Ara Güler'in filmini İstanbul Film Festivali'ne almadılar

Giriş Tarihi: 21.3.2016 09:37 Güncelleme Tarihi: 21.3.2016 09:59
Ara Güler'in filmini İstanbul Film Festivali'ne almadılar

Ara Güler'in filmini İstanbul Film Festivali'ne kabul etmediler. Sebebinin ise Erdoğan'la olan yakınlığından kaynaklandığı iddia ediliyor.

Ara Güler'in 'The Eye of Istanbul/ İstanbul'un Gözü' isimli 60 dakikalık uzun metrajlı belgesel filmi, 13 Mart'ta Washington'da Washington DC Bağımsız Film Festivali'nde dünya prömiyerini yaptı ve tüm kategoriler içinde en iyi film ödülünü kazandı.

17-18 Mart tarihlerinde ise Selanik Belgesel Film Festivali'nde Avrupa prömiyerini yaptı. İki gün gösterilen filme ilgi büyük oldu. Biletler günler öncesinden tükendi. Film ayrıca dünyanın birçok festivalinden de davetler aldı.

ARA GÜLER'İN FOTOĞRAFLADIĞI SİYASETÇİLER VE ÜNLÜLER

İSTANBUL FİLM FESTİVALİ REDDETTİ
Buna karşın, İstanbul Film Festivali Danışma Kurulu, Ara Güler hakkında hazırlanan ve gecen hafta Washington DC Bağımsız Film Festivali'nde tüm yapımlar arasında 'en iyinin iyisi' ödülünü kazanan 'İstanbul'un Gözü' belgeselini reddetti.

JÜRİ HEYETİ ERDOĞAN'A MUHALİF İSİMLERDEN OLUŞUYOR
İstanbul Film Festivali Danışma Kurulu, Atilla Dorsay, Reha Erdem, Engin Ertan, Esin Küçüktepepınar, Murathan Mungan, Baran Seyhan'dan oluşuyor.

Jüri heyetinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a muhalif isimler olduğu dikkatlerden kaçmazken, kararın siyasi olduğu iddia ediliyor.

ARA GÜLER'İN OBJEKTİFİNDEN ERDOĞAN

ERDOĞAN İLE ARA GÜLER ARASINDAKİ YAKIN İLİŞKİ
Ara Güler geçtiğimiz günlerde Kısıklı'daki konutunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelerek fotoğraflarını çekmişti. Jürinin de, Ara Güler ile Erdoğan arasındaki yakın ilişki nedeniyle filme önyargıyla yaklaştığı belirtiliyor.

ARA GÜLER ALINAN KARARA ÇOK ÜZÜLDÜ
'İstanbul'un Gözü' belgeselini izleyen ve çok beğenen Ara Güler'in filmin İstanbul Film Festivali'nde gösterilmemesine çok üzüldüğü öğrenildi.

Ara Güler'in festivalin sponsoru Eczacıbaşı ailesiyle köklü bir dostluğu bulunuyor. Eczacıbaşı ailesinin, İstanbul Film Festivali jürisinin bu siyasi kararına nasıl tepki vereceği ise merakla bekleniyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Ara Güler'in filmini İstanbul Film Festivali'ne almadılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz