X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Felluce'de DAEŞ sonrası ilk cuma namazı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Felluce'de DAEŞ sonrası ilk cuma namazı

  • Giriş Tarihi: 1.7.2016 15:37 Güncelleme Tarihi: 1.7.2016 15:42
Felluce'de DAEŞ sonrası ilk cuma namazı
Felluce'de DAEŞ sonrası ilk cuma namazı

'ın Enbar vilayetine bağlı Felluce'de terör örgütü DAEŞ sonrası ilk cuma namazı kılındı.

ordusuna bağlı güvenlik güçleri ve onlara destek veren silahlı gruplar tarafından kurtarılan Felluce'de DAEŞ sonrası ilk cuma namazı ilçenin merkezindeki Abdülaziz es-Samarrai Camisi'nde kılındı.

Sünni Vakfı Başkanı Abdüllatif Himeyyim cuma namazı hutbesinde, "Felluce, zaferin ortak iradesidir. Felluce, hayatta kaldığımızı, yenilginin kader ve zaferin imkansız olmadığını gösteriyor." dedi.

"Felluce, , burak, , öfke ve fedakarlıktır." ifadelerini kullanan Himeyyim, şöyle devam etti:

"Felluce, bir caddeden daha büyük, bir kentten daha değerli, haritadan daha pahalı ve topraktan daha kutsaldır. Felluce'deki silah ve barut yığınları zambak tomurcuklarına dönüşecek. DAEŞ terörü şehirlerimizi çöktürülmüş ve dağılmış şekilde bıraktı. Bunlar (DAEŞ), meyve vermesin diye ağaçlarımızı da kesti. Taştan su çıkarmamız gerekir. Muazzam şehirler çökmez ve tükenmez." ifadelerini kullandı.

Himeyyim, çatışmalar nedeniyle bölgeyi terk eden Fellucelilerin yakında evlerine döneceklerini söyledi.

Irak ordusu, polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi ile Sünni aşiret güçleri Felluce'yi DAEŞ'ten kurtarmak için 23 Mayıs'ta ortak operasyon başlatmıştı. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, geçen pazartesi günü Irak ordusuna bağlı güvenlik güçleri ve onlara destek veren silahlı gruplar tarafından kontrol altına alınan Felluce kent merkezine giderek, kentin terör örgütü DAEŞ'ten tamamen geri alındığını açıklamıştı.

Irak Göç ve Göçmenler Bakanlığı'nın açıklamasına göre Felluce'yi kurtarma operasyonu sırasında çatışmalar nedeniyle 12 bin 250 aile kentten göç etmek zorunda kaldı.