X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER "TMSF, Bank Asya’ya müdahalede çok geç kaldı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

"TMSF, Bank Asya’ya müdahalede çok geç kaldı"

  • Giriş Tarihi: 4.2.2015 23:04
"TMSF, Bank Asya’ya müdahalede çok geç kaldı"
TMSF, Bank Asya’ya müdahalede çok geç kaldı

TRT HABER ekranlarında Betül Soysal Bozdoğan’ın sunduğu Konuk Odası’nın bugünkü konuğu, Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Yusuf Kaplan oldu. Gündemi değerlendiren Kaplan, TMSF’nin Bank Asya’ya el koymasını ve Başkanlık Sistemi tartışmalarına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Yusuf Kaplan, Bank Asya'nın paralel yapının finans kaynağı olduğunu, TMSF'nin operasyonunun oldukça geç kalındığına dikkat çekti.

Başkanlık Sistemi'ne dair tartışmalara değinen Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Yusuf Kaplan,dikdatörlük ve tek adamlık kavramlarının, Erdoğan'ı bertaraf etmek için ve sistemin varlığını sürdürmek için kullanıldığını söyledi. Türkiye'nin yeniden tarih yazabilmesi için önemli fırsatların önümüzde olduğunu söyledi.

BANK ASYA İSTANBUL DUKALIĞI VE KÜRESEL AKTÖRLERLE İŞ BİRLİĞİ HALİNDEYDİ

Betül Soysal Bozdoğan (B.S.B.): Bank Asya son finansal verilere göre banka 2014 yılının üçüncü çeyreğinde üç yüz bir milyon lira net zarar etti. Haber kaynaklarına baktığımızda çoğu Bank Asya'yı Gülen cemaatinin finans kaynağı olarak niteliyor. Özellikle 17-25 Aralık darbe girişimi sonrası camianın itibar kaybı yaşadığını görüyoruz. Gelinen noktayı nasıl değerlendireceksiniz?

Yusuf Kaplan (Y.K.): Aslında bu geç kalmış bir operasyon. Türkiye'yi birçok açıdan sarsan bir oluşum var. Ve bu oluşumun özellikle finans kaynağını oluşturması açısından geç kalmış bir operasyon. Ve bu operasyonun gece yapılması da sanıyorum borsadaki değerleri korumak için yapıldı. Açıkçası şunu söyleyeyim ben Türkiye'de bu bankası yapılan operasyon üzerinden, paralel yapının finans kaynaklarını konuşabiliriz. Fakat bizim gündemimize almamız gereken şey, Türkiye'de bankacılık sisteminin doğası. Ben açıkçası Katılımın bankacılığının güçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye'de faizsiz bankacılık sistemine geçişin çok daha ses getirecek düzeyde olması gerekiyor. Türkiye'de finans sistemine sahip olan bir aktör var ve İstanbul dukalığı diyoruz. Bank Asya'da bir şekilde İstanbul dukalığıyla, küresel aktörlerle iş birliği halinde çalışıyordu. Tüsiad'dan bahsediyorum. 350 kişilik bir aile var Türkiye'nin kaderiyle oynuyor. Ekonomik dünyanın bir şekilde sarsılması gerekiyor. Bunu da meşru yollardan yapmak gerekiyor, gayrimeşru değil. Artık Tüsiad'ın başındaki kişi kalkıp Cumhurbaşkanına "muhatabım değilsin" diyor. Böyle bir şey olamaz. Türkiye'deki ekonomik iktidarın hala ülkedeki siyası iktidarın kontrolünde olmadığını söylemek istiyorum. Bank Asya'ya yapılan operasyon hem küresel ekonomik sistemle hem ülkedeki karmaşık ekonomik iktidarla bir şekilde ilişki halinde olan yapının dar gelmesidir. Hükümetin de ekonomik iktidarı bir şekilde kontrol altına almaya çalışması olarak yorumlanabilir. Özellikle ekonomik iktidar bu ülkede çocukların elinde değil, küçük bir azınlığın elinde, istediği gibi oynuyor eliyle. O yüzden merkez bankasındaki operasyon, bu tür şeyleri püskürtecektir ne diyelim çökertme girişimlerine, küresel sistemde de senkronize olmuş ekonomi var. Senkronizasyon çok tehlikeli bir şeydir. Şunu da söyleyeyim bu küresel entegrasyon ve dolayısıyla dünya ekonomilerinin senkrasyon edilmesi bütün ekonomilerin, kayıt alınması demek ülkelerin bağımsızlığının kontrol edilmesi demek.

