Şentop’tan ‘başkanlık’ açıklaması: Referandum 2017’ye yetişebilir!

Giriş Tarihi: 13.10.2016 19:32
Şentop’tan ‘başkanlık’ açıklaması: Referandum 2017’ye yetişebilir!

Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Mustafa Şentop, Meclis'te 330 oyun bulunması halinde referandumun 2017 ilkbaharına yetişebileceğini söyledi.

Habertürk TV'de soruları yanıtlayan Mustafa Şentop, yeni anayasa metninin 1 hafta 10 gün içinde olgunlaşabileceğini 330'u bulduğu takdirde de 2017 ilkbaharında referandumun yapılabileceğini söyledi.

Şentop, şunları söyledi:

"AK Parti'nin yeni anayasa ile ilgili çalışması aslında . Çeşitli değişiklikler yapıldı. Son olarak da 15 Temmuz'dan sonra 3 parti arasında bir çalışma yapıldı. AK Parti de metnini gözden geçirmiş oldu. Bir hafta 10 gün içinde bir metin hazırlanmış olur. AK Parti'nin önerisi başkanlık sistemi idi. Yarı başkanlık ve partili cumhurbaşkanlığı başkanlık olmadığı takdirde düşünülecek modellerdi bize göre. Parlamentoda görüşülecek ve 330'un üzerinde oy alması halinde referanduma sunulacak bir tekliften bahsediyoruz."

Bahçeli'nin açıklamalarının "Hem siyaseten hem hukuken mantıklı" olduğunu kaydeden Şentop, darbe girişiminden sonra tartışmanın gündemde olmadığını belirterek, "15 Temmuz aslında hükümet sistemi tartışmasının ne kadar haklı olduğunu ortaya koydu. 15 Temmuz sonrası anayasa tartışması bence çok daha önemli hale geldi" diye konuştu.

.
ARKADAŞINA GÖNDER
Şentop’tan ‘başkanlık’ açıklaması: Referandum 2017’ye yetişebilir!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz