'da DAEŞ'in elindeki Sirte Limanı'nın kontrolü sağlandı

Giriş Tarihi: 11.6.2016 12:35 Güncelleme Tarihi: 11.6.2016 12:40
Libya'da DAEŞ'in elindeki Sirte Limanı'nın kontrolü sağlandı

'da süren yoğun çatışmaların ardından DAEŞ'in Suriye ve 'ta dışındaki en büyük kalesi olan Sirte'deki liman geri alındı.

güçleri ile terör örgütü DAEŞ militanları arasında süren yoğun çatışmanın ardından ülkenin Sirte limanının örgütten geri alındığı bildirildi.

güçleri tarafından yapılan açıklamada, terör örgütü DAEŞ ile yaşanan çatışmanın ardından Libya güçlerinin Sirte limanının kontrolünü sağladığı kaydedildi. Sözcü General Muhammed El Ghusri,DAEŞ'in üst düzey liderlerinin güneye doğru kaçtığını kaydederek, çok sayıda militanın da halen kent merkezinde kuşatma altında olduğunu söyledi.

IRAK VE SURİYE DIŞINDAKİ EN BÜYÜK KALESİYDİ

Çatışmaların uluslararası toplantıların düzenlendiği konferans salonu olan ancak örgütün kentin kontörlünü ele geçirmesinin ardından DAEŞ'in komuta merkezi haline gelen Ougadougou konferans merkezine odaklandığı ifade edildi.

Hükümete bağlı güçlerin ise ağır topçu ateşleriyle konferans merkezini hedef aldığı aktarıldı. Örgüt militanlarının ise Libya güçlerine makineli tüfeklerle karşılık verdiği ifade edildi.

Libya hükümeti tarafından yapılan açıklamada ise, yaşanan çatışmalarda 2 askerin hayatını kaybettiği, 8 askerin ise yaralandığını söyledi. Bu hafta başında, Sirte'ye düzenlenen hava saldırılarında terör örgütünün mevzileri hedef alınmıştı. Sirte, DAEŞ'in ve Suriye dışındaki en büyük kalesi konumundaydı. Sirte, Ocak 2015'ten bu yana DAEŞ'in kontrolünde bulunuyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Libya'da DAEŞ'in elindeki Sirte Limanı'nın kontrolü sağlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz