X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Mevcut Kıyı Kanunu yatırımcılara engel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Mevcut Kıyı Kanunu yatırımcılara engel

  • Giriş Tarihi: 3.1.2013

Güneşi, kumu ve eşsiz güzelliği ile Akdeniz'i bağrında tutan Mersin'de, turizm yatırımcıları bir türlü çözüm üretilemeyen Kıyı Kanunu'ndan adeta bıkmış durumda

TOPLAM 324 kilometre uzunluğunda sahili olan Mersin'de Kıyı Kenar Kanunu yatırımcıların önündeki en büyük engel olarak durmaya devam ediyor. Turizm pastasından hak ettiği payı almak için yıllardır mücadele eden ve önemli adımlar atan Mersin'de, sektörün hareketlenmesi için gerekli olduğu düşünülen en önemli adımın ise Kıyı Kanunu'nun değiştirilmesi olduğuna inanılıyor.

"2B GİBİ ÇÖZÜLSÜN"
Ege ve Batı Akdeniz kentlerine oranla daha bakir konumda ve çok daha güzel koylara, turistik alanlara sahip olan Mersin, yerli ve yabancı yatırımcıları bünyesine kazandırmak için senelerdir sürdürdüğü mücadelesinde Kıyı Kanunu'nu bir türlü aşamıyor. Mersin Girişimci İşadamları Derneği Başkanı Alper Gürsoy, "2B'yi nasıl çözdüyse, Hükümetin Kıyı Kanunu sorununu da çözmesi gerekiyor" dedi. Mersin Turizm Platformu Başkanı Numan Olcar da kanunun bir an önce güncellenmesi gerektiğine dikkat çekerek "Kanunun ilk yürürlüğe girdiği tarihteki coğrafik ve topografik yapı ile günümüzdeki yapı arasında çok ciddi farklılıklar ortadadır. Eskiden denizin hemen dibinde olan araziden şimdi caddeler geçiyor. Yahut bunun tam tersi durumlar söz konusu olabiliyor" diye konuştu.

KOŞULLAR DEĞİŞTİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan da "Yürürlükteki yönetmelik, yatırımcıların Mersin'e gelmesine engel oluyor. Yıllar önce çıkarılan kanun ile günümüz şartları örtüşmüyor. Yerel idareciler olarak kente yatırımcı çekebilmek için uğraş veriyoruz ancak bu ve benzer yönetmelikler nedeni ile maalesef birçok yatırımcı kente gelmeden projesini sonlandırmak zorunda kalıyor" dedi.

Deniz KARA

kalan karakter 1000

SÜLEYMAN ŞANLI SÜLEYMAN ŞANLI

Kıyı Kanunu yakın zamanda değişecektir. Milas Ören bölgesi bu konuda fizibiletelerin yapıldığı bir yer, Acun ILICALI Cem yılmaz gibi ünlüler şuanda bu bölgede marinanın faaliyete girmesi ile araziler alıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.01.2015 23:31
özkan arslan özkan arslan

kıyı kanunu destekliyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.03.2013 21:05

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.