X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tutuklu ve hükümlüler oy kullanacak mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ve ler oy kullanacak mı?

  • Giriş Tarihi: 8.9.2015 16:14
Tutuklu ve hükümlüler oy kullanacak mı?
Tutuklu ve hükümlüler oy kullanacak mı?

YSK'nın ve lerin oy kullanmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yüksek Kurulunun (YSK) ve lerin oy kullanmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.
Buna göre, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde, ceza infaz kurumundaki seçmen niteliğine sahip taksirli suçlardan hükümlüler ile tutuklular oy kullanabilecek.

TAKSİRLİ SUÇLAR SEÇMEN LİSTESİNDE OLACAK

Kesinleşen seçmen kütüğüne kayıtlı olup da ceza infaz kurumunda bulunan taksirli suçlardan hükümlüile tutuklular, kurum yönetimi aracılığıyla, ilgili ilçe seçim kurulu başkanlığından seçmen kütüğüne kayıtlı olduğuna ilişkin belgeyi veya seçmen bilgi kağıdını vermesi halinde tutuklu seçmen listesine dahil edilecek.

18 Eylül 2015'ten sonra yeni kurulan ceza infaz kurumundaki taksirli suçlardan hükümlüler ile tutuklular için de seçmen listesi oluşturulacak.

CEZAEVİNİN SEÇİM ÇEVRESİNDE OY KULLANACAK

Seçim takvimine göre, 29 Ekim 2015 itibarıyla kesinleşecek tutuklu seçmen listelerine kayıtlı taksirli suçlardan hükümlüler ile tutuklular, ceza infaz kurumunun bulunduğu seçim çevresinde oy kullanabilecek.

Kasten işlenen suçlarda, hak yoksunluklarına ilişkin mahkumiyet hükmü kesinleşmiş ancak ceza infaz kurumuna alınmayan veya koşullu salıverilen ya da denetimli serbestlik hükümlerinden yararlananlardan hak ederek salıverilme süresi dolmayanlar ile mahkemece uzun süreli ceza ertelenmesi nedeniyle ceza infaz kurumunda bulunmayan hükümlüler de bu sürede yapılacak seçimlerde oy verebilecek.

Türk Medeni Kanunu'nun 407. maddesi kapsamında bir yıl veya daha uzun süreli özgürlüğü bağlayıcı cezaya mahkum olanlar da hapis halinin sona ermesi halinde oy kullanabilecek.