#Sayfa#


"ERDOĞAN'SIZ BİR AK PARTİ DÜŞÜNÜLEMEZ"

BSB: Başkanlık sistemini konuşalım sizinle. Çok çarpıcı bir yazı yazmıştınız Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde, "Erdoğan Cumhurbaşkanı adayı olmasın köşke gitmesin" demiştiniz. O dönemde daha adaylar belli değildi. Bu durumda "Erdoğan'ın elini kolunu bağlarlar" demiştiniz. Bugüne geldiğimizde, Ak Partinin ikinci on yıllık dönemi, 2023 hedefleri, başkanlık sistemi ve Erdoğan'ın liderlik rolü, bu kavramlar üzerinden nasıl bir açılım yapacaksınız?

Y.K. : Burada birkaç şeyi çok güzel özetlediniz. Şimdi birincisi şu; bu maalesef Türkiye'de bir gerçek, bunun altını özellikle çizmek istiyorum. Tayyip Erdoğan olmadan Ak Partinin bir anlamı yok. Ak Parti'nin vizyonunu çizen, programını şekillendiren Tayyip Erdoğan. Nitekim bunu yapmaya çalıştılar ve bunu başardılar. Ben bu görüşümü sosyal medyada yazdı ve acayip tepkiler aldım. Tayyip Erdoğan'ın Çankaya'ya çıkması, bir şekilde oraya hapsedilmesi demek. Tayyip Erdoğan 2023'e kadar kendine bir proje çizdi ve bunun bir şekilde uygulanması gerekiyor. Benim düşündüğüm şey şu; Tayyip Erdoğan yirmi yıllık bir projeyle aslında bu işin başına geçti. Yirmi yıllık Tayyip Erdoğan Türkiyesi diyorum ben buna. İlk on yıllık Erdoğan Türkiyesi dalga kırma sürecidir, ikinci on yıllık süreç dalga kurma sürecidir. Dalga kırma süreci, çok büyük başarıyla tamamlandı. Nedir bu; Türkiye'nin ekonomisi büyütüldü, stratejik hedefleri büyütüldü, Anadolu coğrafyasına hapsolan ufku medeniyet coğrafyasına yayıldı. En son Afrika açılımı, yeniden Afrika'ya, özellikle stratejik dengeleri sarsacak şekilde Türkiye'nin girmiş olması, dalga kırma sürecinin başarılı olduğunu gösteriyor. İlk on yıllık dalga kırma projesi, ekonomik, kültürel, uluslararası jeopolitik atılımlarla küresel sistemin Türkiye'nin üzerinden oynamaya çalıştığı oyunları püskürttü. 1989'dan itibaren Küresel sistemin birinci hedefi Türkiye'dir. Irak'a yerleşmesi, Suriye'nin bir şekilde bizim kontrolümüzden çıkması İran'ın önünün açılması bir şekilde Türkiye'nin önünün tıkanması demek. Yani şöyle bir cümle kurabiliriz. İran hem Türkiye'nin güneyine yerleşti hem de bütün Arabistan yarım adasını kuşattı. Bu şii-sunni diye İslam dünyasının ikiye bölünmesini sağlayacak bir şey. Benim önerdiğim şey şu; İran'ın Mısır'ın ve Türkiye'nin kısa, orta, uzun süreli ittifak projeleri ile birlikte hareket etmeleri, bölgedeki aktörlerin orta ve uzun vadede bölgeden çekilmelerini sağlayacak.

