Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu: "Asya'da şok oldum"

Giriş Tarihi: 17.11.2014 14:38
Davutoğlu: Asya'da şok oldum

Filipinler'de resmi ziyaret sırasında konuşan Davutoğlu; ekonomi, tarih ve kültür konuları hakkında açıklamalarda bulundu.Açıklama sırasında Malezya'da hocalık yaptığı dönemle ilgili anısını da anlatan Davutoğlu, Malezya'daki kültürel mirastan çok etkilendiğini söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Filipinler'de Dışişleri Bakanlığı'nda konuştu. Davutoğlu, Malezya'dan hocalık yaptığı dönemde yaşadığı bir anıyı paylaşarak "Olumlu bir şok yaşadım çünkü ders verdiğim sınıfta bir çok etnik köken bulunuyordu" dedi.

"HOCALIĞIM DÖNEMİNDE ŞOK YAŞADIM"

Doğu Asya sadece dış ekonomi açısından değil, küresel anlamda da bir çekim merkezi. Asya'yı anlama açısından burada yaşıdığım 5 yıl çok önemliydi. Bu bölge çok kültürlülük açısından çok çok önemli. Bu bölgedeki akademisyenlik hayatım, buradaki gelişmeleri görme açısından çok önemli oldu. İlk Körfez savaşı sürecinde buradaki hocalığım döneminde siyaset tarihi dersiyle ilgili olumlu bir şok yaşadım. Çünkü ders verdiğim sınıfta bir çok etnik köken bulunuyordu.
Asyalı gençlere Çin medeniyetiyle başlayan ve İsa öncesi süreç, Budizm ve İslam medeniyetini bir araya getiren dersler oluşturdum. Tek taraftan bakılmaması gerektiğini vurguladım. Tarihi kültürel akımlar içerisinde anlatımlar gerçekleştirmeliyiz. Buradaki kültürel miras beni çok etkilemişti.

Kaynak: Yenişafak

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: "Asya'da şok oldum"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz