X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER MİT Tırları davasında generallere tutuklama talebi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

MİT Tırları davasında generallere tutuklama talebi

  • Giriş Tarihi: 29.11.2015 13:42 Güncelleme Tarihi: 29.11.2015 15:50
MİT Tırları davasında generallere tutuklama talebi
MİT Tırları davasında generallere tutuklama talebi

MİT Tırları ile ilgili soruşturmada gözaltına alınan ikisi general üç komutan tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Adana ve Hatay'da Ocak 2014'te MİT'e ait tırların durdurulmasının, kamuoyunda ''Selam Tevhid'' olarak bilinen ''Sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü'' dosyası kapsamında yapıldığının tespiti üzerine savcılık soruşturmayı derinleştirmişti.

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan, elde edilen yeni deliller doğrultusunda, Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral İbrahim Aydın, Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ve emekli Albay Burhanettin Cihangiroğlu'nu gözaltına aldırmış dün bu üst düzey askerler gün boyu savcılıkta ifade vermişlerdi.
Şüpheli sıfatıyla soruşturmayı yürüten savcıya ifade veren komutanların işlemler tamamlandı. 3 asker de tutuklamaya sevk edildi.

Üst düzey komutanlar MİT Tırlarının durdurulması, yasadışı şekilde numune anılıp analiz yapılması ve 7 MİT görevlisinin yasadışı şekilde dinlenmesi ile suçlanıyor.

MİT Tırları davasında generallere tutuklama talebi


26 ASKER TUTUKLU

1 Ocak ve 19 Ocak 2014 Adana-Ceyhan ve Hatay-Kırıkhan ilçelerinde Suriye Türkmenleri'ne yardım malzemesi taşıyan Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait TIR'lar durdurulması olayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen Selam Tevhid örgütüne kumpas soruşturmasına dahil edilmişti. Soruşturma kapsamında 55'i tutuklu (26'sı asker) toplam 122 şüpheli hakkında İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açılmıştı. Hazırlanan iddianame İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 9 Kasım'da kabul edilmişti.

Kaynak: Sabah.com.tr