü yan yana getirmeye çalışan algı operasyonu var

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki moon tarafından özel olarak davet edildiği 69'uncu Genel Kurul'a katılmak üzere bugün ABD'nin New York şehrine gidecek. Erdoğan'ın çantasında Türkiye'nin teröre destek verdiği algısı oluşturmak için yapılan medya operasyonu, Suriye ve Irak meseleleri bulunuyor. Erdoğan başta ABD Başkanı Barack Obama olmak üzere çok sayıda dünya lideri ile bir araya gelecek. Muhataplarına Türkiye'nin terör tecrübesini aktaracak olan Erdoğan, Suriye krizinin başından beri yaptıkları uyarıları ve Türkiye'nin terör örgütleri ile ayrım yapmadan verdiği mücadeleyi bir kez daha dile getirecek. Erdoğan, ayrıca ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi François Ricciardone'nin, "Türkiye, IŞİD, El Nusra ve El Kaide'ye destek veriyor" açıklamalarını ABD'li muhataplarına soracak. Erdoğan görüşmelerinde özellikle İslamofobia ile ilgili endişelerini paylaşacak.

AÇILIŞ KONUŞMASI YAPACAK
Erdoğan salı günkü açılışın ardından "Eylem için Ekonomik Durum" oturumuna Etiyopya Başbakanı Hilemariam Desalegn ile eşbaşkanlık ederek açılış konuşmasını yapacak. Genel Kurul'a hitap edecek olan Erdoğan, Amerika Müslüman Topluluğu, Dünya Yahudi Kongresi Heyeti, Ermeni Kilisesi Doğu Yakası Başpiskoposu'nu kabul edecek, Council on Foreign Relations isimli düşünce kuruluşunda konuşma yapacak, ABD'li işadamlarıyla buluşacak.

DIŞİŞLERİ: MİT VE DİĞER KURUMLARA TEŞEKKÜRLER
Dışişleri Bakanlığı, rehinelerin kurtarılmasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada"Vatandaşlarımızın serbest bırakılmasında ve sağ salim yurda getirilmelerinde emeği geçen MİT Müsteşarlığımızı ve diğer kurumlarımızı en içten duygularla tebrik ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.Açıklamada, "Başkonsolosluğumuz mensupları ve aileleri başta olmak üzere tüm milletimizin gözü aydın olsun" denildi. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada da "Türk Silahlı Kuvvetleri olarak, salimen yurda dönen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, kendilerinin ve ailelerinin mutluluk ve sevinçlerini paylaşıyoruz" ifadelerine yer verildi. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ise "49 rehinenin kurtarılmasından dolayı çok rahatladım" dedi.

#Sayfa#

DÜNYA BASINI MANŞETTEN DUYURDU

Türk rehinelerin kurtarılmasını dünya basını "flaş haber" olarak duyurdu. Amerikan AP Ajansı Türkiye'nin karşılaştığı en ciddi rehine krizinden sorunsuz şekilde çıktığını aktardı. CNN International ise sitesinde manşetine taşıdığı haberde "3 ayı aşkın süredir Irak'ta IŞİD'in elinde rehin olan Türkler özgür" başlığını attı. El Cezire'deki haberde de "Irak'ta rehin alınan Türkler serbest" denildi ve rehinelerin çatışmaya girilmeden kurtarıldığı kaydedildi. Operasyon Avrupa basınında geniş yer buldu. Alman Die Welt gazetesi de haberinde "Rehin alma olayı Türk dış politikasını yoğun şekilde etkiledi" denilerek, "Türkiye'nin de rehinelerden dolayı IŞİD'e karşı yürütülen politikalarda geri durduğu" yorumu yapıldı. Vatikan Radyosu, rehinelerin özgürlüklerine kavuşmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. Avusturya basını ise kurtarmanın MİT'in "gizli kurtarma operasyonu" ile gerçekleştiği vurguland

YENİ MİT YASASI İLE İLK OPERASYON
Rehine operasyonu, yeni MİT Yasası'na göre yapılan ve kamuoyunun bildiği ilk operasyon oldu. 17 Nisan'da TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen MİT Yasası değişikliği, MİT'e yurt dışında da operasyon yetkisi verdi. MİT, bu yetki ile CIA, MI6, MOSSAD gibi yurt dışında da operasyon yapma yetkisini kavuştu. Yasa ile MİT'e istihbarat faaliyetlerinde görevlendirilenlerin kimliklerinin değiştirilebilmesi, telekomünikasyon kanallarıyla terörle mücadele, siber güvenlik, yalan makinesi kullanabilme yetkisi verilmişti.

TÜRKİYE HEP KURTARDI
Türkiye, diplomatik ve akılcı yaklaşım sayesinde binlerce kişiyi esaretten kurtardı. Suriye, Irak ve Lübnan'da Esad güçleri tarafından esir alınan Türk ve yabancı uyruklu kişilerin kurtarılması için yürütülen çabalar başarıyla sonuçlandı. Suriye'de esir tutulan 48 İran vatandaşı için devreye giren Türkiye, rehinelerin ailelerine kavuşmasını sağladı. 2 bin 130 Suriyeli'yi esaretten kurtardı. Suriye'ye belgesel çekimi için giden Adem Özköse ve Hamit Coşkun, 56 gün süren esaretin ardından yurda getirildi. Milliyet gazetesi muhabiri Bünyamin Aygün 40 gün esir kaldığı Suriye'den kurtarıldı. Suriye'de görev yapan yabancı gazeteciler de Türkiye'nin girişimleriyle ülkelerine dönebildi. Rehinelerin kurtarılması sosyal medyayı da salladı. Duygu dolu mesajlarla rehinelerin ailelerine kavuşmasını bekleyen vatandaşlar, sosyal medya üzerinden rehinelerin kurtarılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Twitter'da trendtopic olan başlıklar altında çok sayıda mesaj yazıldı. Twitter'da "49 rehine Türkiye'de başlığı açılarak" diplomatik zafer vurgusu yapıldı.