X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER MHP'nin şikayet ettiği firari hakim Burhan Yaz yakalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'nin şikayet ettiği firari hakim Burhan Yaz yakalandı

  • Giriş Tarihi: 4.8.2016 15:36 Güncelleme Tarihi: 4.8.2016 16:03
MHP'nin şikayet ettiği firari hakim Burhan Yaz yakalandı
MHP'nin şikayet ettiği firari hakim Burhan Yaz yakalandı

'nin olağanüstü kongre sürecinde tartışmalara neden olan İcra Hakimi Burhan Yaz, Fetullahçı Terör Örgütü'ne ilişkin soruşturma kapsamında 'de yakalandı.

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ilişkin soruşturma kapsamında çalışma yürüten savcılığın talimatıyla Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, İcra Hakimi Burhan Yaz'ın Kırşehir'de olduğu bilgisi üzerine Özbağ beldesindeki bir köy evine baskın düzenledi.

MHP YÖNETİMİ HSYK'YA ŞİKAYET ETMİŞTİ

Hakim Yaz, akrabalarına ait olduğu belirtilen köy evinde gözaltına alınarak emniyete götürüldü. yönetimi, Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesi Hakimi Burhan Yaz'ı, olağanüstü kongre sürecinde partinin genel sekreteri İsmet Büyükataman imzasıyla Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna (HSYK) şikayet etmiş, parti avukatı Yücel Bulut tarafından HSYK'ya sunulan şikayet dilekçesinde, "Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesi Hakimi Burhan Yaz'ın, tedbir kararının kaldırılması ve kurultayın yapılabileceği yönündeki karara ilişkin, kasten ve ideolojik gerekçelerle, yetkisiz ve görevi olmayan bir konuda, gerçek dışı ifadelere ve delillere dayanılarak karar tesis ettiği" belirtilmişti.

15 TEMMUZ GECESİ BAŞBAKANLIK

KURULTAYIN KORSAN BİR ŞEKİLDE TOPLANMASINI SAĞLAMIŞTI

Hakim Yaz'ın, ideolojik bir tavır içerisinde hareket ederek, MHP kurultayının korsan bir şekilde toplanmasının önünü açabilmek adına, son anda yasaya açık bir şekilde aykırı bir karara imza atmaktan ve bunu da mesai bitimine dakikalar kala açıklamaktan çekinmediği dile getirilen dilekçede, "Kararında ileri sürmüş olduğu gerekçeler nazara alındığında ve ihtiyati tedbirin infazına ilişkin şikayetlerin ihtiyati tedbire karar veren mahkeme tarafından incelenebileceği açık olması karşısında, mahkeme hakimi tarafından söz konusu mahkeme kararının kasten ve MHP Kongresine Paralel Devlet Yapılanması/Fethullahçı Terör Örgütü amaçlarına uygun bir müdahaleyi kolaylaştırmak amacıyla gerçekleştirdiği düşünülmektedir." ifadelerine yer verilmişti.

ADLİ YARGIDA AÇIĞA ALINANLAR ARASINDA O DA VARDI

HSYK 2. Dairesi'nin, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından olağanüstü toplanarak, FETÖ üyesi hakim ve savcılar hakkındaki müfettiş raporu doğrultusunda adli yargıda açığa aldığı 2 bin 204 hakim ve savcı arasında, hakim Burhan Yaz da yer almıştı.

MHP'DE İKİZ KURULTAY KRİZİ