geri adım attı

Giriş Tarihi: 14.10.2016 23:13 Güncelleme Tarihi: 14.10.2016 23:23
İsveç geri adım attı

İptal edilen 15 Temmuz paneli yarın yapılacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, 'te bugün düzenlenecek "15 Temmuz-Kanlı Darbenin Perde Arkası" panelinin bazı li parlamenterlerce iptal edilmesi üzerine mevkidaşı Margot Wallström ile yürüttüğü yoğun telefon diplomasisi sonuç verdi.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre Çavuşoğlu, konuya ilişkin olarak mevkidaşı ile 3 telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmelerde, Wallström'ü konuya ilişkin ayrıntılı olarak bilgilendiren Çavuşoğlu, daha sonra iptal kararının Türkiye açısından kabul edilemez olduğunu belirtti. Wallström de kararın, panelin yapılacağı okul tarafından alındığını, kendilerine ait olmadığını ve panelin istenilen zamanda yapılabileceğini söyledi.

Öte yandan, iptal üzerine paneli düzenleyen Avrupa Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) polisine başvurduğu ve panelin yarın 15.00'te yapılmasına ilişkin izin alındığı öğrenildi.

Bakan Çavuşoğlu, konuya ilişkin bir haber kanalına yaptığı açıklamada, her zaman "toplanma özgürlüğü" ve "medya özgürlüğü" gibi konularda Türkiye ve diğer ülkelere ders vermeye çalışan ülkelerin bu tür toplantıları engellemesinin çelişki ve çifte standardın bir göstergesi olduğunu belirtmişti.

ARKADAŞINA GÖNDER
İsveç geri adım attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz