X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Adalet Bakanı'ndan Gülen açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Adalet Bakanı'ndan Gülen açıklaması

  • Giriş Tarihi: 20.2.2015 10:07
Adalet Bakanı'ndan Gülen açıklaması
Adalet Bakanı'ndan Gülen açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ABD'de yaşayan Fethullah Gülen hakkında kırmızı bülten çıkarılmasıyla ilgili, "Yakalama kararının Bakanlığa gelmesi üzerine neler yapılacağı konusunda ön hazırlığımız var. Ancak karar Bakanlığa intikal etmedi" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara Palas'ta Dışişleri Bakanlığının Reform Eylem Grubu (REG) İkinci Toplantısı öncesi gazetecilerin gündeme ilişkin sorusunu yanıtladı. Bir gazetecinin, 'Fethullah Gülen için kırmızı bülten yayımlandığı ve Adalet Bakanlığı'nın da işlemleri bitirmek üzere olduğu' yönündeki haberleri hatırlatması üzerine Bozdağ, İstanbul Sulh Ceza Hakimliği'nin, İstanbul Savcılığı'nın talebi üzerine Gülen hakkında yakalama kararı verdiğini anımsattı.

'TAKİP EDİLECEK USUL BELLİ'

Bu kararın bundan sonra takip edeceği usulün, Türkiye'nin yasalarında ve taraf olduğu anlaşmalarda belli olduğunu vurgulayan Bakan Bozdağ, şunları söyledi:

Adalet Bakanlığı'na gelecek, Bakanlık gerekli incelemeleri yaptıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı'na gönderiyoruz. Onlar da bunu Fransa Lyon'a gönderiyor. Bir değerlendirme yaptıktan sonra bunu üye 190 ülkeye gönderiyor. Bakanlığımızın bu yakalama kararının Bakanlığa gelmesi üzerine neler yapılacağı konusunda bir ön hazırlığı var ancak yakalama kararı intikal etmedi. Geldiği zaman gereği yapılacak.