TRT'den o belgeselle ilgili açıklama

Giriş Tarihi: 29.3.2016 10:14 Güncelleme Tarihi: 29.3.2016 10:50
TRT'den o belgeselle ilgili açıklama

TRT'nin belgesel kanalındaki 'Pusula Doğu' belgeselinde, Suriye’deki iç savaştan kaçan bir kızın sözleri konuşuluyor. FETÖ ve CHP medyası bu küçük kızın sözlerini çarpıtarak sosyal medya mecralarında büyük bir provokasyona imza atarak TRT'yi kötülemeye çalıştılar. TRT ise tüm bu çarpıtmalara cevap olarak bir açıklama yaptı.

Küçük kız, "savaşmak zorunda kalsan ne yaparsın?" sorusuna, "kontrol noktasında kendimi patlatırdım" yanıtı veriyor ve kanal bu yanıtı alt yazılı olarak izleyiciye iletiliyor.

Özellikle sosyal medya kullanıcılarının terör örgütü propagandası ve canlı bomba olmaya özendirdiği gerekçesiyle TRT'yi eleştirmesi üzerine, kurumdan bir açıklama geldi.

TÜM YAYINLAR TİTİZLİK VE ÖZVERİYLE GERÇEKLEŞTİRİLİR

Yazılı açıklamada, kurumun kamu yayıncılığı bilinci ve sorumluluğu ile hareket ettiği, tüm yayınlarını geçmişte olduğu gibi bugün de büyük bir titizlik ve özveriyle gerçekleştirdiği ifade edildi.

Her gün yüzlerce programın üretildiği bu büyük yapı içinde yayınlarla ilgili eleştirilerin her zaman olabileceğine işaret edilen açıklamada, TRT Belgesel kanalında yer alan "Pusula Doğu" belgeselinin fragmanında babası Suriye'de rejim güçleri tarafından öldürülen küçük bir kız çocuğunun söylemlerinin, "çocukları savaşa özendiriyormuş" gibi çarpıtılarak bazı çevrelerce eleştiri odağı haline getirildiği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

SONUÇSUZ BİR PROVOKASYON!

"Bilindiği üzere belgesellerde kurgu yapılmaz, gerçekler çarpıtılmaz, duygusal tepkiler yönlendirilemez. Bu nedenle belgesel fragmanında küçük bir çocuğun gösterdiği tepkiyi bir kurguymuş gibi algılayıp, algılatıp insanların aklını karıştırmak sonuçsuz bir provokasyondan öteye gitmez. TRT her zaman milli ve manevi değerlerimizi gözeten, ilkeli ve doğru yayıncılık anlayışından taviz vermeyerek insanımıza ve ülkemize hizmete devam edecektir."

ARKADAŞINA GÖNDER
TRT'den o belgeselle ilgili açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz