X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Başbakan Davutoğlu ile Bahçeli görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Başbakan Davutoğlu ile Bahçeli görüştü

  • Giriş Tarihi: 17.8.2015 09:41 Güncelleme Tarihi: 17.8.2015 17:13
Başbakan Davutoğlu ile Bahçeli görüştü
Başbakan Davutoğlu ile Bahçeli görüştü

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümet kurma çalışmaları kapsamında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya geldi. Görüşme, Bahçeli'nin Meclis'teki makamında basına kapalı gerçekleşti. İki lider Meclis'de 2 saat 30 dakika görüştü.

Canlı yayın

Başbakan Ahmet Davutoğlu görüşmeye ilişkin açıklamayı 17:30'da AK Parti Genel Merkezi'nde yapacak. Sonrasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de açıklama yapacağı öğrenildi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümet kurma çalışmaları kapsamında bugün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 9 Temmuz'da 63. Hükümeti kurma görevi verilen Davutoğlu, bu görevi devraldıktan sonra sırasıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile görüştü.


Bu görüşmelerde, Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu, koalisyon kurmak amacıyla görüşmelere başlama kararı alırken, daha sonra AK Parti ve CHP heyetleri, 5 ayrı oturumda, 35 saat süren istikşafi görüşmelerde bulundu. İstikşafi görüşmelerin tamamlanmasının ardından,Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu, 10 Ağustos'ta ikinci kez bir araya geldi. 13 Ağustos'ta bir kez daha görüşen iki lider arasında ortak hükümet kurma konusunda anlaşma sağlanamadı. Davutoğlu, bunun üzerine, aynı gün MHP ile temasa geçti.

Ahmet Davutoğlu'nun randevu talebine, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den olumlu yanıt gelirken, görüşmenin bugün saat 14.00'te yapılması kararlaştırıldı.

DAVUTOĞLU, ÇOK SEÇENEKLİ TEKLİFLE GİTTİ

Başbakan Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bugün yapacağı görüşme öncesinde partisinin MHP heyetiyle çalışmaları gözden geçirdi.

Hazırlıklarını tamamlayan Davutoğlu, Bahçeli ile "hiçbir ön yargı olmadan oturup konuşmayı" planlıyor.

İki partinin ortak ve uzlaşabileceği noktalara dikkat çekmesi öngörülen Davutoğlu'nun, görüşmede, "ortak ve uzlaşılan konular çerçevesinde hükümet kurmak veya seçime gitmek de dahil birçok seçeneği" gündeme getirmesi bekleniyor.

GÖRÜŞME ÖNCESİ TOPLANTI

Bu arada, Başbakan Davutoğlu'nun, hükümet kurma süreci kapsamında partisinin MHP heyetinde yer alan isimlerle bir araya geldiği öğrenildi.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre Davutoğlu, Başbakanlık Resmi Konutu'nda, AK Parti'nin MHP heyetini kabul etti.