Büyük zaiyat veren 'dan yeni taktik

Giriş Tarihi: 4.2.2016 05:45 Güncelleme Tarihi: 4.2.2016 06:24
Büyük zaiyat veren PKK'dan yeni taktik

Güneydoğu'da süren operasyonlarda büyük zayiat veren terör örgütünün yeni taktik geliştirdiği öğrenildi.

İstihbarat birimleri, eylemlerini yoğunlaştıran terör örgütü 'nın önümüzdeki dönemde 'ları kullanarak eylem yapmayı hedeflediğini tespit etti. Bu amaçla çok sayıda drone'un bomba yüklenmek için örgüt kamplarına gönderildiği belirlendi.

Güneydoğu'da bazı ilçelerde PKK'lı teröristlerle güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar devam ederken, istihbarat birimleri önemli bir bilgiye ulaştı. Devletin üst yönetimi için hazırlanan istihbarat raporlarında, PKK'nın havadan görüntü almak amacıyla geliştirilen ve son dönemde büyük rağbet gören drone'ları kullanmayı hedeflediği bilgisine yer verildi.

PKK'NIN PUSULARI GÖRÜNTÜLENDİ!

YENİ EYLEM YÖNTEMİ


Alınan bilgiye göre, elde edilen istihbarat, Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı'nca il emniyet müdürlüklerine gönderilen özel yazıyla ortaya çıktı.

TEM Dairesi'nce 21 Ocak'ta gönderilen özel yazıda, PKK'nın yurt genelinde eylemlerini artırmak amacıyla yeni bir eylem yöntemini gerçekleştirmeyi planladığı açıklandı. Yazıda, PKK'nın, 200-300 metreden kontrol edilebilen, kameralı ve 500-1000 kilograma kadar yük taşıyabilen Drone'lardan elde ettiği bilgisine yer verildi. Aynı zamanda helikopter gibi hareket edebilen çok sayıda drone'un örgüt kamplarına gönderildiği belirtilen yazıda, bu drone'lara patlayıcı madde monte edilerek yurt genelinde güvenlik güçleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik bombalı eylem düzenleyeceği bilgisinin elde edildiği kaydedildi.

PKK TERÖR ÖRGÜTÜNE BÜYÜK DARBE

Bu arada, yine istihbarat birimlerinin yaptığı başka bir tespit güvenlik birimlerine ulaştırıldı. Bu bilgiye göre, PKK'nın sözde Orta Saha Halkla İlişkiler ÖSB sorumlusu ile sözde Amed Eyaleti Gençlik Birimi Sorumlusu ve sözde Kuzey Alan Karargahı muhaberecisi arasında geçen bir telsiz görüşmesi tespit edildi. Ocak ayında yapılan bu tespitte güvenlik güçlerinin operasyonlar sırasında kullandıkları teknik imkanlara karşı ''yer altı sistemi'' olarak tanımlanan faaliyetin devreye sokulması talimatı verildi.

PKK ABD SİLAHIYLA VURUYOR

'EVLERİ TUZAKLAYIN'


Bu kapsamda, özellikle operasyonel birimlerde görev yapanların alıkonulması, bazı bölgelerde operasyonlar sırasında ''çeklime süsü'' verilerek ev ve bahçe gibi yerlerin bomba düzenekleriyle tuzaklanması talimatlarının verildiği anlaşıldı.

Ayrıca, güvenlik kuvvetlerinin kullandığı ağır silahlara ve zırhlı araçlara karşı gizlenmiş bombalı ya da mayınlı tuzakların kullanılması ile şehir merkezlerine yönelik şiddet eylemlerinin artırılması ve tırmandırılması çalışmalarının hızlandırılması yönünde talimatlar verildiği tespit edildi. Bu tespitin ardından ülke genelindeki güvenlik kuvvetleri eylemlere karşı uyarıldı.

Kaynak: Milliyet
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük zaiyat veren PKK'dan yeni taktik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz