X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Terörü gizleme telaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Terörü gizleme telaşı

  • Giriş Tarihi: 23.2.2016 04:59 Güncelleme Tarihi: 23.2.2016 07:27
Terörü gizleme telaşı
Terörü gizleme telaşı

ABD, nın ardından 'nin ile bağlantısını saklama telaşına düştü. PYD'lilerle görüşen ABD'li yetkililer, örgütün isim değiştirmesini ve PKK'dan bağımsız olduğunu ilan etmesini istedi.

Ankara'da 28 kişinin ölümüne neden olan askeri servis araçlarına yapılan hain saldırıyı YPG'nin yaptığı kısa sürede belirlendi. Olayın ardından ABD Büyükelçisi John Bass dahil Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinin büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak terör saldırısı hakkında bilgilendirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda görüştü. Tüm alanlarda /YPG'nin, 'nın uzantısı ve terör örgütü olduğu anlatıldı. Ancak tüm bunlara rağmen ABD, PYD/YPG'yi terör örgütü olarak görmemekte ısrar etti.

PYD BU DURUMA NASIL GELDİ?

HASEKE'DE GİZLİ TOPLANTI


Ancak nın hemen ardından PYD için 'imaj çalışması' başlattığı ortaya çıktı. PYD'yi aklama çalışmalarına girişen ABD'den iki yetkili PYD'li üst düzey isimlerle gizli bir toplantı yaptı. Erbil üzerinden Haseke'ye geçen ABD'li 2 yetkilinin, Servan Derviş, Redur Halil gibi PYD-YPG'nin önemli komuta kademesi ve siyasi temsilcilerinin de hazır olduğu bir dizi görüşme gerçekleştirdikleri belirtildi. PYD'nin üstakil bir halk hareketi görüntüsüne bürünmesini isteyen ABD'li yetkililer, örgütün üst düzey isimlerine yapılması gerekenlerin talimatını verdi. ABD'li yetkililer, PYD'nin müstakil bir halk hareketi görüntüsü vermesi halinde yardımların çok daha rahat devam ettirilecegini ve Suriye'de ABD'nin IŞİD'le mücadelede PYD'yi tek seçenek görmeye devam edeceğini vurguladı.

RUSYA YANLIŞLIKLA PYD KAMPINI VURDU

İSİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE İMAJ OPERASYONU


Görüşmede ayrıca isim değişikliği ve bağlantısının kesildiğinin ilan edilmesi de örgütten istendi. Bu şekilde yeni bir sürecin başlaması ve yeni stratejiler üretilmesi gerektiği PYD tarafına iletildi. ABD'li yetkililer, Kobani ve Tel Abyat'ta Türkiye'den gelen yasadışı sol terör örgütlerine yönelik açılan kampların kapatılması gerektiğini de bildirdi.

ABD'NİN İSTEKLERİ KANDİL'E İLETİLDİ


ABD ve PYD arasında yaşanan görüşme trafiğini müteakip PYD tarafından Renas kod adlı örgüt mensubu Cemal Hidro Kandil'e gönderildi. Örgüte yakın kaynaklar, Kandil'in bu konuda ABD'nin teklifine sıcak bakmadığını ancak PYD yönetiminin Suriye'de devlet olmaya giden yolun PKK'dan kopmakla mümkün olacağına Kandil'i ikna etmeye çalıştığını söyledi.

KAYITLARDA DA ÖRGÜT UZANTISI!

ABD yönetimindeki üst düzey yetkililerin, Suriye'nin kuzeyinde faaliyet gösteren PYD/YPG örgütünü terör örgütü PKK'dan farklı değerlendirdiklerine yönelik açıklamalarına rağmen PYD, ABD'nin terörle mücadeledeki istihbaratlarını bir araya getiren ana kuruluşunun internet sitesinde "PKK terör örgütünün Suriye'deki kolu" olarak yer alıyor. ABD hükümetinin terörle ilgili elde ettiği tüm istihbaratı bir araya getiren ve analiz eden ana kuruluşu Ulusal Terörle Mücadele Merkezi'nin (NCTC) internet sitesinde bulunan "terör grupları" başlığı altında PKK örgütü hakkındaki bilgiler Kongra-Gel (KGK) başlığında veriliyor. Metnin başında "daha önce PKK olarak bilinen KGK'nın Irak'ın kuzeyi ve Türkiye'nin güneydoğusunda faaliyet gösteren ayrılıkçı bir grup" olduğu belirtiliyor. Yazının son bölümünde ise KGK'nın Suriye'nin kuzeyinde varlığını artırdığı belirtiliyor ve PYD, "KGK'nın Suriye kolu" olarak tanımlanıyor.

Kaynak: Yeni Şafak