#Sayfa#


ERDOĞAN'IN İLK ON YILI DALGA KIRMA SÜRECİDİR, İKİNCİ ON YILLIK SÜREÇ DALGA KURMA SÜRECİDİR

BSB: Huzur ve refahın yükselerek gelmesi için Ak Parti'nin ikinci dönemine ihtiyaç mı var?

Y.K: Tabi. Birinci dönemde bunun hazırlıkları yapıldı. Çok zor dönemlerden geçti Türkiye. İçeriden ve dışarıdan yapılan Türkiye çökertme operasyonlarına korunaklı bir duvar örüldü. Korunaklı bir duvar örüldü ve hepsi püskürtüldü. Gürcistan çöktü, mısır çökertildi, Pakistan paçavraya çevrildi ama Türkiye'ye bir şey yapılamadı.

BSB: İkinci on yıllık dönemden beklentiniz nedir? Tayyip Erdoğan olmadan ikinci on yıllık hedefler gerçekleştiremez mi?

Y.K. : Erdoğan olmadan bir on yıllık Türkiye için krizler dönemine yol açabilir. Erdoğan'ın şekillendirmediği bir Türkiye ilk önce Ak partinin küçülmesine yol açabilir. Projelerin çökmesine yol açabilir. Örneğin çözüm süreci çözülemezse, başarısız olur ise, ardından alevi meselesi var pusuda bekleyen. Biz bu sorunla başa çıkamayız. Alevi meselesi Türkiye'yi çözer. İlk on yıllık süreç niceliksel sıçramaydı bunun tamamlanması gerekiyor, ikinci on yıllık dönem ile. Bölgenin bizden sorulması gerekiyor, İngilizlerin, Fransızların, Amerikalıların burada işi yok.

BSB: Peki, bunlar emparyal hedefler midir? Diye soranlar olacaktır.

Y.K. : Bilebildiğimiz, kayıtlı İnsanlık tarihi, bizim bulunduğumuz coğrafyada yapıldı son 300 yıla kadar. Son 300 yılda tarih buradan yapılmıyor. Amerikalılar buradan çekilseler tarih yapamazlar. Bunu düşünemezler bile, çeksin gitsinler. Bunu açık ve net söylemek zorundayız. Bir şekilde Türkiye'nin bölgede etkinliğinin artmasıyla birlikte Türkiye dünyanın umudu haline gelir.

#Sayfa#


TAYYİP ERDOĞAN, YILMAYAN, YIKILMAYAN BİR ADAMDIR, BU DA BAZI KESİMLERİ RAHATSIZ ETTİ

BSB: Diktatörlük söylemleriyle ilgili nasıl bir argüman ile açıklama yapacaksınız?

Y.K. : Bunların hepsi hedef şaşırtma. Türkiye'deki bu imajın oluşturulması, küresel sistemin Türkiye'deki uzantılarının rahatsız olduğunu gösterir. Tayyip Erdoğan bir şekilde onları rahatsız etti, uykuları kaçtı. Dolayısıyla sistem varlığını sürdürebilmek için, Tayyip Erdoğan'ı devre dışı bırakmak istiyor. Çünkü Tayyip Erdoğan yılmayan yıkılmayan bir adamdır. Önümüzdeki on yıl içinde bölgenin en önemli gücü haline gelecek.

OSMANLI VİZYONU TEKRAR CANLANMALIDIR

BSB: Türkiye'yi nereye getirebilir böyle bir sistem?

Y.K. : Bizim kendimize gelmemizi sağlar. Sömürgeci bir eğitim sistemimiz var, Medya rejimi berbat, kültürel rejim berbat. Bizim kendimize gelmeye ihtiyacımız var, dünyanın bize ihtiyacı var. Osmanlı durduruldu, dünya tarihi durdu. Türkiye'nin yeniden tarih yapabilmesi için Osmanlı vizyonunu tekrar yüklenmesi gerekiyor. Adalete, hakkaniyet, barışa dayalı bir sistemin dünyanın gündemine getirmesi gerekiyor. Osmanlı anlaşılamamış ve o yüzden aşılamamıştır.