X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Anneler çocuklarının damatlığını görecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Anneler çocuklarının damatlığını görecek'

  • Giriş Tarihi: 2.3.2015
'Anneler çocuklarının damatlığını görecek'
'Anneler çocuklarının damatlığını görecek'

kapsamında PKK'ya çağrısının yapılması, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan vatandaşları umutlandırdı. Vatandaşlar "Bu saatten sonra kimse barışın karşısında duramaz" diyor

Abdullah Öcalan'ın yle ilgili PKK'ya ları yönünde olağanüstü kongre çağrısı yapması Güneydoğu'da da geniş yankı buldu. Diyarbakır'da ev kadınından öğrencisine, esnafından, işçiemeklisine kadar herkesin çağrısı ortak oldu: "Ok yaydan çıktı. Bu saatten sonra hiç kimse barışın karşısında duramaz." Abdullah Öcalan'ın İmralı'ya giden HDP heyetine PKK'nın silah bırakması yönünde yaptığı olağanüstü kongre çağrısı bölgede heyecan yarattı. Sokaktaki vatandaşlar 30 yıldır açlığını çektikleri barışa bir adım daha yaklaşmanın heyecanını yaşadıklarını belirterek, "Emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyoruz" dediler. İşte sokaktaki vatandaşların tepkileri:

Metin Şanlı (Kasap): Allah bu işi tamamına erdirsin. Çok güzel bir gelecek bizi bekliyor. Bizler esnafız, huzur barış olursa ortam sakin olursa bizler iş yapabiliriz. Kazasız belasız bir şekilde sonuca doğru gidiyoruz. Diyarbakır sokaklarına renk geldi. Her şeyden önce annelerin yüreği yanmayacak. Anneler evlatlarına doyacak, onların damatlıklarını görecek. On binlerce insanımız, gençlerimiz gitti. Kardeş, kardeşi öldürdü.

Ramazan Günaçtı (Memur): İnşallah huzur geliyor. Barıştan yanayız. Bir an önce bu ateşe bir su dökülmesini istiyoruz. Artık yeter diyoruz.

Umut Veysel Başarı (Öğrenci): Barış sürecinden umutluyum. Kendi içimizdeki sorunlarla ilgili olumlu bir sürece girdiğimize inanıyorum. Son zamanlarda karşılıklı atılan büyük ve ciddi adımlar var. Bununla beraber barış ve huzur artık gelmelidir. Bu işin uzamasını istemiyoruz. Aksi halde inandırıcılıktan uzak kalır.

Hatice Tanrıkulu (Ev hanımı): "Beklentimiz herkesin huzurlu olması, kardeşçe yaşamasıdır. Başka bir beklentim yok. Çok gözyaşı döktük, çok acı çektik. Bu süreci bu noktaya getiren ve emeği geçen herkese bir kadın olarak, bir anne olarak teşekkür ediyorum.

Yavuz Ekrem Aydın (Kuyumcu): Hükümetimizin 2 yıldan beri tüm provokatif ve sabote etmeye yönelik girişimlere rağmen ısrarla yürüttüğü barış sürecinde gelinen nokta herkesi heyecanlandırdı. Artık ok yaydan fırlamıştır, gelinen bu noktada hiç kimse barışın karşısında duramaz.

KORUCULAR: BİZ ELİMİZDEN GELENİ YAPARIZ

Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Koordinatörü Ata Altın, yaptığı yazılı açıklamada, silahsızlanma ile demokratik siyaset zemininde sorunların çözüme kavuşacağı açıklamalarının, korucular tarafından memnuniyetle karşılandığını vurguladı. Koordinatör Ata Altın "Hükümet ve HDP heyeti nezdinde yapılan açıklamaları son derece önemsiyoruz ve bu sorunun demokratik zeminde çözüme kavuşması için elimizden geleni fazlasıyla yapacağız" değerlendirmesinde bulundu.

#Sayfa#

'LAFTA KALMASIN'

İktidar kanadından gelen değerlendirmelerde "Umut büyüdü. Sözde kalmasın. Uygulamalarını sokakta, arazide görmememiz lazım" vurgusu öne çıktı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: Söylemden öte eylem önemli. Eylemde de artık silahın mutlaka bırakılması, terörün bitmesi, sokaklara huzur ve güvenin gelmesi, bölge insanının yarınlarına ait hedeflerini koyabilmesi, yatırımcının o bölgenin güvenli bir bölge olduğuna kanaatinin oluşması lazım. Samimiyet, kardeşlik, gayret bu işi çözecektir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik: Vatandaş artık silahtan yana değil. Vatandaş kalkınmadan, birlikten, aştan, kalkınmadan yana. O halde dağdakiler, ovadan yükselen bu seslere duyarlı olmak durumundadırlar.

AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve Gaziantep Milletvekili Hüseyin Çelik: Temenni ederim ki bu sözde kalmaz, lafta kalmaz, hayata geçer. Bunun uygulamalarını görmeden, bunun sokağa, bunun araziye yansımasını görmeden şu anda çok fazla bir şey söylemek istemem. O beklenti içerisindeyiz.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu: Hep birlikte yeni bir evreye geçtik. Silahlara vedayla Türkiye'de demokrasisi yükselecek.

AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek: Diyarbakır'da halkın içinde dolaştığımızda silahların sonsuza kadar susmasıyla ilgili yapılan açıklamalardan memnun olduklarını, umutlarının çok daha büyüdüğünü ve gözlerindeki sevinci gördük.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nureddin Nebati: 2 yıldır çatışmazlık süreci artık çok önemli bir noktaya geldi. Bundan sonraki nokta, bu çatışmazlık süreci içinde silahlı unsurların dışarıya çıkarılması, çatışmazlık sürecine resmi boyut kazandırılması açısından çok önemli.

AÇIKLAMA DÜNYA BASININDA

Tarihi bir dönemeç
Wall Street Journal (ABD): Türkiye'nin Kürt isyanına son verme çabaları, Kürt lideri örgütünü, silahsızlanmaya ve kalıcı barışı sağlamak için siyasete yönelmeye çağırması üzerine cumartesi günü tarihi bir dönemece girdi.

Financial Times (İngiltere): Türk hükümeti ve Kürt siyasiler, 40 bin insanın hayatına mal olan kanlı ihtilaflarına ilişkin barış müzakerelerini canlandırmak amacıyla cumartesi günü el ele verdi.

BBC (İngiltere): Hapisteki Kürt lider Abdullah Öcalan 30 yıllık silahlı mücadeleye son verme çağrısında bulundu. Öcalan'ın çağrısı haziran ayındaki genel seçimden önce kritik bir dönemde geldi.

Süddeutsche Zeitung (Almanya): Çağrıyla "stratejik ve tarihi bir karar" alınarak silahlı mücadele yerine demokratik siyasete geçilmesi istendi. 30 yıldan beri Kürt isyancılar ile Türk hükümeti arasındaki çatışma sona erebilir.