X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER AK Parti'den 127 milletvekili tekrar aday - İşte AK Parti adayları!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

AK Parti'den 127 milletvekili tekrar aday - İşte AK Parti adayları!

  • Giriş Tarihi: 7.4.2015 21:09 Güncelleme Tarihi: 7.4.2015 22:04
AK Parti'den 127 milletvekili tekrar aday - İşte AK Parti adayları!
AK Parti'den 127 milletvekili tekrar aday - İşte AK Parti adayları!

AK Parti'nin YSK'ya sunduğu milletvekili aday listesine göre, 127 milletvekili tekrar aday gösterilirken, 185 milletvekili liste dışı kaldı.

AK Parti'nin YSK'ya sunduğu milletvekili aday listesine göre, 127milletvekili tekrar aday gösterilirken, 185 milletvekili liste dışı kaldı.

AK Parti'nin 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimi için YSK'ya sunduğu kesin olmayan aday listesine göre Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AB Bakanı Volkan Bozkır, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç aday gösterildikleri seçim çevrelerinde birinci sırada listede yer aldılar.

AK Parti adayları!

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ile Grup başkanvekilleri Ahmet Aydın, Belma Satır, Naci Bostancı ve Mahir Ünal da aday gösterildi.

AK Parti listesinde yer alan diğer milletvekilleri şunlar:

Necdet Ünüvar, Şükrü Erdinç (Adana), Salih Fırat (Adıyaman), Halil Ürün (Afyonkarahisar), İlknur İnceöz (Aksaray), Tülay Selamoğlu, Fatih Şahin (Ankara 1. Bölge), Emrullah İşler, Ahmet İyimaya (Ankara 2. Bölge), Gökçen Özdoğan Enç (Antalya), Orhan Atalay (Ardahan), İsrafil Kışla (Artvin), Ali Aydınlıoğlu (Balıkesir), Yılmaz Tunç (Bartın), Ziver Özdemir (Batman), Bünyamin Özbek (Bayburt), Vedat Demiröz (Bitlis), Ali Ercoşkun, Fehmi Küpçü (Bolu), Hüseyin Şahin, İsmet Su, Hakan Çavuşoğlu, Önder Matlı (Bursa), Bülent Turan, İsmail Kaşdemir (Çanakkale), Hüseyin Filiz (Çankırı), Salim Uslu, Cahit Bağcı (Çorum), Mehmet Yüksel, Bilal Uçar, Nurcan Dalbudak (Denizli), Oya Eronat (Diyarbakır), Fevai Arslan (Düzce), Şuay Alpay (Elazığ), Adnan Yılmaz (Erzurum), Salih Koca (Eskişehir), Şamil Tayyar, Canan Candemir Çelik, Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan, Ali Şahin (Gaziantep), Adem Tatlı, Mehmet Geldi (Giresun), Kemalettin Aydın, Feramuz Üstün (Gümüşhane), Adem Yeşildal, Orhan Karasayar, Hacı Bayram Türkoğlu (Hatay), Süreyya Sadi Bilgiç, Recep Özel (Isparta), Erol Kaya, Ahmet Berat Çonkar, İsmet Uçma, Metin Külünk, Alev Dedegil, Osman Boyraz (İstanbul 1. Bölge), Ekrem Erdem, Şirin Ünal, Hüseyin Bürge, Sevim Savaşer, Oktay Saral, Ahmet Baha Öğütken (İstanbul 2. Bölge), Mustafa Şentop, Feyzullah Kıyıklık, Mehmet Muş, Doğan Kubat, Tülay Kaynarca, Harun Karaca, Mehmet Metiner (İstanbul 3. Bölge), Nesrin Ulema, Hamza Dağ (İzmir 2. Bölge), Sevde Beyazıt Kaçar (Kahramanmaraş), Osman Kahveci (Karabük), Gökhan Gülşen (Kastamonu), Yaşar Karayel, İsmail Tamer (Kayseri), Oğuz Kağan Köksal, Ramazan Can (Kırıkkale), Ahmet Salih Dal (Kilis), Zeki Aygün, İlyas Şeker (Kocaeli), Mustafa Baloğlu (Konya), Vural Kavuncu (Kütahya), Öznur Çalık, Mustafa Şahin (Malatya), Recai Berber, Uğur Aydemir, Selçuk Özdağ (Manisa), Gönül Bekin Şahkulubey (Mardin), Murat Göktürk, Ebubekir Gizligider (Nevşehir), Alparslan Kavaklıoğlu (Niğde), İhsan Şener (Ordu), Suat Önal (Osmaniye), Osman Aşkın Bak, Hasan Karal (Rize), Ali İhsan Yavuz (Sakarya), Hilmi Bilgin (Sivas), Nurettin Nebati Kasım Gülpınar, Mahmut Kaçar, Seyit Eyyüpoğlu (Şanlıurfa), Mehmet Altay (Uşak), Burhan Kayatürk (Van), Ertuğrul Soysal, Yusuf Başer (Yozgat), Özcan Ulupınar (Zonguldak).

Eski bakanlardan Edip Safter Gaydalı Bitlis'ten, Mehmet Salim Ensarioğlu Diyarbakır'dan, eski milletvekilleri Mehmet Emin Ekmen Batman'dan, Feyzi Berdibek Bingöl'den, Haşim Haşimi, Abdurrahman Kurt, Ali İhsan Merdanoğlu Diyarbakır'dan, Nükhet Hotar İzmir'den, Veysi Kaynak Kahramanmaraş'tan, Yusuf Beyribey Kars'tan, Hacı Turan Kırşehir'den, Abdülkadir Akgül Yozgat'tan aday oldular.

3 DÖNEMİ DOLAN MİLLETVEKİLLERİ


AK Parti'de üst üste 3 dönemdir milletvekilliği yapan 68 isim parti tüzüğündeki kural gereği listede yer almadı.


Bu isimler şöyle:

Ömer Çelik, Necati Çetinkaya, Sait Açba, Ruhi Açıkgöz, Ali Rıza Alaboyun, Ali Babacan, Cemil Çiçek, Reha Denemeç, Cevdet Erdöl, Bülent Gedikli, Haluk İpek, Salih Kapusuz, Mevlüt Çavuşoğlu, Vecdi Gönül, Edip Uğur, Vahit Kiler, Bayram Özçelik, Bülent Arınç, Mehmet Daniş, Murat Yıldırım, Mehdi Eker, Recep Akdağ, Hüseyin Çelik, Mehmet Sarı, Nurettin Canikli, Sadullah Ergin, Abdülkadir Aksu, Mustafa Ataş, Egemen Bağış, Nimet Baş, Halide İncekara, Ünal Kacır, Burhan Kuzu, Mehmet Tekelioğlu, Binali Yıldırım, Nevzat Pakdil, Mehmet Ali Şahin, Mevlüt Akgün, Hakkı Köylü, Mustafa Elitaş, Sadık Yakut, Taner Yıldız, Beşir Atalay, Muzaffer Baştopçu, Nihat Ergün, Kerim Özkul, Harun Tüfekçi, Soner Aksoy, Hasan Fehmi Kinay, Hüseyin Tanrıverdi, Durdu Mehmet Kastal, Nusret Bayraktar, Hayati Yazıcı, Hasan Ali Çelik, Şaban Dişli, Suat Kılıç, Ayhan Sefer Üstün, Celal Yılmaz Demir, Mustafa Demir, Ahmet Yeni, Afif Demirkıran, Yahya Akman, Faruk Çelik, Tevfik Ziyaeddin Akbulut, Şükrü Ayalan, Faruk Nafiz Özak, Bekir Bozdağ, Köksal Toptan.


AKİL İNSANLAR, AK PARTİ'DEN ADAY


AK Parti, milletvekili aday listelerinde, Çözüm Süreci'nde aktif rol üstlenen Akil İnsanlar Heyetinden pek çok isme yer verdi.



AK Parti aday listesinde yer alan "Akil İnsanlar Heyeti'' üyeleri şöyle:

Ahmet Gündoğdu, Ankara 1. Bölge 2. sıradan,

Fazıl Hüsnü Erdem, Diyarbakır 5. sıradan,

Abdurrahman Kurt, Diyarbakır 6. sıradan,

Yılmaz Ensaroğlu, Ağrı 2. sıradan,

Fatma Benli, İstanbul 2. Bölge 8. sıradan,

Mehmet Emin Ekmen, Batman 2. sıradan,

Hüseyin Yayman, İstanbul 1. Bölge 14. sıradan,

Muhsin Kızılkaya, Mersin 3. sıradan,

Vedat Bilgin, Ankara 2. Bölge 4. sıradan aday gösterildi.

BAZI BAKANLARIN SEÇİM BÖLGELERİ DEĞİŞTİ


AK Parti'nin Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) sunduğu milletvekili aday listelerinde, kabine üyeleri, bakan yardımcıları, gazeteciler ve farklı meslek gruplarından isimler yer aldı.

AK Parti'nin aday listesine göre, bazı bakanların seçim bölgeleri değişti. Batman Milletvekili Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Gaziantep'ten, Edirne Milletvekili Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Bursa'dan, Afyonkarahisar Milletvekili Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu İzmir 1. Bölge'den, Bingöl Milletvekili Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Diyarbakır'dan AK Parti milletvekili adayı gösterildi.

Karaman Milletvekili, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan Antalya listesinde yer alırken, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş AK Parti'de ilk kez Ordu'dan milletvekili adayı oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ali Özkaya Afyonkarahisar'dan, yakın çalışma arkadaşları Aydın Ünal Ankara 2. Bölge, Ali İhsan Arslan (Mücahit Arslan) Ankara 1. Bölge'den milletvekili adayı gösterildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yakın çalışma arkadaşlarından Ali Sarıkaya İstanbul 2. Bölge, Emine Nur Günay Eskişehir, Taha Özhan Malatya, Ertan Aydın Ankara 1. Bölge, Vedat Bilgin Ankara 2. Bölge, Celil Göçer Tokat'tan milletvekili listesinde yer aldı.

BAKAN YARDIMCILARI


Eski Adalet Bakan Yardımcısı Veysi Kaynak Kahramanmaraş 3. sıra, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez Konya 9. sıra, eski Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta Trabzon 2. sıradan milletvekili aday listelerinde yer buldu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu Trabzon 1. sıra, eski bakan Edip Safter Gaydalı ise Bitlis 2. sıradan listeye girdi.

AK Parti'de 17 gazeteci milletvekili adayı gösterildi

AK Parti'nin, YSK'ya sunduğu milletvekili aday listesinde gazeteciler de yer aldı. Buna göre, gazeteci yazar Aydın Ünal, Ankara 2. Bölge 5. sırada, Nuri Elibol, Ankara 2. Bölge 10. sıradaaday gösterildi.

Mustafa Canbey, Balıkesir 8. sırada gösterilirken, Nihat Nasır ise Bursa'dan 12. sırada milletvekili adayı olarak yer aldı.

İstanbul'dan aday gösterilen gazeteciler ise şöyle sıralandı:

"İsmet Uçma, 1. Bölge 7. sıra, Hüseyin Yayman, 1. Bölge 14. sıra, Markar Eseyan, 2. Bölge 12. sıra, Ahmet Hamdi Çamlı, 2. Bölge 16. sıra, Hüseyin Hüsnü Kılıç, 2. Bölge 17. sıra, Tülay Kaynarca, 3. Bölge 6. sıra, Mehmet Metiner, 3. Bölge 12. sıra, Mahmut Övür, 3. Bölge 14. sıra, Hatice Kübra Öztürk, 3. Bölge 25. sıra."

Hüseyin Kocabıyık, İzmir 1. Bölge 4. sıradan aday gösterilirken, Yahya Coşkun Kocaeli'de 11. sırada, Muhsin Kızılkaya Mersin'de 3. sırada yer aldı.

SENDİKALAR


Eski Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu AK Parti'nin Ankara 1. Bölge 2'nci, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Jülide Sarıeroğlu da 4'üncü sıradan milletvekili adayı oldu. Hak-İş'in eski Genel Başkanı Salim Uslu da Çorum'dan milletvekilliğine tekrar aday gösterildi.


YAZICIOĞLU'NUN YEĞENİ DE LİSTEDE


Gazeteci Markar Eseyan İstanbul 2. Bölge 12. sıra, merhum BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun yeğeni ve damadı Mustafa Afşın Yazıcıoğlu İstanbul 3. Bölge 11. sıra, Türk kökenli Alman politikacı, eski Avrupa Parlamentosu üyesi Ozan Ceyhun İzmir 1. Bölge 5. sıra, AK Parti MKYK üyesi Osman Can İstanbul 1. Bölge 5. sıradan, sanatçı Uğur Işılak İstanbul 3. bölge 9. sıradan aday oldu.

Mavi Marmara gemisinde hayatını kaybeden Furkan Doğan'ın Kayseri Erciyes Üniversitesinde öğretim görevlisi olan babası Ahmet Doğan Kayseri'de 2. sıradan, gemide katılımcı olarak bulunan Eyüp Gökhan Özekin de Uşak'ta 2. sıradan aday gösterildi.

"Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı" listesinde yer alan avukat Fatma Benli, AK Parti'den milletvekili adayı oldu.

28 Şubat Sürecinde başörtüsü yasağı nedeniyle Marmara Üniversitesi'ndeki eğitimini yarıda kesmek zorunda kalan Benli, AK Parti listesinde yer aldı.